5.2.2023 14:07

Analýza vývoje realitního trhu Pardubicky kraj

Analýza vývoje realitního trhu Pardubicky kraj

Dobrý den, dámy a pánové, vítáme vás u našeho dalšího dílu pořadu analýza vývoje realitního trhu, tentokrát v Pardubickém kraji a jeho okresech. Rád bych přivítal naše milé hosty, kterými tentokrát jsou pan Jan Jelínek z realitní kanceláře Ing. Jelínek, Martina Kováře s RE/MAX G8 reality Chrudim, Zdeňka Mrňáka z NEXT reality Pardubice. Jirku Knechtla z reality iDNES, ale samozřejmě nejdůležitějšího člena našeho, našeho pořadu Ondřeje Hona z CEMAP - cenové mapy. Dobrý den vám všem.

 

Graf č.1 . Vývoj poptávky po bytech v Pardubickém kraji (ověřená exluzivní data projektu Realiťák roku ve spolupráci s CEMAP - cenové mapy a portálu Reality.iDNES.cz)

 

Graf č.2: Vývoj poptávanosti domů v Pardubickém kraji (ověřená exluzivní data projektu Realiťák roku ve spolupráci s CEMAP - cenové mapy a portálu Reality.iDNES.cz)

 

Graf č. 3: Vývoj hledanosti bytů v Pardubickém kraji (ověřená exluzivní data projektu Realiťák roku ve spolupráci s CEMAP - cenové mapy a portálu Reality.iDNES.cz)

 

Graf č.4: Vývoj hledanosti domů v Pardubickém kraji (ověřená exluzivní data projektu Realiťák roku ve spolupráci s CEMAP - cenové mapy a portálu Reality.iDNES.cz)

 

Graf č.5: vývoj trhu s byty leden 2022 - září 2022 v Pardubickém kraji (ověřená exluzivní data projektu Realiťák roku ve spolupráci s CEMAP - cenové mapy a portálu Reality.iDNES.cz)

 

Graf č.6: vývoj cen bytů dle okresů v Pardubickém kraji - leden 2022 - září 2022 (ověřená exluzivní data projektu Realiťák roku ve spolupráci s CEMAP - cenové mapy a portálu Reality.iDNES.cz)

 

Graf č.7: vývoj nabídky bytů v okresech Pardubického kraje - leden 2020 - září 2022 (ověřená exluzivní data projektu Realiťák roku ve spolupráci s CEMAP - cenové mapy a portálu Reality.iDNES.cz)

 

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel Reality.iDNES.cz

Já jsem rád, že jste se připojili, budeme se bavit o Pardubickém kraji. Pardubický kraj je občas velmi zajímavý z hlediska čísel. Bavili jsme se o tom před chvilinkou, ještě než jsme začali nahrávat to s Odrou Honem, protože některé okresy jsou tam možná zvláštnější a některé, některé méně zvláštní. Já budu postupně promítat grafy, které k tomu máme, poprosím vás o váš komentář a možná na úvod dám slovo Ondrovi.

Ondřej Hon (CEMAP - cenové mapy

Dobrý den posluchači, dobrý den kolegové. Já vás tady vítám. Budu rád, pokud si vlastně těm datům, co za chviličku uvidíme, řekneme, jak to vlastně v realitě funguje na tom realitním trhu a taky budu rád, pokud se vysvětlíme ty jednotlivá specifika konkrétně vlastně toho Pardubického kraje. A budu rád, když to uslyšíme přímo, přímo od vás jakožto realitních profesionálů působících v tom kraji. 

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel Reality.iDNES.cz) 

Tak já tam rovnou zapnou první graf, který tady máme, což je vývoj trhu s byty za celý kraj. Ondro, jak to tam, jak vypadá dneska v Pardubickém kraji hlediska čísel?

Ondřej Hon (CEMAP - cenové mapy) 

Pardubický kraj asi jako každý jiný kraj v republice dneska kopíruje trendy, co se týče množství nabídek. Poměrně jako dynamicky roste. Stejně tak s tím roste počet vlastně nabídek ve slevě. Oproti třeba jiným krajům ten Pardubický výrazně víc klesá na cenách. To je to, co my vidíme vlastně z těch hrubých dat a pojďme si k tomu asi říct, jak to je v realitě. 

