Analýza vývoje realitního trhu v Praze 1 - 5 za účasti nejlepších realitních kanceláří

Analýza vývoje realitního trhu v Praze 1 - 5 za účasti nejlepších realitních kanceláří

Dobrý den, dámy a pánové, vítám vás u našeho dalšího dílu analýzy vývoje realitního trhu, tentokrát v Praze a jejích obvodech za účasti nejlepších realitních kanceláří Projektu realitka roku v roce 2022. Pozvání přijali pan Miroslav Heliman z Reality Heliman. Lucie Tůmová z Findeo reality. David Munzberg z Bidli, Jana Reich z Reich Reality. Petr Fišera z RK Group realitní kanceláře a Roman Kasalý z Evropa realitní kanceláře. Dalšími hosty jsou Vít Konopa, obchodní ředitel Reality iDNES, a Jiří Knecht, což je marketingový ředitel reality iDNES.cz

 

Graf č. 1 - vývoj poptávky po bytech v Praze (ověřená exluzivní data projektu Realiťák roku ve spolupráci s CEMAP - cenové mapy a portálu Reality.iDNES.cz)

 

Graf 2. - Vývoj poptávanosti domů v Praze

 

Graf 3. - Vývoj hledanosti bytů v Praze

 

Graf 4. - Vývoj hledanosti domů v Praze

 

Graf 5. - Vývoj trhu s byty - leden 2020 - září 2022

 

Graf 6. - vývoj cen bytů dle obvodů Praha 1 - 5 - leden 2020 - září 2022

 

Graf 7. - vývoj nabídky bytů v obvodech Prahy 1-5  - leden 2020 - září 2022

 

Analýza vývoje realitního trhu PRAHA - realitni kancelare

Petr Makovský 

Dobrý den, dámy a pánové, vítám vás u našeho dalšího dílu analýzy vývoje realitního trhu, tentokrát v Praze a jejích obvodech za účasti nejlepších realitních kanceláří Projektu realitka roku v roce 2022. Moji dnešní pozvání přijali pan Miroslav Heliman z Reality Heliman. Lucie Tůmová z Findeo reality. David Munzberg z Bidli, Jana Reich z Reich Reality. Petr Fišera z RK GROUP realitní kanceláře a Roman Kasalý z Evropa realitní kanceláře. Dalšími hosty, které vidíte, je Vít Konopa, obchodní ředitel Reality iDNES, a pan Jiří Knecht, což je marketingový ředitel reality iDNES,. Dobrý den všem.

Anonym (hovořící muž) 

Dobrý den.

Anonym (hovořící muž) 

Dobrý den. 

Petr Makovský 

Možná na začátek úplně než začneme jedno, jedno, jedno kolečko a budeme bavit o datech ohledně Prahy. Zeptám se, jakým způsobem vy vidíte osobně vývoj na realitním trhu v Praze a okolí ve vašich realitních kancelářích. Začnu panem Miroslavem Helimanem. 

Petr Makovský 

Dobrý den. Tak nás se začaly evidovat pokles poptávek, ale někdy v květnu letošního roku ve srovnání, ve srovnání se stejným obdobím, když to beru od ledna do včerejšího datumu, do 10. 10. 2002, tak jsme zhruba o 50, 55 % pod těma poptávkama, co jsme byli, to znamená. Takovýhle pokles evidujeme od května letošního roku.

Petr Makovský

Děkuju, jak je to u Bydli Davida Biersberga?

David Minsberg 

Dobrý den. Já s Miroslavem souhlasem ten pokles poptávek byl opravdu znatelný nebo je znatelný. My jsme ho začali evidovat trošku později, možná to byla náhoda nějaká skladba nemovitostí a podobně, kdy vlastně první úbytek byl ze stran požadavku na hypotéky, tak už jsme tak dopředu věděli, že nás to vlastně doběhne i v těch realitách se nakonec stalo, takže vlastně ještě doběhl lidi, který měli neschválený hypotéky nebo měli hotovost a měli apetit nakoupit, ale vlastně teď už ten pokles byl znát. Je to podle grafu a je to, co říkal pan Miroslav.

Petr Makovský 

Začnu první dámou, kterou vidím nejdřív. Jan Reich? Jedno je to, je to velmi podobné u vás?

Anonym (hovořící žena) 

Dobrý den. Já musím s tím shodovat. Uměl vlastně poklesla vlastně v oblasti trest, na kterou se (???) to je Středočeský kraj. A u rodinných domů tam vlastně ten pokles sama zaznamenala ihned a teprve poté vlastně nastupovali byty v Praze.

Petr Makovský 

Moc děkuji. Teď už to máme zbývá jenom 2 ligy začnou ruskou tunovou, možná možná dáme přednost dámě.

