Analýza vývoje realitního trhu v kraji Vysočina s TOP realitními makléři a kancelářemi projektu

Analýza vývoje realitního trhu v kraji Vysočina s TOP realitními makléři a kancelářemi projektu

Dobrý den, dámy a pánové, vítám vás u našeho dalšího dílu pořadu Analýza vývoje realitního trhu v jednotlivých krajích a jejich okresech. Tentokrát se podíváme na kraj Vysočina. A hosty jsou Lenka Maděričová z LM Reality, Radičová, Radim Dalík z Reality 11 Humpolec, Ondřej HON (CEMAP cenové mapy) , Vít Konopa z Reality.iDNES.cz a Petr Makovský

 

 

Graf č.1: Vývoj poptávky po bytech v kraji Vysočina  dle ověřených exluzivních dat projektu Realiťák roku ve spolupráci CEMAP - cenové mapy a portálu Reality.iDNES.cz

 

Graf č.2: Vývoj poptávanosti domů v kraji Vysočina  dle ověřených exluzivních dat projektu Realiťák roku ve spolupráci CEMAP - cenové mapy a portálu Reality.iDNES.cz

 

Graf č.3: Vývoj hledanosti bytů v kraji Vysočina  dle ověřených exluzivních dat projektu Realiťák roku ve spolupráci CEMAP - cenové mapy a portálu Reality.iDNES.cz

 

Graf č.4: Vývoj hledanosti domů v kraji Vysočina  dle ověřených exluzivních dat projektu Realiťák roku ve spolupráci CEMAP - cenové mapy a portálu Reality.iDNES.cz

 

Graf č.5: Vývoj trhu s byty v kraji Vysočina  dle ověřených exluzivních dat projektu Realiťák roku ve spolupráci CEMAP - cenové mapy a portálu Reality.iDNES.cz

 

Graf č.6: Vývoj cen bytů dle okresů v kraji Vysočina - leden 2020 - březen 2023  dle ověřených exluzivních dat projektu Realiťák roku ve spolupráci CEMAP - cenové mapy a portálu Reality.iDNES.cz

 

Graf č.7: Vývoj nabídky bytů v okresech kraje Vysočina - leden 2020 - březen 2023  dle ověřených exluzivních dat projektu Realiťák roku ve spolupráci CEMAP - cenové mapy a portálu Reality.iDNES.cz

 

Petr MAKOVSKÝ (Projekt Realiťák roku, Reality.iDnes.cz) 

Dobrý den, dámy a pánové, vítám vás u našeho dalšího dílu pořadu Analýza vývoje realitního trhu v jednotlivých krajích a jejich okresech. Tentokrát se podíváme na kraj Vysočina. A mými milými hosty jsou Lenka Maděričová z LM Reality, Radičová, dobrý den.

Ondřej HON (CEMAP cenové mapy) 

Lenka nám vypadla.

Petr MAKOVSKÝ (Projekt Realiťák roku, Reality.iDnes.cz) 

Lenka nám vypadla, tak už tady není, bude tady za chvíli. Kdo nám tady zůstal? Jenom Radim Dalík z Reality 11 Humpolec, dobrý den.

Radim DALÍK (Reality 11 Humpolec) 

Dobrý den.

Petr MAKOVSKÝ (Projekt Realiťák roku, Reality.iDnes.cz) 

Tak Lenka se nám, doufám, za chvilku vrátí, což by byla škoda, celou dobu nám říkala, že něco bude muset uvařit. Doufám, že nám to potom přinese aspoň. Možná na začátek, než se Lenka připojí. Ondro, nějaké základní, základní informace.

Ondřej HON (CEMAP cenové mapy) 

Super, děkuji, dobrý den. Takže jako vždy a jako vždy u jiných krajů a okresů se vlastně díváme na vývoj nabídky na realitním trhu, a to jak z pohledu velikosti nabídky, tak z pohledu cen, tak i na množství slev, které se na nabídkách poskytují. Což nám samozřejmě indikuje nějaký stav toho trhu a to, jak vlastně je, nebo není zájem o ty jednotlivé nemovitosti. Samozřejmě Petr to jako vždy doplní o hledanost a poptávanost po jednotlivých nemovitostech v krajích a okresech.