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel Reality.iDNES.cz) 

Prima, jako celý Pardubický kraj, tak z hlediska čísel vidíme, že změna cen začala možná rychleji, než všude jinde. Z hlediska, z hlediska počtu nabídky i z poměru zlevněných nabídek je to velmi podobné jako ostatní, ostatní kraje. Proč si možná myslíte pánové, teď možná na všechny. Klidně můžete začít mluvit, jak budete potřebovat, je to, že v Pardubickém kraji ten pokles cen začal možná o trošku dřív, než v průměrné České republice, čím je Pardubický kraj zajímavý v realitách.

Zdeněk Mrňák (NEXT Reality Pardubice) 

Já se ujmu slova, teda jestli můžu, zdravím všechny kolegy a gratuluju teda k postupu do semifinále. Myslím si, že to bude dost možná tím, protože i ty ceny tady nadstandardně stoupaly v době covidu a prodávalo se, dá se říct, jak na běžícím páse. Investoři z Prahy tady kupovali malometrážní byty, a to nejenom teda v Pardubicích, ale i v Chrudimi. Takže ten zájem teď je samozřejmě nižší, ty hypotéky jsou méně dostupný a pro ty investory už to není zajímavý, takže vyčkávají si myslím, no i spousta lidí. 

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel Reality.iDNES.cz) 

Pánové ostatní. Chcete to něco, teď jakoby jenom k Pardubickému kraji jako takovému možná, čím je zvláštnější, případně co se na tom trhu děje?

Martin Kovář (RE/MAX Reality Chrudim) 

Já taky zdravím všechny účastníky. Pardubický kraj celý také specifický tím, že je velmi průmyslový, je tady spousta výrobních firem. Znamená tady hrozně menší nezaměstnanost, i v porovnání třeba s Prahou. To znamená, že sem se stěhuje teda i mnoho lidí za prací, nejdřív třeba do pronájmu, potom si pořídili vlastní bydlení, ale zase třeba nejsou až jakoby vysoce příjmové skupiny obyvatelstva. Oni potom dosáhli na ceny nemovitostí, které teda vystoupaly v tom roce na to maximum, to znamená, že teď se projevuje asi to, že zdraží ceny energií, to znamená, že ten, kdo má nějaké zpětné nemovitosti, tak už přemýšlelo, že jo, třeba před létem nebo v létě, co s tím bude dělat dál, tak je to takovéhle nemovitosti, tak se dostávají na trh. Tím, že jich je hodně, tak potom ty ceny už jdou postupně dolů.

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel Reality.iDNES.cz) 

Možná já se ještě dozeptám, kdokoliv z vás na to můžete odpovědět. Podle těch čísel vlastně vidíme, že největší počet změn v nabídce v celém Pardubickým kraji, tak samozřejmě byly třípokojové byty, pak dvoupokojové a pak jednopokojové. Ten rozdíl tam je relativně veliký, u jednopokojových jich byl nárůst nabídek za poslední rok o 44,5 procenta. Ale zároveň, když se podíváme na slevy, které jsou vidět na realitních serverech, to znamená v okamžiku, když nemovitost znáte za x, a po nějaké době jí zlevníte, tak vlastně jednopokojové byty za poslední rok, ten poměr zlevněných nabídek vzrostl asi až o 370 %, výrazně víc než všechno ostatního. Má to nějakou souvislost s něčím v Pardubickém kraji, že to je něco zvláštního, to, že tam ty, jednopokojové se možná musely nabízet zlevněně víc než ty ostatní. (???)

Zdeněk Mrňák (NEXT Reality Pardubice) 

Možná teda, já jsem z těch Pardubic, tak se toho ujmu. Je to, je to tím prostě, že investoři to nekupují, protože samozřejmě jednopokojové byt je investiční záležitost, z většiny případů, a když ti investoři prostě vyčkávají, anebo prostě nemají chuť nakupovat, tak samozřejmě ten prodávající musí zlevnit, aby aby ta nabídka jeho byla zajímavá. A musím teda říct, že vlastně v době covidu, vlastně v loňským roce jsme se tady dostávali u panelákových bytů přes 100 000 za metr, u tady těch jednopokojových bytů. Což už taky není úplně zdravý, když to řeknu, v Pardubicích, takže takhle nějak to vidím asi no.