Úplně stejná otázka na vás.

Anonym (hovořící žena) 

Dobrý den. Co se týká nás, tak souhlasím otázka klesla, nicméně poslední nějaký bouří týdnech se zruší zase oživilo začali klienti víc láká na prodeje. Byly problémy, jinak co začíná víc nárůst asi kolegové taky potvrdí, tak začíná narůstat roztoku Pávka průjezd na realitních serverech zdravil na býka a jak realitních serverech, tak ale hlavně nás objednala víc majitelů. Je pravda, že říkáme, až jaksi vybírají zisky budou spolupracovat, protože patří někteří majitelé z neakceptují to nejsou ochotni připustit stávající situaci na tom trhu a mají často očekávaná a přehnaná očekávání ohledně Zaire. Takže vždycky říkáme makléřů by se to téma k situaci, že už se neprodává dneska za 14 dní, co kolikovli za jakoukoliv cenu je potřeba s těmi lidmi ss těmi prodávajícími více víc pracovat, tak říkám těm, kteří makléřům, vybírejte si, který zakázky mají smysl nemají smysl, jaká je motivace prodávajících, jak rychle potřebou prodat a uvidí, jestli se s nimi dá domluvit, nebo jestli je to zakázka, když to zjednoduším nezobchodovatelná, protože ty požadavky na tu cenu jsou úplně mimo realitu v současné době.

Petr Makovský 

Jako poslední v kolečku dáme slovo panu Romanu Kasalému, tak a tady teď vás zase slyším, nevím, co se stalo. Teď. Zkusme.

Tak něco něco nám nefunguje. Haló haló. A teď vás slyšíme.

Roman KASALÝ (realitní makléř, realitní kacelář EVROPA) 

Dobře. Dobrý den, u nás nebo u mě probíhá tak, že v letošním roce výrazně poklesla poptávka. Je daleko méně lidí, kteří se zajímají o koupi nemovitosti. Současně s tím se zlevňují postupně nabídky na prodej. Majitelé jsou s tím z větší části srozuměni, tato otázka rychlosti z dobývání, aby to bylo přiměřený a abychom se dostali na tu, pokud možno ideální prodejní cenu.

Petr Makovský

Moc děkuju. Máme první kolečko, pánové, Vítku, Jirko chcete něco k tomu dodat?

Anonym (hovořící muž) 

Já bych asi to jenom zmínil obecně tomu k tomu vývoji vlastně za nás a za Prahu samozřejmě sledujeme to, že jak říkala paní Tůmová, že ten počet nabídek roste, a poměrně významně, takže oproti předchozímu roku, kdy se skutečně prodávalo všechno a ty nabídky vlastně z našeho portálu Reality iDNES zmizely, tak v tuhletu chvíli znovu začínají se ty počty těch nabídek zvedat, to vypovídá samozřejmě o tom, že nabídka se za prvé zvyšuje a za druhé, že se neprodává tak rychle jako v tom loňském roce, a že i ta doba toho prodeje se prodlužuje, takže to jenom takhle bych asi dodal za nás jako Reality iDNES.

Petr Makovský

Děkuju. Já tam nasdílím všem jednou jednu tabulku. Já jsem vám to posílal malinko jiné formě, kterou vidíte před sebou, nebo kterou máte u sebe. Já jenom bych chtěl tady ukázat, jak vypadá celá Praha, to znamená kompletní, kompletní Praha, nejenom Praha 1 až Praha 5, kde jednotlivé byty nebo ten trend ukazuje, že v Praze už někdy v období března, dubna se ten vývoj cen zastavil a i nabídkové ceny začaly pomalu, ale jistě klesat. Když vezmeme nějaký čísla, tak nabídky, nabídky vzrostly za poslední rok skoro o 45 %. Nabídky ve slevě asi o 150 %, to znamená, už je vidět, že se začalo zlevňovat a na realitních portálech, ale obecně na trhu už se, už se zlevňuje, a přeceňuje se v rámci, v rámci, v rámci všeho, co se na tom trhu děje. Co je možná zajímavá, zajímavá informace, tak v celé Praze vlastně za rok 2022 došlo k nárůstu doteďka něco okolo dvou, dvou procent, jak v které kategorii a cena za celý rok 22. To znamená v porovnání za leden až září oproti loňskému lednu až prosinci, tak vlastně už tuhle chvíli poklesla o 0,2 %. To znamená, ten trend je tam, ten trend je tam vidět. Je samozřejmě vidět i ten trend té velikosti nabídky, který v Praze, v Praze, v Praze roste. To je celá, co je celá Praha. Mě by možná ale zajímalo jednotliví, jednotlivé účastníky, jak vlastně oni vnímají tu cenovou úroveň, která je v tuhle chvíli, v tuhle chvíli u bytu nastavena, jakým způsobem pracují. Pracují s tím, s tou cenou a pracují s klienty, aby ta cena nebyla, byla adekvátní, to znamená nebyla přemrštěná, ale by se dalo prodat. Možná teď začnou postupně zase dávat a začnu Davidem jako první, postupně to budeme točit.