Petr MAKOVSKÝ (Projekt Realiťák roku, Reality.iDnes.cz) 

Já jsem rád, že se nám podařila, podařila do přenosu vrátit Lenka. Lenka Maděričová z LM REAL, dobrý den.

Lenka MADĚRIČOVÁ (LM REAL) 

Dobrý den.

Petr MAKOVSKÝ (Projekt Realiťák roku, Reality.iDnes.cz) 

Ještě vás, ještě vás pozdravíme, protože jsme začali v okamžiku, když jsem vás zdravil nebo představoval, tak jste nám vypadla. Prima, už jsme tady všichni. Kraj Vysočina je relativně specifický kraj v rámci celé České republiky. Když jsme se s Ondrou na to dívali, najednou jsme zjistili, že v bytech třeba do jednak, velikosti 1kk a 1+1, tak před rokem v nabídce bylo asi 30 bytů v celém kraji v této velikosti. Teď už jich tam bylo asi 60. Těch větších je tam víc, ale těch malých tam víceméně žádný nebyly, neprodávaly se. A to je možná moje úplně první otázka na úvod tý diskuze. Jak vy vnímáte kraj Vysočina a nějaké specifika lokální, které tam, které tam máte? Možná začnu Lenkou nejdřív.

Lenka MADĚRIČOVÁ (LM REAL) 

No, tak my tady máme, protože jsem dělala hodně i Brno. Tak samozřejmě, když to bylo v Brně ultralehký, tak Vysočina vždycky byla taková vlažnější. A je to tady, je to tady takový, jednak asi, říká se, že jsme tady bramboráři. Takže je to tady opravdu takovej, takovej kraj, kde se úplně lidi nechtějí držet trvale. A kde teda rádi jdou pracovat směr Brno anebo směr Praha. A na to trvalý bydlení už nám tady moc zůstávat nechtějí, anebo sem jdou, když je to všude jinde drahý, tak jdou sem, jo. S tím, že ty lidi jsou tady i chudší. Takže je to, já to tady vnímám, protože reality dělám už skoro 20 let, tak jsem zažila jednu krizi. Zažila jsem ten strop. Teď je to, teď jak jste sám říkal, Petře, těch nabídek se začalo objevovat hodně. Tak jak vždycky bylo všechno vyprodaný, tak najednou se to, najednou se toho hodně změnilo. No, uvidíme, co bude, no. 

Petr MAKOVSKÝ (Projekt Realiťák roku, Reality.iDnes.cz) 

Radime, jaký je váš pohled?

Radim DALÍK (Reality 11 Humpolec) 

No, tak já zase nemůžu úplně hodnotit celý kraj Vysočina. Já třeba jakoby Žďársko, Třebíčsko, absolutně se mě to netýká v tuhle chvíli. Je to mimo můj dosah. Ale já jsem z Humpolce. A třeba v Humpolci, to je ještě úplně jiný specifikum, my tady vlastně s kolegama tomu říkáme taková malá Praha, protože tady poměrně dost vázne jakákoliv výstavba bytová, je tady těch bytů poměrně málo. A i v týhle tý době samozřejmě nějakej nárůst je drobnej. Ale není to úplně nic jakoby zásadního, drastickýho. Naopak třeba, když to můžu porovnat s okresním městem vedle Pelhřimov nebo Havlíčkův Brod, kde to relativně šlape a funguje, tak tam těch nabídek opravdu je daleko víc, jo. Ale já říkám, já žiju prostě tady prostě na těchhle těch dvou okresech prakticky jenom, jo. Takže nedokážu posoudit úplně to dál.

