24.3.2024 23:33

Analýza vývoje realitního trhu v Jihomoravském kraji - březen 2024

Analýza vývoje realitního trhu v Jihomoravském kraji - březen 2024

Dnes přinášíme podrobnou analýzu vývoje realitního trhu v Jihomoravském kraji. Hostem dnešní diskuze je Petr Makovský, generální ředitel společnosti Reality iDNES, který spolu s předními realitními makléři z regionu - Honzou Sobkem z Váš Konzultant Reality, Zdeňkem Adamcem z NEXT Reality Vyškov a Gabrielem Miklíkem z Nemovitosti Znojmo - poodkrývá aktuální situaci na trhu s nemovitostmi.

Analýza vývoje realitního trhu v jednotlivých krajích a okresech - Jihomoravský kraj - březen 2024

Grafy ve videu jsou ověřené exluzivní data projektu Realiťák roku ve spolupráci CEMAP - cenové mapy a portálu Reality.iDNES.cz spolu s Ministerstvem pro místní rozvoj

GRAFY jsou možné si prohlédnout a stáhnout k Vašemu použití ZDE

Dynamika realitního trhu v Jihomoravském kraji: Od oživení k rostoucím cenám

V nejnovější analýze realitního trhu Jihomoravského kraje se odhaluje, že trh prochází výrazným oživením, což signalizuje především vzrůstající poptávka ve srovnání s nabídkou. Honza Sobek z Váš Konzultant Reality, Zdeněk Adamec z NEXT Reality Vyškov, a Gabriel Miklík z Nemovitosti Znojmo poskytli svůj náhled na současný stav a vývoj trhu v jejich specifických lokalitách – Brně, Vyškově a Znojmě.

Oživení trhu a vzrůstající poptávka

Gabriel Miklík zaznamenal výrazné oživení trhu ve Znojmě od října a listopadu předchozího roku, což připisuje adaptaci kupujících na stávající úrokové sazby a zvyšující se aktivitu prodejů v druhé polovině roku. Podobně Zdeněk Adamec pozoruje ve Vyškově, že poptávka převyšuje nabídku, zvláště u nemovitostí připravených k okamžitému nastěhování. Tento trend potvrzuje i Honza Sobek, zdůrazňující, že v Brně je situace ještě akutnější s rapidním poklesem dostupných bytů na trhu.

Ceny na vzestupu

Všechny tři lokality hlásí známky růstu cen, což je dáno především zvýšenou poptávkou a omezenou nabídkou. Adamec i Sobek poukazují na situace, kdy se ceny za nemovitosti začaly zvedat nad rámec původních nabídek, což je znakem návratu do cenově dynamického období.

Investiční vs. osobní nákupy

Zajímavým aspektem je poměr mezi investičními nákupy a nákupy pro vlastní bydlení. Ve Znojmě Gabriel Miklík uvádí, že nové developerské projekty jsou často absorbovány investory, kteří nemovitosti následně nabízí k pronájmu. Podobný trend, byť v menší míře, pozorují i v Brně a Vyškově.

Plány a výhled do budoucna

Diskuze odhalila, že přestože je v Brně stavební aktivita omezena městskými plány a regulacemi, v Znojmě a Vyškově jsou v plánu nové projekty, které by měly částečně uspokojit rostoucí poptávku po nemovitostech. Všechny tři regiony čelí výzvě vyvážit nabídku s rostoucí poptávkou, přičemž v Brně se zdá být tento nesoulad nejvíce výrazný.

Závěrem lze říci, že realitní trh v Jihomoravském kraji prochází obdobím oživení, s rostoucí poptávkou a cenami, což naznačuje nadcházející dynamické období pro region. Tento trend přináší jak výzvy, tak i příležitosti pro kupující, prodávající a investory na trhu.

Komletní přepis videa:

Analýza vývoje realitního trhu Jihomoravský kraj

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel Reality iDNES)

Dobrý den, dámy a pánové, vítáme vás u naší další Analýzy vývoje realitního trhu, tentokrát v Jihomoravském kraji a jeho okresech. Jsem velmi rád, že zde na počátku března 2024 mohu přivítat tři hosty. Za prvé Honza Sobek z realitní kanceláře Váš Konzultant Reality. Dobrý den, Honzo.

Honza Sobek (realitní makléř Váš Konzultant Reality)

Dobrý den.