David Minsberg 

OK, děkuju. Já si nemyslím úplně, že to je primárně jako o ceně tý nemovitosti nebo až bych řekl sekundárně. Já bych řekl, že v v týhle době, je to hlavně tím, za kolik si tu nemovitost, nebo za kolik si pořídíte to financování nemovitosti. Takže si myslím, že ten propad té poptávky je hlavně v tom, že když si vezmete klasický panelákový byt, který stojí 7 000 000, někde tady na okraji Prahy. Vezmete si, že si na to člověk vezme hypotéku úplně to, nebo ne maximálně, třeba osmdesátkou, což je lehce přes, nebo osmdesátku, takže ta splátka ho vyjde třeba na 40 000 jenom splátka, plus teďko cena energií, takže je na je 50. Když vezmu domů zpátky, kdy úroky byly 2 %, energie byly za normálních, za normální, nebo otázka, co je normální, jestli ty nižší ceny, který byl předtím, tak se dostane na půlku, takže se teď platí dvojnásobek, nebo mají zaplatit dvojnásobek, tak na to spousta lidí nemá. Dál v tom hrají roli určitě všechny omezení České národní banky LTVDTI, TSTI. Díky čemuž vlastně ty lidi neprochází na hypotéky a ještě to pro ně vlastně začíná být nedostupné zboží. Jo, už jsem zmínil i tu cenu energií, takže tohle bych řekl, že všechno hraje tu roli, až sekundárně bych řekl, že to je ta cena, protože když si to teďkon vezmete. My hodně děláme třeba developerské projekty prodáváme, tak pokud si vezmete, že koupíte byt, 3+kk za 9 000 000. Nemyslím si, že v něm 150 000 sleva hraje nějakou roli, aby si to lidi koupili, nebo nakoupili. To není bych řekl ten rozhodovací faktor, na tom prvním místě.

Petr Makovský

Děkuju, co Jana. 

Jana REICH (realitní makléřka, Reich reality) 

No, abych správně odpověděla, ono těch přesně těch faktorů je několik, mám spoustu klientů, kteří by běžně ty byty, co mám v nabídce, okamžitě brali. Přesně, jak to kolega řekl, tam je problém s hypotékou, ani ne, tak ta cena, protože když se opravdu podívám na ty ceny nemovitostí, které běžně normální zkušený makléř má v nastavení, tak tam už dávno nejsou ty ceny, které které byly. Už dávno jsme reagovali na pokles, pokles těch tržních cen za metr čtvereční. Ale ti lidé třeba na to mnohdy dívají, ale už opravdu nezavolají. Nejdu na tu prohlídku, protože prostě vědí už na to nedosáhnou, znamená opravdu potvrzuji to, že si nemyslím, že v klesání cen pomůže uspokojení vlastně těch prodávající prodat, a někteří z nich dokonce budu muset uvažovat, že to, o kolik by vlastně museli snížit cenu, že se jim vyplatí tu nemovitost, pakliže mohou třeba pronajímat, a počkat, až se vlastně trh s hypotékami trošičku zklidní, jestli se zklidní a kdy. Takže tohle je spíš na mě.

Petr Makovský 

Děkuju. Lucka Tůmová. 

Lucie Tůmová (realitní makléřka) 

Já musím souhlasit s kolegy, je pravda, že když se podíváme na ty realitní servery, že ty ceny jsou a myslím si, že většina jich co jakoby reálně nastavenáá, že těsně problém v tom, že spousta lidí nedosáhne na na to financování, nebo takovou nemovitost, kterou by chtěly, takže kupují menší byty za levnější peníze nebo jdou do nějakého pronájmu, dočasně. Řeší to nějakým kompromisem. Tam pak samozřejmě je otázka, jak moc tlačí toho prodávajícího ta situace, že ten byt musí prodat, jako nemusí chvíli vydrží, nevydrží, že tohle asi hraje, hraje velkou roli. Samozřejmě doprodat musí a potřebuje rychle, tak prostě s tou cenou musí dolů, to tak je. Kdo nespěchá, ještě nějaký dva, tři měsíce třeba vydrží má čas. Netlačí ho to úplně, tak dá se prodat pořád i beze slevy samozřejmě. Jo, ale trvá to delší dobu, než se najde ten vhodný kopec, kterej prostě má dostatečnou bonitu na ten konkrétní byt, a je ochoten za tu, za tuto cenu dát, nebo dosáhne na ni.