Ondřej Hon (CEMAP - cenové mapy) 

Ten trend, co říkáte vlastně těch jednopokojových, kde viděli v těch grafech, že jde opravdu jako vyrostli až téměř k těm statisícům za metr. Já se možná zeptám ještě vlastně na ten kraj obecně. My, když jsme připravovali vlastně ty data, ta ty Pardubice jsou oproti jiným krajům velmi specifické v tom, že tam vlastně jsou ty okresní města, kolem široko daleko nic, a ten cenový rozdíl vlastně mezi těma okresní městama, vším ostatním je obrovskej. Je to tak jako v reálu, nebo není, příklad byty prostě v nějakých jako menších městech, vesnicích, atd. jsou diametrálně cenové vlastně odlišného od Pardubic, Chrudimi, Svitav, Ústí nad Orlicí a tak dál.

Zdeněk Mrňák (NEXT Reality Pardubice) 

Další pan Jelínek.

Jan Jelínek (realitní kancelář Ing. Jelínek) 

No já jestli teda můžu, já nemůžu reagovat na ty Pardubice nebo na ten Pardubický kraj. Protože tam nepůsobím, já se specializuji na ten okres Svitavy a tam, když to vezmu za ty 3 roky nebo od té doby, co byl ten COVID, kdy to všechno hrozně skočilo nahoru, tak tady a okres Svitavy mně přijde, že zatím změna moc velká není. Ty ceny prostě se pořád držej takový, jaký byly za toho covidu, a teprve pomalinku to možná bude muset jít dolů, ale když teďka jsme u toho tématu těch malých bytů, tak ty ceny se tady pořád drží stejný. A dolů to nejde. Moc se teda jakoby neprodává a je vidět, že to řeknu na těch inzertních serverech no visí, a že ten (???) si teprve přijde.

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel Reality.iDNES.cz) 

Jo. 

Jan Jelínek (realitní kancelář Ing. Jelínek) 

Takže, asi takhle za ten svitavský okres.

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel Reality.iDNES.cz) 

Já tam schválně pustím už rovnou vývoj cen dle okresů. To znamená, kde je vidět, jakým způsobem rostou, rostou případně, co se děje s cenami v jednotlivých okresech v rámci Pardubického kraje. Ondro, co se tam dá vysledovat?

Ondřej Hon (CEMAP - cenové mapy) 

Víceméně, víceméně, co říkal pan Jelínek, tak tady by data vlastně na těch Svitavách jenom potvrzuji. Tam tam vlastně k tomu poklesu ještě nějakým způsobem nedochází, byť se ten trh vlastně roztahuje. Asi asi nechám pány ty jednotlivé okresy okomentovat, ty data nějakým způsobem hovoří o tom, jak, jak se ten trh v tuto chvíli chová na jednotlivých okresech. Tak jestli to můžeme nějakým způsobem zkomentovat. Částečně už jsme vlastně Pardubice a Svitavy nakousli. U těch Pardubic opět jde vidět, že už ta cena vlastně padá a dám slovo. Pojďme si říct, co se děje v Chrudimi, co se děje Ústí nad Orlicí.

Zdeněk Mrňák (NEXT Reality Pardubice) 

Já si myslím, že se tímto grafem potvrzuje to, co jsme říkali, tak Pardubice už zlevňují. Kolega říkal ve Svitavách se nezlevňuje ještě, že tam jde samozřejmě vidět nárůst cen ještě vlastně v těch, prvním, druhém a dokonce i v třetím kvartále, což mě docela překvapuje, teď když na to koukám, že tam je 7,5 procent nárůst, ale v Pardubicích potvrzuji, že nabídkový ceny a realizovaný určitě klesají.

Ondřej Hon (CEMAP - cenové mapy) 

Pardon povídejte.

Jan Jelínek (realitní kancelář Ing. Jelínek) 

No já jenom můžu, můžu říct to, co tady. Můžu potvrdit, to, co je v tom grafu. Tady asi ten, ty Svitavy, je nějakej specifickej okres, protože tady to pak zatím nepadá, ale je vidět, že se ani neprodává. Tak to vypadá, jak kdyby ty lidi nechtěli prodávat nebo mysleli, že se to nějak změní? Já za mě musíme říct, že jakoby zlevňovat, zlevňovat některé nemovitosti musely, ale když kouknu, já jsem hlavně teda zaměřený na to Kolínsko a okolí, ale když sleduju ty Svitavy a Litomyšl, tak tam prostě si ty ceny držej stále stejný, někdy mě i překvapí, že ještě se to jakoby navyšuje, ale zároveň je vidět, že v té nabídce jsou dlouho a že se ani neprodávají, takže asi situaci, jak bude muset nastat, aby se začalo prodávat.