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel Reality iDNES)

Druhým je Zdeněk Adamec z NEXT Reality Vyškov. Dobrý den.

Zdeněk Adamec (realitní makléř NEXT Reality)

Zdravím.

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel Reality iDNES)

A jako poslední Gabriel Miklík z Nemovitosti Znojmo. Dobrý den.

Gabriel Miklík (realitní makléř, Nemovitosti Znojmo)

Dobrý den.

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel Reality iDNES)

Tak, pánové, vítejte tady, vy všichni působíte v Jihomoravském kraji. Bavili jsme se před začátkem natáčení, že Honza je Brno, Zdeněk Vyškov a Gabriel je Znojmo. Budeme se bavit o vašem kraji i o vašich okresech, ale možná úplně na začátek jednoduchá otázka, na kterou je možná složitější odpověď, ale v současné době je to možná jednodušší. Jak se vám vlastně daří? Jak vy hodnotíte realitní trh ve vašem okolí a u vás osobně? Jestli se začalo prodávat, chodí poptávající, kupují atd.? Co vás k tomu napadne úplně na úvod. A začneme Gabrielem, protože toho mám vpravo dole, takže abych si to pamatoval.

Gabriel Miklík (realitní makléř, Nemovitosti Znojmo)

Tak ještě jednou dobrý den. Já vidím znatelný oteplení už od října, listopadu minulého roku a vysvětluju si to prioritně tím, že lidé už si zvykli na to, že úrokový sazby asi lepší nebudou. A ti, co vyčkávali s tím, jestli se zlepší, nebo nezlepší, tak zjistili, že pokud opravdu něco koupit chtějí, tak musí teď, protože zas ten výhled do budoucna je všelijaký, co se týče cen. Takže za nás vidím velký nárůst prodejů, když srovnám ty první 2 až 3 kvartály, tak oproti druhé půlce toho třetího kvartálu a čtvrtý kvartál šlo rapidně nahoru a troufám si říct, že v tom držíme tu laťku pořád leden, únor, pořád stejnou a prodáváme pořád na velmi zajímavých jako číslech, jo. Zvýšila se, zvýšila se nabídka nemovitostí do prodeje ve Znojmě, takže ti lidi mají relativně z čeho vybírat, ale jedná se prioritně o starší nemovitosti a těch nových tolik do nabídky zatím nepřibývá.

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel Reality iDNES)

Moc děkuji. Na úvod poprosím do Vyškova Zdeňka Adamce.

Zdeněk Adamec (realitní makléř NEXT Reality)

Tak ještě jednou dobrý den všem také přeji. Já v podstatě můžu navázat na kolegu, na Gabriela, že vidím to úplně, nechci říct úplně stejně, přijde mi, že opravdu v poslední době fakt poptávka převyšuje nabídku. Za mě teda jediný od Znojma rozdíl mně přijde, že právě jako úplně dostatek třeba jako hezkých nemovitostí z čeho by si, z čeho by si klienti mohli vybírat, tak tady u nás úplně zcela nevidím, a proto možná právě se u nás děje to, že ta poptávka opravdu nabídku převyšuje. Když jsou nemovitosti hezké k nastěhování, jsou po rekonstrukci, o to větší zájem o ně je. Myslím si, že pak lidi, možná klienti obecně, zájemci o koupi, možná jsou takoví zdrženliví v tom, když mají stavět, když mají rekonstruovat. Prostě víte, jak je to dneska s pracovní silou, stavební materiály atp. Takže prostě, když nemovitost je hezká po rekonstrukci k nastěhování, tak o ni je opravdu velký zájem.

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel Reality iDNES)

Moc děkuji. A teď půjdeme do krajského města do Brna. Honzo, jak je to u vás?

Honza Sobek (realitní makléř Váš Konzultant Reality)

V Brně, v Brně ta poptávka byla i v průběhu teďka posledních dvou let, kdy bylo ochlazení trhu, samozřejmě jednalo se o nemovitosti, které byly levnějšího charakteru, ty dražší nemovitosti, o ty zájem nebyl vůbec. Teďka se děje to, že opravdu, jak říkali kluci oba dva, ta nabídka v Brně teda klesá rapidně, my teďka i pár bytů vyhledáváme a mizí nám to před očima, ty byty investiční, co by jsme potřebovali pro klienty s tím, že když zavoláme na prohlídku, už je tam před námi dalších 10, 15 lidí, který se na to jdou podívat. Takže opravdu nabídka a poptávka nebo spíš jako poptávka se opravdu začíná velmi zvyšovat. Vidíme to i na nemovitostech, který třeba nám stály delší dobu, tak se nám je daří prodávat, protože ten trh opět začíná růst, začínají se zvyšovat ceny a začínají se dorovnávat ty předražený nemovitosti, o který zájem nebyl, tak teďka se nám začíná dít, že ty lidi už pomalu začínají zase kupovat i věci, který už nejsou úplně zajímavý, protože prostě nejsou jiný.