Anonym (moderátor) 

Romane, nechám to teď na vás chvíli?

Roman KASALÝ (realitní makléř, realitní kacelář EVROPA) 

Dobrý den. Slyšíme se?

Petr Makovský

Jo. Jo.

Roman KASALÝ (realitní makléř, realitní kacelář EVROPA) 

Dobrý o mého pohledu. Já si myslím, že ta strana, ta prodejnost nemovitostí určitě ovlivní. Je to spíš o tom, jaká je motivace těch kupujících, a způsob investování nebo způsob financování těch kupujících, protože jinak se k tomu staví člověk, který prodal nemovitost jinou, a potřebuje se do něčeho nastěhovat, jinak se k tomu staví člověk mladý, mladý lidi, kteří si budou brát hypotéku, kterou budou splácet celý život, a jinak investor, který bere na investice finanční, takže (???) si myslí, že ty, ta cena nemovitosti se projeví nehledě na to, že určitě nějaký procento těchto nemovitostí se prodá. A podle toho, jak v budou cenově nastavené, tak buďto ten byt  bude nebo nebude. Druhá věc je ještě o tom, potom se jinde, pokud ten člověk nemusí dítě tu nemovitost prodat, tak se mu vyplatí v současné době to nechat na pronájmu. Nechat si to jako investici a prodej posunout, až se ta situace (???) poptávka, to je (???), tak si to myslím já.

Petr Makovský

Děkuju. 

Petr Makovský 

Doslova se spíš zeptám ještě na nějaké doplňující informace. Podařilo se, nebo ve vaší realitní kanceláři už dochází k tomu, že nabídky některé zlevňujete nebo furt si držíte tu cenovou úroveň, která tam byla v okamžiku záběru?

Petr Makovský 

No u těch starších nemovitostí, co máme v nabídce třeba 2-3 měsíce, jak furt komunikujeme s klientama a aktuální situaci na trhu u těch novejch, a to potvrzuju slova Lucky, že doporučuju, aby aby se lidi, aby si makléři vybírali už klienty, kteří, kteří jsou ochotni naslouchat tomu našemu makléři, a který umí dobře, nebo umí nastavit cenu, ale jinak jako všechno bylo řečený. A něco se zlevnilo samozřejmě, protože mně pár klientů tlačí čas, ale i u většiny ještě zatím držímee jméno. Ještě držíme cenu, protože asi jsme přesvědčeni, že to máme nastavené správně. I z toho minima je vidět, že ty nemovitosti jsou poptávky, jsou prohlídky. A takže takže tohle je za vás.

Petr Makovský 

Tak já musím. Petra Fišeru, výborně, chvilinku nám to trvalo to připojení je to technika, berme, jak to tak je zeptám, zeptám se, jak to vypadá, jaký je váš názor na to, že dneska ta cenová úroveň, která tady byla například v březnu, už je nižší. Ceny začaly v i Praze z hlediska bytů klesat. My jsme dneska probírali s některými kolegy to, že vlastně třeba domy začaly klesat malinko později, je tam ta křivka, křivka je trošku posunutá dál, ale když budeme mluvit o bytech, jak to vnímáte vy, je ta cena ten hlavní důvod, proč se dneska neprodává nebo je tam spoustu ještě jiných dalších důvodů?

Anonym (hovořící muž) 

Já si myslím, že teďka ten trh jako aspoň z mého pohledů začal fakt jako stagnovat, a to úplně jako natvrdo, že máme třeba nějaký byty v nabídce, který jsou třeba fakt jako už za dobrou cenu, že kdybysme tam před půl rokem dali takovouhle cenu, tak by tam na to stála fronta. Ještě bych to třeba vyhnal o půl milionu vejš, prostě na takový prostě dražby asi, jak asi spousta kolegů zná, že když je tam na to víc zájemců, tak se ta cena prostě žene nahoru. No a dneska v momentě, kdy ta cena je, fakt si troufnu říct dobrá v poměru toho, co bylo před půlrokem, tak stejně se tam skoro nikdo nejde ani podívat. Těch prohlídek je minimum odpadlo toho, takže já už prostě zlevňuju. Hlavně vnímám to zlevňují proto, protože v momentě, kdy se tady stane kombinace všech těch faktorů, který teda teďka na trhu jsou, jako že energie, když prostě popadají velký podniky, bude nezaměstnanost, sice hypotéky trošičku jako se zlepšily v tomhletom, ale v momentě, kdy se tady stane nějakej průšvih třeba na jaře, tak je lepší s tou cenou teďka jít o něco dolů. A ještě teda to stihnout prodat, než teďka si na té ceně sedět a čekat na to jaro, a kdyby se to na jaře mělo nějakým způsobem, nechci úplně použít svou zhroutit, ale kdyby se ten trh měl prostě nějakým způsobem pohnout fakt jako dolů, tak radši teďka zlevním 200, 300 000. Prodám, než abych ještě půl roku čekal a zdaňoval milion, asi takhle.