Petr MAKOVSKÝ (Projekt Realiťák roku, Reality.iDnes.cz) 

Já možná ukážu rovnou jedno specifikum na začátek. Nejsou to ani celý, jsou to, jsou to čísla o hledanosti bytů v kraji Vysočina. Kde do nějakýho roku 21, do konce roku nebo hledanost na internetu bytů na prodej a pronájem bylo víceméně stejný. Tohle číslo je relativně zajímavý z toho důvodu, že ve zbytku republiky ten rozdíl tam vždycky byl větší. Mezi prodejem a pronájmem. Jako v celé republice následkem, následkem Ukrajiny a dalších věcí. Ten rozdíl mezi pronájmem a prodejem stoupnul. Vysočina ale působí možná jako úplně nejmenší ten rozdíl. To znamená tam to nestouplo tolik. To znamená, byty na prodej se poptávaly víceméně o trošku míň. Na pronájem to skoro zůstávalo. A přeskočím na jinou tabulku. To jsou poptávky po bytech, kde ten pokles poptávek na prodej nebyl tak razantní jako zase ve zbytku republiky. Samozřejmě na pronájem toho vyrostl, vyrostl víc. Ale ten rozdíl v mezidobí není, není až tak veliký. Co je zajímavý oproti zbytku republiky je, že ten pokles poptávek po vlastním bydlení, a to možná souvisí s tím, co říkala Lenka, že ten kraj je malinko, malinko specifický, není tak velký. Jak vy vnímáte poptávky, nabídky z hlediska bytů ve vašem kraji na prodej a pronájem? Jak to vlastně dneska funguje na Vysočině s pronájmama jako takovýma? Protože ten kraj je opravdu v tomhle tom specifický. Kdo z vás začne?

Radim DALÍK (Reality 11 Humpolec) 

Dáma má přednost.

Lenka MADĚRIČOVÁ (LM REAL) 

Dobře, děkuju. Já to můžu třeba srovnat, protože třeba loňský, loňský rok, to znamená 2022. Já jsem měla, co se týká obratu bezkonkurenčně nejvyšší. A přelomilo se to, přelomilo se to vlastně loni, kdy najednou jsem zjistila, že nikdo nic nechce, že nechtějí lidi ani do nájmu, ale nechtějí ani nic kupovat, jo. A včera jsem, včera jsem měla prohlídky na bytě, který je tady nově na prodej. Je to hezká lokalita, atraktivní byla vždycky. Byli tam jenom investoři. Nikdo jinej tam nebyl. Ono na ten nájem je to vlastně totéž. Je to opravdu vlažný tady. Jo, že ty lidi, lidi nám, jak jsem říkala, oni jdou rádi na Vysočinu, na rekreaci. Ale už za tou prací do těch větších měst potom. Je to tady vidět, že ve Žďáře těch lidí ubývá a výstavba teda tady taky úplně neprobíhá. Co kluci?

Radim DALÍK (Reality 11 Humpolec) 

No, tak u nás je to ještě trošičku jako zvláštnější. Tady se to samozřejmě vyčistilo vlivem nějakých vyšších úrokových sazeb u hypoték a podobně. Ale je tady furt prostě hromada lidí, který mají hotový peníze a chtějí investovat, jo. Samozřejmě, samozřejmě prostě ty nájmy, je to tady takový specifický, jo. Zase se bavím, prostě teď budu dělat nějaký porovnání třeba Humpolec - Jihlava. A prostě v Humpolci a těch nájmů tady děláme fakt hodně. Tak nemáme prostě problém obsadit byt jo, i za relativně vyšší nájemný, jo. A teď jsem třeba minulý týden pronajal byt v Jihlavě a trvalo mi to dva měsíce, protože prostě tam bylo velký penzum zájemců. Těžký mezi nima vybrat. A je to prostě složitější, jo. Takže je to zase podle mě daný nějakou úplně lokalitou, jo. Tady Humpolec kilometr od dálnice D1 do Prahy, tři čtvrtě hodinky, do Brna hodinka. Prostě taková pohoda, všichni to chtějí. Jsou tady velký firmy, průmyslový firmy, hodně práce, jo. Takže je to takový, těžko se to srovnává, no, tohle to. Podle mě je to každých 20 kilometrů jinak.