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel Reality iDNES)

Z vašeho pohledu vás všech tří, dostali jste se v rámci vlastně vašeho působení Znojmo, Brno, Vyškov, někam, jak to říct, cenově skoro nejníž? A teď se bavíme o, z hlediska bytů jo, protože samozřejmě je potřeba rozdělit asi byty a domy a bavíme se o secondhandech, protože novostavby bych tady v tuhle chvíli asi vynechal. To znamená, když se budeme bavit byty k prodeji secondhandy, podle čísel, kromě Znojma, kde ještě i za poslední srovnání, které bylo mezi meziročně, tak vlastně ceny ještě trošku poklesly, v ostatních regionech už to vypadá, že ceny lehce začaly stoupat. Cítíte to taky tak, že vlastně ceny už začaly růst, tím pádem, říkal to Honza, nabídka klesla výrazně. Možná Zdeněk začne nejdřív. V tuhle chvíli zase dáme druhé kolečko.

Zdeněk Adamec (realitní makléř NEXT Reality)

Jasně, já nemohu říct, že je to tak, že to opravdu cítím, že prostě ty ceny se toho dna již dotkly, jestli to takhle můžu říct. Ode dna se odrazily a prostě navážu na to, co jsem říkal před chvílí, že pokud je to slušná nemovitost, hezká nemovitost, tak ti lidé se začali pomalu předhánět, jako začali u nás i ceny třeba sami navyšovat, aby té oné nemovitosti prostě dosáhli. Takže co vím třeba od kolegů od nás z pobočky, tak aniž by chtěli, tak museli nebo byli dotlačeni do určité dražby, licitace a dokázali, jak Honza na začátku říkal vlastně, že i navýšit cenu.

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel Reality iDNES)

A možná ještě do toho skočím. Zeptám se, Zdeňku, ještě rovnou na domy, protože samozřejmě domy je specifická kategorie. Domy se relativně neprodávaly v posledních třeba půl roce, možná devíti měsících, zvlášť ty větší, cítíš tam nějaké oživení už v tuhle chvíli v tom, v té oblasti, kde působíš?

Zdeněk Adamec (realitní makléř NEXT Reality)

Teď se mi tady, teďka se mi možná kousl internet nebo teďka jsem, omlouvám se.

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel Reality iDNES)

Jo, jo, zkusíme, zkusíme ještě jednou. Říkal jsem, že se ještě zeptám, zeptám rovnou na domy, domy na Vyškovsku, jakým způsobem tam se to vyvíjí, protože z hlediska velkých dat jsme viděli, že domy se moc neprodávaly, zvláště dražší. Jestli ta situace stále trvá, nebo jestli tam je nějaká lehká změna?

Zdeněk Adamec (realitní makléř NEXT Reality)

Opět zase vidím tady lehkou, možná i lehkou změnu v tom, pro mě možná nejhorším roce nebo i možná pro trh obecně s nemovitostmi v roce 2022, tak byl zájem o ty levnější nemovitosti, o domečky tady u nás jako lokálně třeba do tří až do čtyř milionů, do 3,5 milionu, o to zájem byl. Domy prostě, i když byly krásné, v hodnotách prostě 7 - 8 a více milionů, říkáte správně, o ty takový zájem nebyl. Dnes, nyní vidíme opět prostě, že se ten trh, jak říkali kolegové, jak říkali kluci, že vlastně se to jako otepluje, když to takhle názvu a opravdu už vidíme, že se prodávají. A klienti chtějí i kupovat opravdu nemovitosti i na naši lokalitu jako dražší, když to tak řeknu a bavím se prostě řádově 7 až 10 třeba milionů, jo, jako prodejní ceny.

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel Reality iDNES)

Pojďme do Brna, jak to vypadá v Brně ve srovnání potom byty, domy, Honzo?