Zdeněk Mrňák (NEXT Reality Pardubice) 

Ta dynamika v těch větších městech bude asi jako rychlejší, ta reakce těch lidí na ten trh jako takovej, protože mají kolem sebe třeba víc těch realitních makléřů nebo těch lidí z oboru a mají toho souseda, který se prodává, když to tam těch malejch městech se k těm informacím třeba dostanou později. Jo a ještě teda vyjádření k těm růstům cen, tam jsme viděli nějaký čtyřicetiprocentní nárůsty nabídkových cen v loňským a předloňským roce, což je prostě šílenost, když to tak řeknu. 

Ondřej Hon (CEMAP - cenové mapy) 

Takže takže jinými slovy dochází ke zdravé korekci trhu.

Zdeněk Mrňák (NEXT Reality Pardubice) 

Je to tak, za mě jo, za mě určitě.

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel Reality.iDNES.cz) 

Tam já se omlouvám, ještě vstoupím do toho já. Víceméně v tom Pardubickým kraji, aby finále z těch čísel, to je skoro na všech, na všech těch grafech vidět, tak vlastně cenou, ta cena se zastavila skoro už koncem minulého roku, což je zajímavé. Protože jak jsem říkal předtím v těch ostatních krajích, v drtivé většině jsme tohleto začali vnímat až někdy od nějakýho března. Březná, když si vezmu Pardubice, tak vlastně tam už od nějakého listopadu roku 2021, ta cenová úroveň je víceméně stabilní, nebo tam je už i dokonce lehký okres. To stejné je, to stejné je v Chrudimi, v Ústí nad Orlicí to lehce lehce rostlo, ve Svitavách, to je tam nějakým způsobem ten, růst je pozvolný, ale neklesá to. Je to, je to zajímavý, je to zajímavý, že prostě pro Pardubice, Chrudim zastavila dřív než někdy některý ostatní. Zeptám se možná pana Kováře z Chrudimi, jestli to tak vnímá taky.

Martin Kovář (RE/MAX Reality Chrudim) 

Já doplním, já (???) v Pardubicích, tak Pardubice vždycky byly progresivní město, takže uvidíme asi i teďka v realitách, že to může být o nějaké lepší práci třeba na projektu, že dokáží klientům lépe vysvětlit situaci, která na trhu je nebo která nastává v nejbližší v době, už tam jsme loni na podzim viděli zvyšování úrokových sazeb, obecně hypotečních bank, takže už i toho druhého signálu, který vlastně se očekával, takže se to přenese potom do těch, i do menšího zájmu kupujících, a do té stagnace cen. Nebo takže to si myslím, takže určitě mělo vliv už v tom konci minulého roku.

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel Reality.iDNES.cz) 

Jak moc dle vašich zkušeností vlastně jsou ty vaše okresy o tom, jak říkal možná i Ondra Hon, že to je o větším městečku, kde toho je, kde toho kde se vlastně odehrává skoro všechno, a pak je ta malá vesnička, kde těch obchodů je ve finále strašně málo. Ten trh se tam skoro nehýbe. No těžká otázka, pro Pardubičáka určitě.

Zdeněk Mrňák (NEXT Reality Pardubice) 

Ono to je tak, že ono se prodávalo i v těch menších městech, samozřejmě těch transakcí nebo na vesnicích těch transakcí míň, jo, byty jako takový, těch je, těch pardon, úplně minimum na vesnicích, takže tam jako analyzovat prodej bytů na nějaký vesnici pomalu nelze, protože ty data nejsou, když tam je jedna bytovka o 10 bytech, ale prostě byla to ta dynamika toho krajskýho města, kde, kde vlastně to navýšení těch cen bylo tak extrémní, že jsme se vzdálili těm malejm městům a těm vesnicím na hony vlastně, dá se říct, jo, takže tím jsme se vlastně odlišili tady prostě cenotvorbou.

Martin Kovář (RE/MAX Reality Chrudim) 

Já bych viděl další vliv, a to je to, že v Pardubicích hlavně i teda případně v Chrudimi i v těch dalších okresních městech, tak probíhá developerská výstavba. Poměrně jakoby dost projektů tam je, potom, když jdou jako veřejně přes servery, tak ty ceny tam jsou pochopitelně mnohem nižší, než když to jsou potom ty second handové byty. Takže i tady to určitě má vliv na ty ceny, které se tam projevují.