Petr Makovský 

Já jsem jenom takovou rychlou rychlou tabulku, jak to vlastně vypadá v jednotlivých částech. Podle dat, které máme v rámci projektu Realiťák roku ve spolupráci s Cenové mapy a reality iDNES na lze za 1-5. Kde vlastně ta Praha je víceméně pořád stejná, často ovlivní nějaký možná nový developerský projekt nebo nová výstava, která se dokončí, kde tu cenu posune posune nahoru. Ten trend byl jasný neustálý růst. Kromě možná Prahy 1, kde ta nabídka byla omezenější, omezenější z hlediska z hlediska toho celého. Vidíte vy osobně a teď dám pryč z tohoto začnou Janou, Jana vlastně vy jste říkal, že spíš působíte ve středočeským kraji, ale vidíte v rámci Prahy, kde, kde taky působíte, nějaké rozdíly mezi jednotlivými mezi jednotlivými částmi pražskými.

Anonym (hovořící žena) 

A určitě ano, já se specializuju na Prahu 4, 5-10 s tím, že teda ještě okrajově berou nebo berou ještě ten Středočeský kraj, který je vlastně o těchto prach jižně. Co se týče Prahy, tak vidím. Mám tam nabídce první 4 mám tam na ceněný nemovitostik na Praze 5, a dokonce i v centru Prahy. Musím říci, že ty tabulkové ceny, co teď ukazoval, tak to znamená opravdu dávno teda aspoň pro mě a pro mé klienty nejsouk realitou. Samozřejmě Praha 4 velkál, ale něco jiného je nemovitost na Vyšehradě, něco jiného jiné nemovitost, kter směřuje na Prahu 11 tato Jižní Město,. To znamená opravdu ty ceny ty metry čtverečních už tomu neodpovídají, jsme úplně někde jinde, a přesto vlastně hraje účinkující tady nejsou ty velkou metr váží byty v centru Prahy, které byly nedostatkové zboží, tak i při oceňování jsem si všimla, že jich je opravdu velké množství přecení třeba 143 000 Kč za metr čtverečný objektů 120 150 m. Takže opravdu atraktivní lokality, tak ono je, dá se říci, že i když je tam slovník, tak se to teď téměř neprodejný, protože kdo, kdo to vlastně schopen koupit a řekla bych, že dneska už to není jenom o tom, kolik jsme přesně Ale kdo jsem, tak si mě vstoupí metr čtverečný, ale kdo vlastně si to může koupit, protože tohleto jsou lidé, kteří jsou opravdu už dneska někteří lidé opravdu ne ne nemůžu vzít hypotéku a ti, kteří mají vlastní zdroje. Málokdo z nich má na byt nad 10 000 000 hotovosti, oni za tu cenu prostě už by dávno koupili.

Petr Makovský 

Děkuju.

Petr Makovský 

Je úplně asi stejná situace bude u Lucky, že jo.

Petr Makovský 

Pokud jsou. V podstatě v podstatě ano. V podstatě bych souhlasila s ním řekla ne já možná doplním ještě trošku jako jinou gest, a protože další věc je samozřejmě tím klienti nejsou hloupí, ale už prodávající kupující a ta poptávka máš vlastně jsou v uvozovkách na koni, že skutečná poptávka klesla, že mají, že mají část si vybrat nemovitost zájem, která jim opravdu sedne, která jim bude vyhovovat běhu. Prostě jakoby ve více věcech, kdy prostě třeba, já nevím, před půlrokem třičtvrtě rokem se prodávalo všechno v uvozovkách se stály fronty, tak honem rychle koupili nějakej byt, který jakž takž jak jsou odpovídal, protože měli spoustu bytů, co chtěli. Prostě někdo přeplatil nebo předběhl, byl rychlejší, když v tom dneska si kupující uvědomují, že prostě mají peníze, že jich není tolik, že mají část si opravdu projít těch nemovitostí víc, vybrat si ten byt nebo prostě dům. To je jedno, kterým jim opravdu sedí a stává se nám, že se nám ty byty třeba po třech týdnech měsíci vrací, kdy byli na prohlídce. Před těma třemi týdny, měsícem. Mezitím třeba majitele už začne nějak tlačit situace. Je tam třeba nějaká drobná sleva nebo něco. Potřeba zjistíme, že to vykoupili za tou cenou, ale dávají si načas, jo, takže to si myslím, že tam bude hrát, nechci být velkou roli, ale, že se to samozřejmě v tom také jako projeví.