Honza Sobek (realitní makléř Váš Konzultant Reality)

Byty oproti domům, ty jsou, byly vždycky zažádaný zboží vlastně po celou tu dobu i nějaké té realitní krize, kdy ty lidi většinou ty byty potřebovali nějakým způsobem prodat. Byli i ochotnější s cenou jít níž a přizpůsobit trhu tak, aby to případný kupující pořídil tu nemovitost. Domy, to byl problém, protože spousta lidí, kteří by o dům měli zájem, tak na hypotéky nedosáhli nebo byly příliš vysoký úrokový sazby. Byly tam ještě předtím parametry od ČNB, který tomu zabraňovaly. Těch domů v Brně jako takovém vždycky nebylo jako mnoho na prodej, bylo jich vždycky míň, a proto já třeba i osobně se spíš jako zaměřuju na ty domy, který jsou mimo Brno, takže Brno-venkov a takhle. Takže nemůžu úplně říct, jak to vypadá s domy aktuálně v Brně, ale co vím, co jsme se bavili, co jsem pomáhal někomu shánět, tak už ty lidi tam začínají chodit, ještě to není tak, jako že by jste museli přijít na prohlídku na dům a začít licitovat o ceně nahoru, ještě stále se to dá stlačit dolů, ale už to taky není tak jednoduchý, jak to bylo. Už ty zájemci jsou. Brno-venkov a jako přilehlé okolí, tam to vnímám, že ty dražší nemovitosti stále úplně tu poptávku nějak jako nemají, ale aspoň se už na to někdy někdo přijde podívat. Měli jsme nemovitosti v nabídce, který jsme byli přesvědčení o tom, že ta cena není úplně přestřelená, bylo to na té hraně, kdy jsme si říkali, že by to mohlo vypadat jako prodejný a neměli jsme prohlídku třeba měsíc, dva. Takže. Ale už teďka třeba někdo zavolá na ty věci. Takže ano, začíná se i tady tohle to, začíná se i tady oživovat. Nemyslím si, že to ještě ty, že ta poptávka jako se dostala k těm domům, protože ty domy jsou furt drahý na ty lidi, ale už se na to začínají taky koukat.

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel Reality iDNES)

Já se zeptám Gabriela malinko na něco jiného, protože Znojmo ve spojení s Hodonínem patří vlastně v Jihomoravském kraji k těm nejlevnějším regionům, jak z hlediska průměrné ceny jak bytů, tak domů. Proč tomu tak je? Jaký je váš pohled na to?

Gabriel Miklík (realitní makléř, Nemovitosti Znojmo)

Já si myslím, že to perfektně koreluje s tím, kolik bytových jednotek se tady nabízí, protože když se podívám, Blansko, Břeclav, všichni nabízí v nějakých průměrných hodnotách, nabízí míň bytových jednotek na prodejny než my ve Znojmě a je to poměrně o dost, protože Blansko nabízí třeba o 40 % méně těch bytových jednotek a tím pádem, že toho na Znojemsku je tolik, tak ti lidi logicky, pokud to prodat chtějí, tak musí o něco klesat s tou cenou. Takže tím si jako vysvětluju to, proč tady ty ceny jsou levnější, byť ten Znojemský region, za mě si myslím je jako velmi oblíbený, ale tím, že těch bytů se prodává hodně a je to pak tlak na cenu pro všechny, a pokud prodat chtějí, tak ta cena se samozřejmě snižuje na metr čtvereční.

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel Reality iDNES)

Je na Znojemsku víc žádostí nebo poptávky po domech nebo po bytech, protože samozřejmě tam ta situace je trošičku něco jiného, než je Brno, že jo, kde Honza říkal, že těch domů moc není, což je, což je pravda, tam těch bytových jednotek je výrazně víc. Znojmo je spíš oblast rodinných domů. Není tomu tak?

Gabriel Miklík (realitní makléř, Nemovitosti Znojmo)

No, ani ne, tady se staví spoustu rezidenčního bydlení nového za poslední roky, je tady spoustu aktuálních projektů, co se začínají vystavovat a budou vystavovat. Takže těch bytů tady vzniká opravdu desítky každý rok, neřekl bych úplně asi, že je to oblast domů, máme oblast Znojemska, má spoustu vesnic, kde jsou jenom rodinný domy, nicméně myslím, že nejžádanější artikl jsou tady prostě malometrážní byty. Vždycky to tak zatím bylo a myslím si, že se na tom nic měnit aktuálně nebude. Takže nejžádanější artikl, co cítím já ze strany klientů, jsou prostě malometrážní byty a prioritně za účelem investice a dalšího pronájmu.