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel Reality.iDNES.cz) 

Tam je možná i zajímavý tenhleten graf. Když se na něj podíváme tak je tam vlastně vývoj počtu nabídek bytů v inzerci, kde Pardubice za posledních 8 měsíců vyrostly extrémně, stejně jako Ústí nad Orlicí. Tam se, tam ten rozdíl v počtu je miniaturní. Víceméně všechno se odehrává v Pardubickém kraji v Pardubicích. Podle tohohle to vypadá, že víceméně jsou Pardubice a Pardubice, okolí a pak pak dlouho nic.

Zdeněk Mrňák (NEXT Reality Pardubice) 

Já si spíš myslím, že těch bytů na prodej přibývá stejně, akorát nemizejí z nabídek, to je můj názor teda, oproti loňským letům.

Martin Kovář (RE/MAX Reality Chrudim) 

I v dalších menších městech, tak tam pokud převažuje třeba bydlení, je to v těch rodinných domech, takže ten poměr vůči tomu tam je mnohem jakoby menší než v Pardubicích a tady převažuje zase bydlení v těch zlomových vlastně bytech, takže je tam i ten nárůst, v té nabídce bytů také mnohem větší.

Ondřej Hon (CEMAP - cenové mapy) 

(???) Zdeňku, jestli se můžu zeptat, neděje se v Pardubicích nic neobvyklého. Jako, že by se lidi zbavovali ve velkém nemovitosti, protože ta křivka tam jde opravdu jako dynamicky nahoru. Takže je to spíš zastavením toho prodeje než toho, že by se lidi teďko v tom Pardubickém kraji více zbavovali těch nemovitostí. 

Zdeněk Mrňák (NEXT Reality Pardubice) 

Z větší části si myslím, že je to neochota kupovat právě těch investorů nebo i bytů 3+1 na bydlení, ale samozřejmě projevuje se i to, že klienti volají, chci to teď, chci to teď ještě prodat, dokud ta cena je jako přijatelná, dokud na tom vyděláme ještě třeba 1 000 000, oproti, já nevím, roku třeba 2017, když jsem to kupoval.

Ondřej Hon (CEMAP - cenové mapy) 

Takže částečně, protože se neprodává, částečně je to, protože lidi, co to nakoupili za nějakou nižší cenu, vnímají rádoby jako poslední příležitost to ještě prodat s nějakým ziskem, jak vlastně roste ta nabídka.

Zdeněk Mrňák (NEXT Reality Pardubice) 

Ano, chtějí to prodat a chtějí třeba na jaře nebo v létě si pak koupit zase zpátky investiční nemovitost jako spekulativní vlastně, teď spekulovat na vývoji cen dolů.

Ondřej Hon (CEMAP - cenové mapy) 

Rozumím.

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel Reality.iDNES.cz) 

Já tam omlouvám se chvilinku, dám tam 1 graf, poprosím Jirku Knechtla o komentář, protože já jsem tam dal jeden zajímavej graf, který se jmenuje vývoj poptávky po bytech v Pardubickém kraji. Jiřko, co nám to ukazuje?

Jan Jelínek (realitní kancelář Ing. Jelínek) 

Dobrý den všem. Já jsem rád, že na to přišla konečně řeč, že nemusíme mluvit jenom o bytech a o prodejích, protože já se chci zeptat, jestli i podle tohohletoho grafu sledujete, že se nějaká poptávka přilila do pronájmu, protože pronájem za poslední rok vyrost víc než 100 %. Zatímco prodeje, jak jste všichni řekli a souhlasili jste s tím, tak se v podstatě zastavily.

Zdeněk Mrňák (NEXT Reality Pardubice) 

Tak určitě tam je nádherně vidět vlastně příchod války, ta strmá lajna nahoru, kdy vlastně i k nám do Pardubic proudily, proudily tisíce Ukrajinců, takže ta poptávka se zvýšila tímto, samozřejmě zvýšila se i tím, že mladý, mladý mladé rodiny nekupují byty na bydlení, takže mu a bydlet někde musí samozřejmě. 

Jan Jelínek (realitní kancelář Ing. Jelínek) 

Tak to je všude stejný potom a jestli tam ještě Petře, můžeš dát domy, poptávka po domech.

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel Reality.iDNES.cz) 

Už to hledám poptávanost domů, to bude tenhle ten graf. Chvilinku, ten graf...

Jan Jelínek (realitní kancelář Ing. Jelínek) 

D dat reality.idnes jako není vidět nějakej výraznej pokles, co se týká domů, tak se chci zeptat, jestli je to jenom nějak zkreslený nebo se plus minus prodávají tak nějak stejně, samozřejmě rok 2020-21 byly trošku specifický, protože byly nízký úrokový sazby atd., ale když se podíváme teďko na první kvartál nebo na první polovinu letošního roku, tak jsme vlastně na úrovni roku 2019, což jako není nic tragickýho z mého pohledu.