Anonym (moderátor) 

Možná je v tom kalkul ten, že ty kupující dneska očekávají, že ten trh půjde lehce dolů a že když budou víc hledat, déle hledat, budou si víc vybírat, tak ten byt, který navíc už je měsíc 2 měsíce, tak prostě za další měsíc znovu spadne dolů. Třeba Petr Fischer na to reagovat?

Petr Fišer (reality) 

Já si myslím, že ano, zrovna dneska se mi to dělo na prohlídkách, kde lidi říkali, prostě dejte nám slevu, dejte nám slevu půl milionu, milion a v momentě, kdy já jsem řekl, že ne, že to je hodně, tak oni řekli dobrý, tak já přijdu za půl roku a uvidíte, že to bude jo. Odročili se odešli tehdy jako v pořádku. Uvidíme to bude teďka tuhle chvíli nikdo neví, ale prostě zlevňujeme a lidi, ačkoliv pár měsíců zpátky, tak spíš ta cena ještě na těch prohlídkách šla nahoru, tak teďka už zase každý je v té v situaci. Vy se nebojí si o tu slevu říct. Všichni na to tlačej a jsem spíš jako překvapenej, o kolik si řeknu, jo, takže oni si neřeknou jako tady na já nevím, osmimilionovém bytě, tak oni si neřeknou o 100, 200 000 a říkají si fakt rovnou o 1 000 000.

Petr Makovský 

Dáte jim to. 

Petr Fišer (reality) 

Ne zatím ne. Proto doufám, že nás k tomu jako nedonutí, ale zatím prostě jim to nedávám. Já jsem na tu cenu vždycky jako poměrně dost tvrdej a vnímám to, že jsem placenej ze strany toho prodávajícího tak, aby mu vydělal co nejvíce peněz a pořád si tohleto držím a je proto mě lidi hledaj. A zatím teda jsem tvrdej, nedávám jim to, ale už samozřejmě ty prodávající na to jako připravuju a jak jsem řekl, před chvílí, když jsem mluvil, tak už prostě zlevňujeme trochu, je to tak.

Petr Makovský 

Romane, jak je to, jak je to u vás z hlediska toho zlevňujete, částečně, když lidi tlačej na cenu, probíráte to majitelem vy? 

Roman KASALÝ (realitní makléř, realitní kacelář EVROPA) 

Dobrý den určitě, tu cenu s majitelem řeším. Ohledně zlevňování jako úpravy cen. Já to mám nastavený, že většinou začínáme prodávat s tou cenou o něco líp, než já vám ta realita, a tu cenu se snažím upravovat průběžně, spíš postupně, než nedělat nějaký skoky. Teď zrovna se mi stalo, že mi klient 5 (???) za necelých šest milionů. Nabídl 5 000 000, chtěl 1 000 000 slevu. Po nějaké diskuzi jsme se domluvili na tom, že ta cena je moc vysoká a jednám o tom, jestli nabídne nějakou rozumnou částku, protože tam se mu líbilo. Zalíbilo se mu místo, ale samozřejmě má on tu páku, že je tam více, teď je daleko víc věcí, než bylo dřív, takže je to vždycky věc z jednání, věc přiměřenosti a nejsem zastáncem velkých skoků, spíš říkám, že je vylepší (???) cenu častěji, ale tak, aby ten prodávající dostal maximum.

Petr Makovský

Děkuju já to ještě nasdílím jednu tabulku, poprosím Jirku Knechtla, aby nám řekl, co se vlastně děje na trhu, kde on působí, to znamená on line marketingu, protože tady máme graf, který ukazuje hledanost na internetu, bytů, bytů v Praze jako.

Jiří Knechtl (marketingový ředitel Reality.iDNES) 

Tak všechny zdravím, dobrý den. Ten graf v podstatě jenom potvrzuje to, co jste tady všichni teďko říkali, že že ta poptávka slábne, neslábne jen samotná poptávka, slábne ta vůle lidí si tuhle chvilku aspoň třeba hledat nějakej. Přece jenom ta masáž z médií a ze všech stran, že, že jsou byty drahý a hypotéky jsou v podstatě dneska nedostupný pro řeknu 80 %, 90 % lidí, tak to jenom potvrzuje to, že slábne i poptávánost po bytech k prodeji v Praze, v blízkém okolí.

Petr Makovský 

Ono možná jenom, když to vezmeme, ještě než dělám kolečko všem ostatním, ale ve směru poptávky, podle mě jsme se dostali někam do roku 2000-2019, jo, že tam ty čísla po roku 2020 možná dokonce, že poptávka, že by tolik slábla, že poptávek, který my sledujeme v rámci reality iDNES cenmapu, jejich projekt Realiťák roku, tak vlastně je to skoro stejný, jako to bylo v roce, v roce 2020 ale lidi si víc vybírají a víc přebírají. možná zeptám se Marka Helimana.