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel Reality iDNES)

Možná k tomu ještě se zeptám na jednu věc, zmínil jste investice, jaký je dneska podíl z vašeho, z vaší znalosti mezi investičním nákupem u vás v rámci Znojemska a standardním nákupem, který se týká zajištění vlastního bydlení?

Gabriel Miklík (realitní makléř, Nemovitosti Znojmo)

No, co se týče, řeknu, řeknu dva příklady rovnou, jeden řeknu konkrétní, teď se staví rezidenční bytový dům, jakoby nový dům, tak tam si troufám říct, že 70 % toho skoupí investoři, kteří to budou dál pronajímat a jenom 30 % lidí to koupí pro svoje bydlení. Jinak takhle plošně bych řekl, že to, co se týče bytů, tak plošně bych řekl, že 60 % kupují lidi pro svoji potřebu a 40, 30 kupují investoři, jo. Takže je tam rozdíl toho, když se staví nový bytový dům a je rozdíl to brát jako ten celek, tam už se to trošku převažuje ty váhy.

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel Reality iDNES)

Pánové, zeptám se jak do Vyškova, tak do Brna. Investoři, zajímavá kategorie lidí, jsou tady vždycky investoři, ale pociťujete nějaké oživení nebo oživení, které bylo v posledních několika týdnech, protože samozřejmě ty ceny možná klesly někam dolů, pak začaly pomalu růst, což je ten nejlepší okamžik pro lidi, které se věnují investování na to nakupovat, protože peníze, ať jsou drahé, jak jsou drahé, tak to není vždycky tak ta nejzásadnější část té investice jako takové. Možná do Brna nejdřív, Honzo.

Honza Sobek (realitní makléř Váš Konzultant Reality)

Jak už jsem říkal, já teďka i pár investorům řeším nákup nemovitostí a jako mám pocit, že ty lidi to chtějí, chtějí koupit, oni v tom všichni vidí samozřejmě jistotu v nemovitosti. A když diverzifikujete portfolio, začínají vám padat úrokový sazby u spořicích účtů, kde to riziko taky nebylo úplně velký, tak lidi nám opět začínají řešit nemovitosti. Takže ano, vidím zvýšenou poptávku po investičních bytech, i když třeba investoři, kteří měli volný Cash Flow dřív, tak dokázali vyjednat větší slevu na té nemovitosti. Když přišli, měli hotovost, tak se s tím dalo dobře pracovat. Teďka to vidím, že to jsou investoři menšího charakteru nebo jich přibylo, ti tam budou a budou vždycky. Ti, co budou si brát hypoteční úvěry, mají část volných peněz, část budou financovat hypotékou, už jsou pro ně příznivý sazby a dokážou si ještě buď vyjednat tu cenu, nebo rychle koupit, dokud to ještě nevzroste nahoru.

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel Reality iDNES)

Jak to vypadá ve Vyškově?

Zdeněk Adamec (realitní makléř NEXT Reality)

V podstatě, dá se říct, podobně. Myslím si, že z těch oblastí, z projektů, z těch novostaveb nevidím úplně, když si vezmu teďka informace ze Znojma, tak nevidím úplně 70 na 30, ale vidím i z mých klientů, prostě tam ty poptávky jsou, skupují ty novostavby. Ale u nás vidím to, že pro své vlastní bydlení vlastní rodiny je větší procento zájemců než ti, kteří skupují investičně. Nicméně těch investorů tady mám jako klientů stále dost a jenom zmíním, že třeba ti investoři hodně koukají na cenu za metr čtvereční versus stav toho bytu, jo. Takže to vím, že mám prostě tady poptávky od investorů, že prostě když bych měl něco, něco pěkného do určité ceny za metr čtvereční vůči nějaké dispozici prostě, ať je to 1 kk nebo 3+1, tak prostě zajímá je opravdu stav bytu a cena za metr čtvereční.