Zdeněk Mrňák (NEXT Reality Pardubice) 

Já dám prostor kolegům, abych...

Jan Jelínek (realitní kancelář Ing. Jelínek) 

No já bych se, se já, když to řeknu zase na ten okres Svitavy, tak se budu jenom opakovat. No ten prodej je pořád zatím stejnej. A jak u těch domů, a lidi tady pořád, nebo stále z těch sídlišť a je poptávka po těch bytech, po těch barácích, po těch rodinných domech, takže když se něco objeví, a je to za rozumnou cenu, tak je to hnedka pryč, bohužel teďka je doba taková, že jde všechno jakoby proti tomu, abyste se to rychle prodávalo a lidi víc jakoby přemýšlejí kvůli tomu zdražování energií. Nevědí, co vlastně bude do budoucna, hlavně na to všichni nedosáhnu díky těm hypotékám, takže to všechno trvá dýl, ale ale jakoby, co se týče počtu, to je pořád pořád jakoby stejný.

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel Reality.iDNES.cz) 

Já jsem tam dal ještě jednu tabulku, která je možná taky zajímavá. Předtím jsme viděli poptávky, tady vidíme vlastně, jakým způsobem se hledá v Pardubickým kraji, hledají se byty. Tam je vidět, že jsme se dostali někam, zase na úroveň roku 2019 nebo u domů na rok 2019, u bytů jsme, u bytů jsme někde na začátku v roce 2020. Jirko, z jakých dat toto vychází?

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel Reality.iDNES.cz) 

A tohle jsou data Reality iDNES a v podstatě to je počet hledání v jakýkoliv lokalitě v tom daném kraji.

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel Reality.iDNES.cz) 

Asi k tomu nenám nic moc, co víc říct. Mě spíš zarazilo hlavně ten rozdíl mezi tím, jak se chovají lidi u domů, a jak se chovají lidi u bytů v tom Pardubickým kraji, ale jak říkali pánové, no jestli se byty prodávají ve třech větších městech, ve čtyřech, v celým kraji, tak je jasný, že zbytek budou převážně domy, ty se jako na investici zas tak moc z jiných krajů asi nekupujou. 

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel Reality.iDNES.cz) 

Pánové, co čekáte, že se bude dít, že se bude dít teďko v nějaké blízké budoucnosti, v Pardubickém kraji nebo v rámci vašeho byznysu?

Začne začne Martin Kovář. Koukám Zdeněk, že se vůbec nenadychoval, toho necháme na konec.

Martin Kovář (RE/MAX Reality Chrudim) 

Z hlediska nabídky (???), tak si myslím, že stále bude zvyšovat, protože pokud nebude dostupnější financování, takže můžeme očekávat nějaké výrazné oživení. Tím pádem prodávající, pokud budou pod tlakem, budou muset výrazněji snižovat ty prodejní ceny, nebo ty nabídkové ceny, které jsou a už jsem slyšel nějaké prognózy, takže se můžeme dostat i na nějaké padesátiprocentní vlastně slevy nebo snížení cen, protože k tomu letošnímu začátku, takže nikdo neví potom, co udělala ekonomika nebo mezinárodní situace v tom v příštím roce, takže ty nejistoty tady jsou stálé. Jen potom další velké riziko zvyšování cen energií, ty velké průmyslové podniky, budou optimalizovat, náklady budu opouštět a to potom bude zase další negativní vliv, (???) nemovitosti budou stát nebo kupovat, takže z hlediska mého byznysu, tak prodeje v pochopitelně budou se prodlužovat. To znamená, že nemůžeme očekávat rezervaci u bytů do měsíce, třeba jako to bylo v minulém roce, ale musím mít na to více nabídek, od (???) tak aby dokázal automaticky z toho vygenerovat nějakou prodejní zakázku. No a pochopitelně musí třeba doplnit svoji nabídku o pronájmy, které zase teď jdou relativně, takže i to potom může pomoci k tomu přečkat jako těžkou dobu, která může třeba trvat, nebo trvá třeba delší dobu.

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel Reality.iDNES.cz) 

Pane Jelínku, co vy čekáte v rámci Svitav, Jevíčka, že se tam bude dít? V nejbližších dnech nebo týdnech. Zůstane ten ta věc stabilní, jako máte, jako máte doteďka? Máte takový trošku specifický region.