Miroslav HELIMANN (realitní makléř (realitní makléř (Reality Helimann) 

Já si dovolím nesouhlasit opravdu teďka ta poptávka je, poptávka je nižší, jo. Když ji srovnám, jako já nevím, potřeba z toho roku 2020, co srovnáváte vy. Ale u nás jako změnila se skladba těch poptávajících, nebo od těch lidí, co chodí na prohlídku ubylo. Lidí s hypotečníma úvěrama přibylo, lidí s vlastníma zdrojema, a právě jsou to lidi, který, kteří vlastně čekají, hledají. A pak by vytvářejí tlak přes nás na to majitele a vyžadují ty slevy, jak říkal kolega, ale takovýhle razantní slevy v tuhletu chvíli zatím nepřipadají v úvahu. A jsou to věci, jsou to věci většinou fakt prodejní. Ale ale říkám, těch poptávek je oproti loňskýmu roku a tomu roku 2020 a opravdu, opravdu mít. Aspoň teda, co my u nás takhle evidujeme.

Petr Makovský 

Jo, já s tím souhlasím, já jsem tady koukal možná malinko na jiné na jiné grafy, které tady vidím, ale ono ve finále, když vezmeme oddíl poptávky po pronájmech, tak rostly výrazně víc. Já tam vám schválně tu tu tabulku dám, protože ta je taky docela zajímavá. Víceméně jak vypadaj, jak vypadají poptávky po bytech, to červený jsou pronájmy. To znamená, tady vlastně vidíme to astronomický, astronomický nárůst, který vlastně běží od začátky války na Ukrajině, na prodej neustálý pokles dolů. Tady souhlasím s tím, omlouvám se, měl, koukal jsem na jinej trošku graf, prostě ten stav je výrazně nižší, než bylo v roce 2, 19 který tam je, ale není to o tolik, je ten obrovský nárůst z hlediska pronájmů. Jano, děláte taky pronájmy za tak taky nějak částečně se zabýváte pronájmy.

Jana REICH (realitní makléřka, Reich reality) 

Slyšíme se, ano ano, já dělám pronájmy, proto. Pro mě je třeba aktuální téma, že opravdu klienty řeším, zdali, zdali při té při těchto cenách máme za každou cenu prodávat, či pronajímat a mám teď několik opravdu klientů, kde, kde buď jsme se rozhodli pronajímat anebo kde tuto situaci zvažujeme. Takže nárůst poptávek určitě u pronájmu je, astronomický ceny šly nahoru a stejně jako máme přístup k tabulkám vlastně prodejů, tak máme tím pronájmů a ty ceny za metr čtverečný opravdu narostly. Troufám si říct, 15 %, ne-li víc opravdu ty. To, co se dříve nepronajal, jo za malý peníze, tak teď je ze dne na den pryč a opravdu můžeme ty klienty pronájmu velmi sbírat dříve. To vlastně dalo by se říci, že trh se úplně obrátil, že to, co se nám dělal dříve pronájmů, kde jsme měli jednoho 2 klienty k pronájmu, čekali jsme na něj, neměli jsme z čeho vybírat. Vzali jsme někoho, koho jsme vlastně jako ani moc nechtěli. Věděli jsme, že tam je nějaký riziko, tak ho prostě jsme měli 20-30 klientů na 1 byt, na jednu nemovitost, tak teď se to to vlastně obrátilo, máme na pronájmy opravdu třeba 30, 40 nabídek, zatímco u prodejů čekáme na byť jediný telefonát, který doufáme, že proměníme prodej a tam okamžitě nastupuje sleva. Jo, klidně přijdou se slabou, zatímco u pronájmu vlastně akce prý většinou požadavky, všechny požadavky těch majitelů nemovitostí.

Petr Makovský 

Poslední otázka na Davida úplně stejná pronájmy versus prodeje v současné době.