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel Reality iDNES)

Mě bude ještě zajímat jedna věc, protože samozřejmě mluvili jste o tom všichni, ten počet bytů i domů v nabídce za poslední rok začal klesat někde výrazněji, někde méně výrazně. Honza o tom mluvil, že v Brně vlastně sehnat skoro byt je složité, je to tam vidět, tam poklesla nabídka o 500, 500 bytů meziročně mezi únorem 2023 a únorem 2024. Myslíte si, že ty nabídky budou dále klesat a dostanou se třeba někde k těm číslům roku 2020 - 2021? Zdeňku.

Zdeněk Adamec (realitní makléř NEXT Reality)

Já si myslím, že ano, protože prostě zase navážou... Nabídky u nás prostě moc nejsou, proto, proto je to ruku v ruce v tom, že co jsem zmínil před chvílí, že opravdu se to, ten trh se dotknul dna, odrazil se a vidím, že ceny jenom stoupají a je to z toho důvodu, že nabídek nepřibývá.

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel Reality iDNES)

Honzo, zeptám se vás. Brno, pokles o 500. Není to moc?

Honza Sobek (realitní makléř Váš Konzultant Reality)

No, není, protože ta výstavba, nebo takhle ta poptávka, která se teďka akumulovala za poslední dva roky, ty lidi čekali, nemohli se dostat k nemovitostem nebo nechtěli, prostě furt čekali, kdy se to dostane na to dno. Já si myslím, že se jako dostaneme s tou nabídkou na stejný čísla, jako tomu bylo v roce 2020 a 2021, protože ty nemovitosti prostě znovu nebudou. Ty lidi čekali teďka, já mám spoustu kolem sebe, známých, kteří chtěli investiční byt nebo se chtěli přestěhovat, a říkali, hele, furt to ještě, furt trh klesá, počkáme si, co bude. Já teďka vidím jako, jak jsem říkal na začátku ještě, než jsme začali nahrávat, 3+1 ve Starém Lískovci na sídlišti sice po rekonstrukci, ale dostali jsme se na cenu skoro 7 milionů za panelákový byt. To je šílený. A ozvalo se 12 lidí a z první prohlídky se to prodalo ještě dráž, než to vůbec bylo. Jako ty lidi čekali, naznali to, že to teďka půjde nahoru, mysleli jsme si teda, že to ještě chvilku bude trvat, že si lidi počkají s úrokovými sazbami delší dobu, ale za mě určitě ta nabídka se bude snižovat, protože veškerý zajímavý věci jsou pryč okamžitě. Takže to se tam skoro ani do těch statistik nepromítne, že něco takového tam je.

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel Reality iDNES)

Gabrieli, vy jste říkal, že ve Znojmě teďko je relativně.. na Znojmo masivní výstavba. Plánuje se tam ještě další několik developerských projektů? A ještě možná doplňující otázka k tomu, proč tomu tak vlastně je ve Znojmě, tam dlouho nic nebylo, nic se nestavělo?

Gabriel Miklík (realitní makléř, Nemovitosti Znojmo)

No, ono se tady vždycky jako tak nějak stavělo, ale dokud se to jako nezastavilo tím rokem 2022, kdy, kdy to všechno ruplo, jako spíš se tam vystavěla přehrada a nic přes ní nepřeteklo, tak se tak jako pozvolně prodávaly jako ty byty. To se tak postupně vystavovalo, postupně prodávalo, pak se najednou rok neprodávalo. Takže to zničehonic vylítlo, protože ti, co ty byty vystavili, tak to skočilo do té nabídky, že ty byty se najednou držely, protože lidi nenakupovali. Na Znojmo, řekl bych, že si myslím, že ta velká výstavba je z toho důvodu, že ty plochy tady jsou asi relativně dostupný pro ty investory, co se týče jako stavebních jako lokalit a všechny příměstský části, který ke Znojmu byly, tak už jsou skoro samy o sobě svými obcemi, bych skoro si troufl říct, že byla tady příměstská část Přímětice, kde už je taková výstavba, že už si to zaslouží možná i vlastní úřad jako ta oblast a jde vidět, že ti developeři, prostě vidím to i na katastru, mají skoupený ty okrajový části města a oni to nekupují proto, aby tam uložili peníze, ale kupují to s vidinou toho, že se změní územní plán, dotáhnou tam sítě a postaví se další bytový dům. Takže jsou tady pod pokličkou nějaký dva další developerský projekty a jedná se o stovky jako bytů, co by tady mělo v následujících letech jako vzniknout, jo. Takže Znojmo je asi zajímavý, je to zajímavý celkově tím městem jako takovým, je to hezký město, máme tady blízko do Rakouska, je to 10 minut do Rakouska prostě pro ty.. spoustu lidí tady pracuje v tom Rakousku. Takže z toho hlediska se sem asi hodně lidí, jako hodně lidí se inklinuje a díky tomu pro ty investory je to zajímavý tady něco stavět.