Lenka MADĚRIČOVÁ (LM REAL) 

No, přesně. Takže já už tady dva měsíce byt v nabídce na pronájem a nic. Takže dáváme to za vinu sněhu, sněhové kalamitě, špatné náladě, uvidíme, co bude dál, no.

Vít KONOPA (Reality.iDNES.cz) 

Radime, já se zeptám, vy jste tam zmiňoval ten Humpolec a že vlastně se tam vůbec jako nic novýho nestaví, že to je taková malá Praha, to jsem si zapamatoval. Co je vlastně ten důvod vlastně v té vaší oblasti, proč, proč se teďka jako nestaví, nebo, nebo developeři třeba dostavěli rok, dva zpátky a od tý doby tam nic nového není, nebo jaký je tam teďka ten stav teda?

Radim DALÍK (Reality 11 Humpolec) 

No, teď stav je takový vlastně, že tady v průměru přibude zhruba jeden bytový dům ročně. Když to vezmu za posledních pět let, což je podle mě málo prostě. Samozřejmě vázne tady nějakým způsobem územní plánování. Je tady problém vykoupit pozemky prostě nebo vůbec jakoby sehnat. Byly tady boje s nějakou architektonickou komisí a podobně, protože dneska, že jo, když někdo chce stavět bytovku, tak tam nahání nějaký výnos. Prostě snaží se tam toho nacpat co nejvíc. S tím byly taky problémy. Jo, teď vlastně já reálně vím zhruba o dvou projektech, který jsou tady nějakým způsobem připravený. Otázka je, jestli s tím teďka vůbec někdo půjde ven v současný chvíli. Jo, protože teď se tady vlastně poslední projekt, který se tady dokončil, tak se tady prodávaly byty za nějakých 80, 85 tisíc za metr, jo. Začínaly nabídkové ceny. A to si myslím, že proto přesně říkám, Humpolci malá Praha. To je prostě hodně na ten region podle mě.

Petr MAKOVSKÝ (Projekt Realiťák roku, Reality.iDnes.cz) 

My jsme dneska mimochodem měli poradu projekt těch, poroty projektu Realiťák roku. Bavili jsme se tam s kolegou Kratochvílem, který jezdí do Žďáru, do Kesle, protože to jeho firma spoluvlastní. A ten říkal, že ve finále ve Žďáru se nestavělo vůbec nic jako strašně dlouhou dobu. Ve Žďáru a okolí, že se prostě nestaví vůbec nic, že na to ty místní municipality vlastně nemají ani jak přispět, že ti lidi vlastně nemají na to peníze interně. To znamená, že za posledních x let se tam nic nepostavilo. Tím pádem je velmi složitý asi něco nového prodávat, když tam vlastně nic není a je to potřeba jenom vyměňovat, protože nic takového nepřibývá. Lenko, vidíte to taky u vás?

Lenka MADĚRIČOVÁ (LM REAL) 

Tady není úplně pravda, že by se nic nepostavilo, protože zrovna se stavěla nebo dostavuje nová část Žďáru Klafár. Kde teda přibyly nové čtyři bytové domy o 16 bytových jednotkách každý. A ty se předávaly letos. Dva a ty dva předtím, před čtyřma rokama. Ale ta výstavba je vlažná. Jo, tady byly nachystaný výstavby bytových domů, ale vím teda od toho zhotovitele stavby, že čekali na stabilizaci cen, jo. Takže teď tady.

Petr MAKOVSKÝ (Projekt Realiťák roku, Reality.iDnes.cz) 

To by se dočkali teď.

