14.6.2022 18:22

Blíží se léto, pořídíme konečně klimatizaci?

Blíží se léto, pořídíme konečně klimatizaci?

Pokud vás v létě trápí vedra a přemýšlíte nad klimatizací, tak nyní máte vlastně polední možnost. Opravdu výkonnou klimatizaci totiž nepořídíte ze dne na den. A protože je zájem velký, tak mnohé montážní firmy se k vám už do léta nedostanou. Nyní máte poslední možnost se objednat.

Opakuje se to skoro každé léto. Začnou vedra a doma je k nevydržení. První pokus je obvykle s větrákem. Trochu to pomůže, ale je to spíš osvěžení, teplotu větrák nesrazí, nebo jen minimálně. Rychlé řešení problému může přinést mobilní klimatizace, což je menší či větší krabice, která nevyžaduje instalaci a v sezóně je pořídíte v každém elektro obchodě. Jenže než si takový přístroj v ceně od pěti do dvaceti tisíc pořídíte, tak si přečtěte naše rady. 

Mobilní je levná a okamžitě k mání

Mobilní klimatizace je zařízení plug & play. Tedy rozbalíte, zapojíte a funguje. Ale zase tak snadné to není. Mobilní klimatizace má vše v jednom a tak je nutné se zbavit horkého vzduchu. To znamená, že musíte vyvést hadici mimo místnost, jinak je účinnost nízká. Trvalé řešení je komplikované a sníží se případná mobilita zařízení. Bývá totiž na kolečkách, takže ho můžete přesouvat po domácnosti podle potřeby. Obvykle se vývod vzduchu řeší přes speciální návlek na okno, kterým se hadice vyvede ven. Není to příliš estetické, ale funguje to. Návlek se prodává zvlášť a stojí okolo 500 korun. 

Mobilní domácí klimatizace nemají velký výkon. Ano, dobře osvěží, když budete sedět u nich, ale v podstatě musí běžet neustále. I ty velké stačí tak tak na pokoje velikosti ložnice, velký obývací pokoj dobře nevychladí. Nevýhodou je poměrně vysoká hlučnost, kompresor máte u sebe v místnosti. Pokud není jiná možnost, tak poslouží. Ovšem mnohem efektnější a efektivnější jsou zabudované splitové klimatizace. 

Nenechte se zlákat na levné sestavy z elektro obchodů. Ano, vyjdou klidně jen na 15 000 korun, ale to je jen část nákladů. Instalaci v drtivé většině laik nezvládne a stejně bude nutné její naplnění chladivem. A to je vyloženě práce pro profesionály. Zabudovanou klimatizaci si prostě objednejte u firmy, která vám ji dodá na klíč včetně instalace. 

Jedna část venku, druhá uvnitř

A co je to vlastně ta splitová klimatizace? Je to rozdělený přístroj s venkovní a vnitřní jednotkou. V té venkovní je kompresor, ta vnitřní se stará o distribuci chladného vzduchu v místnosti. Variant je víc, existují i vnitřní zabudované jednotky nebo stropní, ale nejčastější jsou nástěnné. Venkovní část je výrazně větší a je potřeba ji někde umístit. U rodinného domu to nebude takový problém, může stát vedle domu nebo na střeše (ideálně ploché), ale majitel si ji může dát i na konzoli na zeď. U bytů to je obtížnější, na střechu to družstvo či sdružení vlastníků obvykle nedovolí. Kdo nemá balkón, tak má zřejmě smůlu. V případě balkonu je však nutné vyřešit propojení s interiérem. Opět může být problém s průnikem fasádou, řešením jsou pak speciální průchody fixním oknem. 

Výhodou splitové klimatizace je možnost chlazení více místností s pomocí jediné venkovní jednotky. Ta na to samozřejmě musí být dimenzovaná, ale standardně vnější jednotka obsluhuje tři i více pokojových jednotek. A to nezávisle na sobě. Pokud na klimatizaci nemyslíte už při stavbě domu nebo bytu, tak počítejte, že při instalaci se bude s největší pravděpodobností sekat do zdí. Problém nastává s kondenzátem. Ten se ideálně odvádí do odpadu nebo ven, tak aby přirozeně odtékal samospádem. Pokud to možné není, lze využít čerpadla, ale ta jsou slyšet a jejich životnost nemusí být dlouhá. Primárně vždy chtějte přirozený odtok kondenzátu, pokud je to jen trochu možné. 

Umí i topit

Odborná firma vám sama spočítá, jakou venkovní jednotku budete pro váš záměr potřebovat a vy si vyberete značku a vnitřní jednotky. Ty se mohou docela výrazně lišit, ty sofistikovanější mají účinnou filtraci, jsou bezprůvanové a můžete je ovládat vedle dodaného dálkového ovladače i přes mobil a to i na dálku. Takže si můžete klimatizaci zapnout, ještě než dojedete domů. 

Většina klimatizací umí i topit. A je to docela výhodné. Klimatizace je ze svého principu tepelné čerpadlo vzduch-vzduch, takže je v tomto směru úsporná. Hlavně však umí topit téměř okamžitě se všemi výhodami konkrétní jednotky jako v případě chlazení. 

A kolik vás to bude stát? Komplet pro jednu místnost vyjde od zhruba od 50 000 korun včetně montáže. U třech místností zaplatíte přibližně 120 000 korun. Ano, není to levné, ale pokud chcete funkční řešení, musíte s takovými náklady počítat. Konkrétní značku vám neporadíme, jsou na trhu levnější i dražší a každá má několik modelových řad, které se liší především u vnitřních jednotek a jejich funkcí. Spíš v dnešní době budete vybírat podle dostupnosti. Dodávky z Asie, kde se většina jednotek vyrábí, jsou nyní značně nejisté a často výrazně opožděné. Ale máme jeden tip, jedna známá japonská značka má továrnu na klimatizace v Česku.