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel Reality iDNES)

Možná stejná otázka na plány do Vyškova i do Brna. Ve Vyškově je plánovaná nějaká nová výstavba? Nebo víme o něčem, že se tam něco chystá většího?

Zdeněk Adamec (realitní makléř NEXT Reality)

Něco drobného většinou se tady chystá. Já bych to asi úplně neotevíral, nemám to nějak jako pod palcem, když to tak řeknu, ale vím o jednom developerském projektu, který by měl do budoucna zde být, se zde realizovat. Je to v podstatě v centru města z bývalé čistírny by se měl stát bytový komplex, když to tak řeknu. Jenom navážu, že trošku z Vyškova do Znojma závidíme, protože u nás, když za posledních, řekněme, pět let se tady realizovaly dva developerský projekty, tak to bylo prostě jako za dva roky vyprodaný a i to hovoří o tom našem stavu prostě nedostatku nemovitostí ve Vyškově. Fakt, když se to postavilo, tak to bylo opravdu do roka do dvou pryč. A tečka.

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel Reality iDNES)

Brno je trošku specifičtější, to je trošku větší.

Honza Sobek (realitní makléř Váš Konzultant Reality)

Brno je lehce větší a Brno tady má takový krásný plán, že už 20 let dává dohromady územní plán. Stále není schválený, takže rozvoj Brna jako takového si blokuje město samo, protože prostě nebyli schopni se přes tady tohle prokousat. V Brně ta výstavba developerská tady docela je, stále asi to neukojuje tu poptávku, která by tady být mohla. Zároveň spoustu brownfieldů, který jsou v centru, jsou stále nevyužitý, plánují se nový čtvrti, bude se přesouvat nádraží v Brně. Takže jako těch věcí tady je hodně, výstavba tady nějaká asi bude vždycky, ale spousta lidí se sem stále stahuje za prací, přibývají tady další a další firmy, proto si myslím, že třeba ten trh v Brně neutrpěl tolik jako v těch ostatních, třeba menších městech, protože tady se nemusela pozastavovat žádná výroba, ani ten covid nás jako nezasáhl nějak, že by to město jako upadlo. Tady covid vytáhl ceny v Brně na úroveň Prahy, takže.. protože tady prostě jsou firmy, který jsou tady od elektronových mikroskopů, kde prostě oni můžou dělat všichni z domu a jsou to všichni lidi, kteří potřebují někde bydlet. Furt se sem tahají lidi ze zahraničí, jsou tady univerzity. Takže ten nedostatek v Brně bude vždycky. Ale myslím si, že pokud nezačne nějaká masivní výstavba, já vím o několika velkých projektech, který se tady řeší už 15, 20 let. Skupují se pozemky, snaží se změnit územní plán.

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel Reality iDNES)

A nic.

Honza Sobek (realitní makléř Váš Konzultant Reality)

Jako se tady někdy něco postaví, postaví se 100 bytů, ale to prostě je takový plivnutí jako do rybníka.

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel Reality iDNES)

Pánové, já moc děkuju za krátký náhled na realitní trh v Jihomoravském kraji. Speciálně ve Vyškově díky Zdeňkovi Adamcovi, díky moc.

Zdeněk Adamec (realitní makléř NEXT Reality)

Taky děkuju.

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel Reality iDNES)

Díky i do Znojma Gabrielu Miklíkovi, díky moc. A samozřejmě i do brněnské metropole Honzovi Sopkovi. Díky moc, pánové. Věřím, že se vám bude dařit, že se brzy uvidíme, držím palce a někdy na viděnou, mějte se krásně, na shledanou.

Gabriel Miklík (realitní makléř, Nemovitosti Znojmo)

Mějte se, ahoj, na shledanou.

Honza Sobek (realitní makléř Váš Konzultant Reality)

Na shledanou.

Zdeněk Adamec (realitní makléř NEXT Reality)

Na shledanou.