David Minsberg 

Dobré. Jsem rád, že se tam dodal ty prodeje. Já jsem nechtěl bejt jako pohádkách Václava Moravce a uhnout z tématu, chctěl jsem říct k té slevě. Já teda musím říct, že pro mě sleva je strašně sprostý slovo teď vůbec neříkám, že tady jako nebo něco řekli kolegové. Vlastně s nima souhlasím, ale vlastně chtěl jsem se dotknout toho, co říkal Roman, a to je vlastně člověk musí hlavně počít, nebo přemýšlet nad tím, kdo vlastně kupuje, protože když si vezmete koláč všech nabídek v Praze. Teď to beru úplně celou Prahu, tak já ji dělím na to, za kolik peněz a z toho koláče, když vezmeme byt za 6 000 000, tak na něj bude asi nejvíc větší poptávka než na byt, který stojí 15 000 000 už a na ten byt za 6 nemusíme dávat takovou slevu, čili ta pravděpodobnost je větší, že někdo bude hledat byt za 6. Bude na něj mít peníze než ten za těch 15, takže ještě tam bych tomu jako dodal, že záleží, za jakým účelem kupuje, kolik ten byt stojí. No a podle toho musím přizpůsobit. Asi všichni kolegové stejně jako já tak slevu, když už teda sleva, tak úplně jako na posledních, jako poslední možnost. Snažíme se tomu kupujícímu vyjít vstříc, v jiných věcech. Třeba pro něj důležitější věci, kdy se nastěhovat dále prostě tomu vstříc. A ta sleva, takk to vždycky bylo. Já si myslím, že v tom největším boomu tak kdy se jako dražilo a podobně, tak byly nemovitosti, kde se dala taková ta handshake sleva, aby to bylo tyto win, win. Že někdo vykopal 50 000 Kč byli prostě happy, že se to jsme to koupili. My jsme s tím tak dopředu počítali, to už tady taky zaznělo, že se ty nemovitosti hly o něco víc. Musím musím teda říct, že Petře, když jsem slyšel, že někdo přijde milionovou slevu, tak se mi zatly nohy a ruce v pěst, zavíraly, protože to je neuvěřitelný, co si ty lidi jako myslí. Já teda, že bych se měl podívat na toho, co se nebo věštit z Křišťálový koule, tak já jsem sledoval poslední zasedání ČNB. Vlastně tam mluvil Michal už o tom, kam oni tě dostat inflaci a co všechno inflaci ovlivňuje. Vlastně za inflací ruku v ruce jde, jdou i úrokový sazby a pokud ČNB opravdu éteru hlásá, že chce mít za rok a půl inflaci na dvou procentech, tak si myslím, že ty zprávy měly být na trhu jako pozitivní a měly by být brzo pozitivní. Takže i to je zase message, kterou říkáme těm lidem, já bych řekl, že ty, ta poptávka padla kvůli tomu, že i ty, co chtějí koupit, tak vyčkávají. Za prvé ty úrokový sazby vyrostly tak vysoko, že to nebyli lidi schopný absolvovat, tuhle informaci. Takže se s tím furt ještě perou. Já nevím, jestli ostatní já jsem si třeba v roce 2011 hypotéku a měl jsem sazbu 4,89, tak jestli dostanu 5, 69 tak mě to nepřijde, že to zas takové jako rozdíl. Samozřejmě ty ceny nemovitosti byly jiný, to je jasný. Jo, ale řekl bych, že se to může vrátit zase do nějakých do nějakého normálu můžou, jakmile začnou být první dobrý zprávy na tom trhu. To jsou ty média, to vlastně zmiňoval Vítek, takže souhlasím, že lety média začnou. Nám nebo pardon a Jirka říkal jsem vám se tak jakmile ty zprávy začnou být v těch médiích prostě pozitivní, tak ten trh rozhýbe takový ty nevěřící Tomášové. Ty lidi co vyčkávají, začnou prostě kupovat. A já věřím, že to bude jako, že to bude pozitivní, že ten trh se zase rozběhne a bude fungovat, tak, jak jsme byli zvyklí. Asi už to nikdy nepofičí je potřeba v tom covidu, ale že to bude normálně fungovat. Je to podle mě základní lidská potřeba. Co se týče těch pronájmů, tak to jo. To je teď velkej boom. Teď jsme nešli nahoru, šly nahoru i kvůli tomu, že jakmile nějaká zpráva, že se zdraží energie, tak samozřejmě majitelé nemovitostí toho využili, a tyhle ty nájmy zvýšily. Zároveň máme tady velkou, velký počet lidí z Ukrajiny, který vlastně hledají bydlení. S tím jsem se taky každej setkal, že určitě na každej 5 z 10 lidí aspoň zavolalo alespoň pět Ukrajinců, který chtěli nájem, takže to by řekl, že to dělá ten výslech nebo ten zesílenej faktor, že ty ceny těch nájmů se zvyšovaly, že ta poptávka je velká.

Petr Makovský 

Dámy a pánové, díky moc vás čas, protože náš vymezený malý prostor plán po diskuzi. Díky moc za účast. Bylo to velmi zajímavé. Doufejme, že se nám, že se realitnímu trhu znovu bude dařit dál, že se to znovu malinko otočí, a že lidi budou ochotni prodávat za cenou, která je adekvátní tomu, čemu asi lidi budou ochotni kupovat. Díky mocc za diskuzi. Mějte se krásně a přeji krásný den všem. Mějte se hezky. Na shledanou.