Jan Jelínek (realitní kancelář Ing. Jelínek) 

A no já myslím, že to, co se bude dít. Jediný co víme, že budou brzo Vánoce, když to přeženu, a prodávat se bude stále, a uvidí se, uvidí se podle toho, jak budou rozumní prodávající, jak rychle se prodávat bude, bude záležet, bude se muset rychle by jakoby reagovat na to, co nastane. To prostě nikdo neví, co bude, a zatím vypadá všechno jakoby špatně, že jo, jako bude to trvat dál, energie se budou zdražovat, a úvěry budou, nebo úroky budou stále vysoký, jak jsou, tak lidi prostě budou vyčkávat a budou více přemýšlet než něco koupěj, ale za mě prodávat se bude stále, když poté nějaká lukrativní oblast a je to nějaká hezká nemovitost, tak stále jsou lidi, který ty peníze mají, a kupujou za hotovost a to bude trvat podle mě pořád.

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel Reality.iDNES.cz) 

Zdeněk Mrňák.

Zdeněk Mrňák (NEXT Reality Pardubice) 

Jsem trošku optimističtější, protože zaprvý se domnívám, že ceny energií se stabilizujou, po Novém roce z hlediska toho, že evropský státy nahradily zdroje prostě z Ruska, a už to nebude tak jednoduchý s tím lítat nahoru a dolů pro ruského prezidenta. Samozřejmě odvíjí se ten trh od toho, co se tam děje, to ty lidi jsou prostě v nejistotě, nevědí vlastně, jestli, jestli vůbec přežijou zimu, když to přeženu a s tím nákupem jakoby vyčkávají, navíc ten tlak těch médií nebo tlak, prostě ty ta informovanost těch médií o tom, že ty ceny prostě jako klesají a informovat ty naše zákazníky, tak samozřejmě je to vede k tomu, aby počkali, jo, ale prodávat se musí, jak říkal kolega s třemi dětmi ve 2+kk bydlet nemůžete, a když se rozvádíte, taky asi musíte pořídit pro jednoho z těch manželů nové bydlení.

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel Reality.iDNES.cz) 

Možná poslední pak otázku Ondrovi ale nejdřív se zeptám já, jak je to dneska u vás z hlediska financování nemovitostí. Kolik procent si bere nebo bere hypoteční úvěr, kolik procent to financuje za hotové? Můžete to nějakým způsobem v tuto chvíli odhadnout, to je jako další jako zajímavé téma, které tam jsou a které mě napadlo. Někdo o tom lehce mluvil. Máte nějaký poměr dneska z posledních transakcí kolik plus minus je za hotové a kolik je hypotékou?

Zdeněk Mrňák (NEXT Reality Pardubice) 

Já si myslím, že 10-20 % je zvýšená hypotéka, ale je to nějaký jako minimální dofinancování většinou, milion, dva. Není to byt za 6 000 000, kde by si 5 000 000 někdo bral hypotéku.

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel Reality.iDNES.cz) 

Martina Kováře.

Martin Kovář (RE/MAX Reality Chrudim) 

U nás to je podobné, nějakých 70 %, tak jsou vlastně prostředky, a zbytek potom je hypotéka nebo nějaké dofinancování hypotékou.

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel Reality.iDNES.cz) 

A u Jelínka. 

Jan Jelínek (realitní kancelář Ing. Jelínek) 

A u mě to je aha, když se jedná o dražší nemovitosti, tak se dá říct, že jen 10 % hypotéka, zbytek hotovost, když jsou nějaký standardní nemovitosti do třech milionů, tak je to tak 50 na 50. Jo, záleží jak jsou ty nemovitosti drahé.

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel Reality.iDNES.cz) 

Děkuju. Ondro, něco na závěr nějakou poslední otázku na pány.

Ondřej Hon (CEMAP - cenové mapy) 

Já jsem z té diskuze diskuze pochopil asi ta otázka teda bude spíš směřovat na pana Kováře a pana Jelínka. Já jsem pochopil, že vlastně v těch menších městech se vlastně stále prodává. Viděli jsme, že ty ceny nějak výrazně neklesají. Je to, protože vlastně jednotková cena té nemovitosti je pořád ještě jako relativně nízká, takže buď ty lidi mají ty peníze, anebo není problém i za ten vyšší úrok dofinancovat relativně jako malou částku oproti třeba 80 - 90 000 za metr v Pardubicích.