Lenka MADĚRIČOVÁ (LM REAL) 

Teď už se dočkali. Takže uvidíme. Teď se tady začal stavět jeden, jeden, vlastně dva bytové domy taky v téhle té části města Klafár. Měly by to být taky třípatrový, třípatrový domy. Ale uvidíme ty kupní no, protože tam jsou v podstatě dvojnásobný. Jak se jim to bude prodávat jo za tuhle, za tuhle tu cenu, protože Žďár chudší je. Ale na druhou stranu, jak jsem říkala, včera jsem měla prohlídky jenom s lidma, kteří potřebují dát z banky hotovost do nemovitosti.

Petr MAKOVSKÝ (Projekt Realiťák roku, Reality.iDnes.cz) 

Já možná tam pustím rovnou ceny. Ondro, tebe poprosím o nějakej první komentář, protože se tam podíváme na trhy na celou Vysočinu jako takovou.

Ondřej HON (CEMAP cenové mapy) 

Jo, tak vidíme vlastně tři grafy. První největší graf nám udává ceny v celém kraji dle, dle dispozic. Je tam, je tam vlastně zajímavé to, že ty ceny v posledním kvartále víceméně stagnují, ne-li mírně rostou, což může být ovlivněno jedním z právě okresů. Na ty se ještě, na ty se ještě později podíváme, protože obecně v celém kraji Vysočina je relativně jako málo té nabídky. Jo, když se podíváme potom na velikost nabídky, tak nám výrazně porostla. To znamená prakticky v roce 2021, kde byl ten největší asi boom, ten největší výprodej vlastně bytu. Tak v celém kraji na jednotlivé dispozice se prodávalo okolo 100 bytů, jo, což většinou je i málo na jedno okresní město. Takže to nám narostlo, řekněme, někde na 2,5 násobek až trojnásobek. A víceméně, víceméně oproti třeba jiným krajům, tak se začalo relativně pozdě zlevňovat. Ten, ty slevy narostly v jiných krajích více a dříve, než je tomu, než je tomu právě v tom kraji Vysočina. A možná bych se rovnou zeptal, jestli víte, proč tomu tak je, proč vlastně u vás v tom kraji dochází k tomu zpoždění, oproti třeba standardu v té republice?

Lenka MADĚRIČOVÁ (LM REAL) 

Si myslím, že tady. Můžu? Já si myslím, že tady je to vždycky takový pomalejší se vším. Jo už všude jinde se prodává za víc. Tady, než to dojde všechno, takže tady to má u nás právě vždycky to zpoždění. Jo, že to není možná ani tím, že by lidi nechtěli, ale to je právě tady to specifikum, jo. Kde je to všude jinde rychlý, tak tady to bylo vždycky pomalejší, jo. Takže tam. Protože jsem byla 7 let v Brně, tak tam do 5 minut, pokud se mě nikdo neozval, nebo v Praze, když se mě do 5 minut někdo neozval v době, kdy ty ceny byly nebo ty nabídky nebyly. Tak to bylo, ve Žďáře, to bylo vždycky za dlouho nebo oproti tady tomu, té rychlosti v těch velkých městech.

Ondřej HON (CEMAP cenové mapy) 

Já si možná doplním otázku. Konkrétně se třeba zeptám na Třebíč, protože oproti jednak jiným okresům v kraji Vysočina i oproti vlastně jiným okresům obecně v republice, se tam začalo zlevňovat vlastně až v posledním kvartálu, jo. Že víceméně, víceméně všude jsme viděli, v celé republice jsme viděli, že někdy od poloviny loňského roku začaly výrazně narůstat počty zlevněných nemovitosti. V Třebíči tomu tak nebylo a nastalo to právě až nyní v poslední době. Vy jste, Lenko, říkala, že operujete v Třebíči, můžete nám k tomu něco říct?

Lenka MADĚRIČOVÁ (LM REAL) 

No, hlavně, hlavně Žďár, ten Třebíč, víceméně okrajově. Ale to bych řekla, že tam je to hodně podobný, že to je, že to je tam pomalejší tak jako v tom Žďáře nad Sázavou, že se to právě tolik neliší.

Petr MAKOVSKÝ (Projekt Realiťák roku, Reality.iDnes.cz) 

Ono, když se podíváme na ty grafy, teďko ten vlevo dole. Tam je krásně vidět, že Třebíč měl v průběhu roku několik zlevňovaných nabídek nebo zlevňovaný nabídky, které tam byly. A v posledním kvartále najednou to vyrostlo z 10 na nějakých necelých 15 %. Což jakoby je relativně abnormál, že tam ten dojezd, jak to říct, byl výraznější. Když se podíváme na všechny ostatní kraje, tak vlastně ve třetím kvartále toho bylo nejvíc, pak to malinko začalo, malinko začalo klesat ty zlevňované nabídky. Ale ten Třebíč je takovýhle zvláštní. Je to jedna z variant, my to nejsme schopný samozřejmě z těch čísel, čísel vidět. Nejsme schopný vědět proč. Proto se na to taky ptáme, když to tam je, budeme rádi. Když samozřejmě ta varianta může být, může být jiná. Když se podíváme na kvartální změny třeba u toho Třebíče, tak dokonce v Třebíči ještě ve třetím kvartálu ceny, ceny vzrostly. Tam taky asi bude nějaký možná menší, nevím, asi developerský projekt tam nebude, protože Ondra z toho dává pryč. Takže těžko říct, ty čísla jsou takové zvláštní v rámci toho.

Ondřej HON (CEMAP cenové mapy) 

Ono, ono to může být vlastně i tím, že, že tím, jak je ten kraj malý nebo chudý na to množství nabídky, tak i když se vlastně na trhu objeví v tomhle případě i relativně malé množství třeba dražších nemovitostí, kterých se lidé chtějí zbavit, tak to může vůbec obecně ten průměr posunout někam jinam.

Lenka MADĚRIČOVÁ (LM REAL) 

To tak může být třeba i ve Žďáře, protože teď jsem, teď jsem vlastně po Novém roce, kdy teda všechno stagnuje, tak se mně podařilo i dokonce cenu navýšit, jo. Ale tím, že jsme neměli konkurenci.

Ondřej HON (CEMAP cenové mapy) 

No právě.

Lenka MADĚRIČOVÁ (LM REAL) 

Bylo to opravdu hodně originální, hodně originální byt, jo. Takže tam jsme tu cenu navyšovali, jo.

Ondřej HON (CEMAP cenové mapy) 

Já se vás možná zeptám. Mění se za poslední třeba půlrok až rok struktura té nabídky? To znamená, prodávají se třeba větší byty nebo, nebo se prodávají třeba kvalitnější byty, jak to vnímáte? Já jenom teda ještě doplním, že jsou vyřazené byty jako ve špatným stavu z těch statistik jo. Ty vůbec neporovnáváme a stejně jak zmínil Petr, neporovnáváme developerský projekty. Jedeme prostě tu střední třídu toho second handu. Tak třeba, Radime, u vás, jak to vnímáte?

Radim DALÍK (Reality 11 Humpolec) 

Tak u nás se teďka začaly dost prodávat jakoby menší byty. Má to několik důvodů. Zaprvý, stalo se mi prostě v několika případech, že třeba prodávaly rodiny, který se rozrůstaly, potřebovaly do většího a samozřejmě neměly prostě možnosti vzít si třeba hypotéku na druhej byt nebo nějakým způsobem zafinancovat. Takže jsme volili tu variantu, že jsme vlastně prodávali menší byt a z toho jsme financovali spolu s nějakým třeba úvěrem koupi většího nebo se to dofinancovalo třeba z prodeje nějakýho pozemku nebo jinýho rodinného majetku a tak dále. Tak to byla taková jakoby první, první varianta. Ale pak samozřejmě ono je to tady hodně daný i to vlastnickou strukturou, jo. Za náma buďto přijdou lidi, který prostě potřebujou prodat za nutností nějakýho dalšího bydlení, nebo zajištění prostě třeba zaplacení prostě hypotéky na dům anebo prostě prodávají lidi, který úplně prodávat nepotřebujou. Jsou to lidi, který to mají prostě jakoby, řekněme, obchodně založený. Jo, mají těch bytů víc a spíš si s tím jakoby hrajou. A ty jsou poměrně dost vyhraněný v těch cenách, jo. A trošičku jakoby nám to tady, nám to tady brzdili, jo. Prostě tady já prostě třetinu nemovitostí, který prodám, tak jsou majitelé prostě z Prahy, který samozřejmě prostě jsou na tom ekonomicky úplně jinak. A je dost těžký je překlopit vlastně na nějakou tady cenovou hladinu, která je teďka reálná, jo. A dost jsme se s tím prali a dost se s tím pereme i teď.