Nebo jsem to pochopil špatně...

Jan Jelínek (realitní kancelář Ing. Jelínek) 

No já jestli můžu teda za ty Svitavy. Tak já, když to vezmu na, já jsem z Poličky, to je kolem 9000 obyvatel. Zde, když se prodával byt, tak během toho roku jich bylo hrozně málo a hnedka byl pryč. Když vezmu začátek roku 2019, tak to bylo, já nevím, za 32 000 m². Po tom to prostě najednou vyskočilo hrozně rychle na 50 000 m², co se tady teďka pořád drží nebo i přes. A během minulýho roku nebo začátku tohohle roku se to tady bez problémů podalo, a lidi na to došahovali těmi hypotékami nebo měli našetřeno, ale teďka, teďka už je jakoby vidět, že i v té Poličce pořád se drží ceny, 50, to tady zkouší, ale je vidět, že už to je několik měsíců v inzerci. To se vůbec nestávalo, a teď to bylo, že se to objevilo a hnedka a to bylo pryč a bylo plno zájemců. A teďka je vidět, že teď se to prostě neprodává, je to pryč už třeba 3 měsíce inzerci a nic jo, takže jako pomalu se to tady zastavuje, a co můžu říct jakoby za tu Poličku, ale Svitavy, Litomyšl pořád stejně, tam je pořád jakoby v nabídce, a pořád stejně rychle se to tam prodává. Protože cítíte, že pak si tam (???), takový jiný města a je to tam pomalejší pořád.

Pořád se tam snaží držet ty ceny, že tam se v krizi také třeba (???) za sedmdesát zkouší prodávat, jak kdyby, jakoby nereagoval na to, co se děje, no jak kdyby neslyšeli. Oni pokaždý šlyší, co to, potřebujeme, prodávající, slyšení.

Ondřej Hon (CEMAP - cenové mapy) 

Tam běžej dál, jak běžel.

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel Reality.iDNES.cz) 

Já bych řekl, že jo...

Martin Kovář (RE/MAX Reality Chrudim) 

V Chrudimi, tak tady taky už vidím nárůst nabídky, těch věcí taky děláme výrazně míň, než to bylo v minulém roce, zase potom tom, dal bych přednost, jakoby těm lepším, na jednu stranu, které jsou po rekonstrukci, opravdu v dobrém vztahu. Takže také vidíme to prodlužování té doby nabídky. Vybírají si třebas cena nemovitostí, nebyla možnost nebo i tady jsou zase taky nějaké developerské projekty, takže i třeba tam si můžou potom koupit nové byty a že ta cena je vyšší, než v Pardubicích, tak určitě umožňuje třeba dosáhnout lidem, v případě, jakoby s menším příjmem, vůbec jakoby (???) v Pardubicích, ale i tak vidíme stále jako vyčkávání, co to udělá, jestli to klesne, nebo kam se to bude hýbat.. Takže je to taková přechodová fáze, jak jsme to viděli v roce 2009, 10.

Anonym (muž) 

Děkuji. 

Zdeněk Mrňák (NEXT Reality Pardubice) 

Ještě a jestli můžu reakci na pana Kováře, jak říkal o tom slevování až 50 %, tak ono, když se podíváme na ten graf, jak to zdražilo, tak ono se to zdražilo vlastně od roku 2019 o 60 %. V Pardubicích třeba, tam jsme to viděli, když bude korekce 50 %, tak akorát my prostě ten graf musíme vzít a těm prodávajícím to ukázat, že prostě nic tak nebo hroznýho se nestalo. Prostě jsme se vrátili o 2 roky zpátky, buď to prodat za tyhle ceny prostě, jestli prodat chcete, tak je tahle možnost, jestli prodat nechcete, tak máte možnost to pronajmout a ty nájmy jsou zase jako vejš, takže z té jedničky se stává docela jako investiční byt v dnešní době pro toho prodávajícího, kterej kterýho to aktuálně drží, jo, takže proč ne.

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel Reality.iDNES.cz) 

Pánové, někdo chcete něco dodat ještě?

Nechcete Prima, já bych vám chtěl poděkovat za vaši účast, a jmenovitě panu Janu Jelínkovi, Martinu Kovářovi, Zdeňkovi Mrňákovi a Jirkovi Knechtlovi, a samozřejmě Ondřejovi Honovi. Pánové díky moc za vaše komentáře a doufám, že se zase někdy brzy uvidíme, mějte se krásně a na shledanou.