Ondřej HON (CEMAP cenové mapy) 

Lenkovi, vy přikyvujete.

Lenka MADĚRIČOVÁ (LM REAL) 

No, po dlouhé době se mně stalo, že jsem neprodala jeden byt, protože tam majitel nebyl dostatečně motivován, jenom to zkoušel. A začal to prostě prodávat špatně, jo. V době, kdy se to začalo překlopovat, kdy se začaly ty ceny měnit. Takže skončili jsme s nějakým bojem, s prodejem. Těch nabídek, mně se třeba začaly tady objevovat na prodej menší nemovitosti 2+1. Proto jsem třeba mohla navýšit cenu bytů 4+1, protože jsme tu konkurenci tady prostě neměli. A začaly se objevovat byty nebo chtějí byty prodávat v těch horších, nebo v těch méně žádaných lokalitách ve městě. 

Petr MAKOVSKÝ (Projekt Realiťák roku, Reality.iDnes.cz) 

Možná to je dobrá otázka, které lokality jsou dneska nejzajímavější ve vašem, ve vašem okrese kde působíte? To by mě docela zajímalo, protože samozřejmě podíval bych se, podívali bysme se s Ondrou na to, jestli tam něco nekoupit. Viď, Ondro?

Lenka MADĚRIČOVÁ (LM REAL) 

Jasně, tak ty lepší lokality ve Žďáře, tak určitě není Žďár nad Sázavou 3. Tam, i když oni to teď hodně změnili, ale je to tady za ty roky profláklý, protože se tomu říká sídliště Stalingrad už někdy od padesátých let. A znehodnotili tu cenu, protože tam nastěhovali cikány, jo. Oni už tady nejsou, ale ještě to dojíždí prostě to povědomí, že tam ne, jo anebo tam.

Petr MAKOVSKÝ (Projekt Realiťák roku, Reality.iDnes.cz) 

Kam jo.

Ondřej HON (CEMAP cenové mapy) 

Takže to je investičně zajímavá oblast.

Lenka MADĚRIČOVÁ (LM REAL) 

Ano, přesně tak, přesně tak. Je to levnější, ale jsou tam ty byty, opravdu i architektonicky je to hezký ta výstavba nebo byla, dokud tam neudělali nějakou modernizaci, že štukový fasády zanikly zateplením. Ale hodně žádanej je ten Klafár, kde jsou teda teď hezký, hezký byty. Poptávka je teda na takový ty zajímavější byty, jo. Na ty, jak mám říct, takový ty ne vybydlený, ale v horším stavu samozřejmě. A plus třeba tahle ta méně zajímavá lokalita ve městě.

Radim DALÍK (Reality 11 Humpolec) 

No, tak u nás to je ještě jakoby trošičku jinak. Tady samozřejmě prostě Humpolec, Pelhřimov menší města. Já prakticky neznám v těchhle dvou městech ani jednu nějakou mikrolokalitu, kterou bych nemohl doporučit. Prostě řekl bych, že jsou to slušný čistý města. Samozřejmě lidi se vyhýbají prostě místům, kde se zdržujou nějaký lidi na ubytovnách a podobně. Ale to je jakoby takhle asi všude. Ale teď prakticky se dost rozmohlo i to, že prodáváme, prodáváme byty vlastně na vesnicích, v nějakým blízkém okolí těchhle těch měst okolo těch 10 tisíc obyvatel. Jo, že do těch 5-10 kilometrů je to pro ty lidi zajímavý a prostě cenově to nejde srovnat s městem. Prakticky za byt, za byt, který je dvakrát tak velkej co ten ve městě. Tak stejná cena prostě jo. Takže úplně pro ty lidi vlastně s rodinama a tak dále. Taky je to teďka tlačí po vesnicích. Jako to dřív bylo s pozemkama, že prostě neměli lidi na pozemek ve městě, tak si koupili na vesnici. Tak teď nás to dobíhá a začínají se točit prostě tyhle ty byty z těchhle těch menších bytovek a tak dále, no.

Vít KONOPA (Reality.iDNES.cz) 

Tady bych se jenom zeptal, to mi samozřejmě víc zní jako na našince, kteří tam jako bydlí v podstatě v té oblasti, když to tak řeknu. Ale co investoři? Ty si vybírají vlastně, jaký ten typ bytů, jakou velikost jsou taky víc vybíravý. Změnila se nějak ta struktura, jak to teď vypadá u vás? Radime.

Radim DALÍK (Reality 11 Humpolec) 

No, tak ono je to tady takový dvousečný. Samozřejmě jsou tady prostě lidi bohatší. Například nějaký podnikatelé místní a tak dále. Ty prostě, když je nějaký zajímavý developerský projekt, tak samozřejmě si tam ten byt koupí, protože na to ty možnosti mají. Setkal jsem se tady dokonce s majitelem jedný firmy. Ten tady má koupený byt vlastně v developerském projektu, který je 15 let starý. A dodneška v tom bytě nebyl, jo. Jenom si ho prostě koupil, jo. Takže to je samozřejmě jakoby ta první varianta. Jinak, když to budeme brát čistě z hlediska nějakých investic, tak samozřejmě nejlíp vychází ty menší byty, nějaký ty 2kk, 2+1. To je samozřejmě jasný, tam to ty lidi kupujou z toho ohledu vlastně, že cena výkon je samozřejmě nejlepší. Ty byty jsou i likvidní. Takže se to dá dobře prodat tady jo, takže to.

Vít KONOPA (Reality.iDNES.cz) 

A je to jakoby dlouhodobý tahle ta poptávka po takovýhle bytech z pohledu těch investorů teda takhle?

Radim DALÍK (Reality 11 Humpolec) 

Když za mnou někdo přijde, že má volný peníze, tak mu stejně řeknu, ať si koupí to 2kk a nekupuje si 4kk. Myslím si, že to je, že to je, takhle když sleduju ty nabídky, tak je to trend prostě, že tam ty větší byty zbývají, jo. Takže je tady zase hromada investorů, který třeba nemají takový možnosti. Donedávna se to všechno prostě bralo na hypotéky nebo většina toho. Takže samozřejmě prostě zase pro ně to bylo dostupnější, jo.

Vít KONOPA (Reality.iDNES.cz) 

Rozumím. A Lenko, jak je to u vás teďka? 

Lenka MADĚRIČOVÁ (LM REAL) 

Já to zrovna můžu říct, včera co jsem tam měla vlastně tři investory na bytu, byla, je to 2+1. A jedni peníze zdědili. Druzí našetřili a třetí investují, protože mají firmu, mají těch bytů víc. Takže poptávají byty v podstatě v hezkým stavu, aby tam nemuseli už vlastně s nimi něco dělat a menší. Protože oni ty menší byty dneska, jak ty vlastně ceny nájmů šly nahoru, tak těm lidem přestane vadit být ve čtyřech, ve dvou místnostech. Jo, proto ta poptávka po těch menších bytech se i hodně zvětšila.

Vít KONOPA (Reality.iDNES.cz) 

Rozumím a to množství těch vlastně investorů třeba za poslední rok, rok a půl, za tu dobu, co se vlastně stalo. Byl tam nějaký třeba propad u nich a teďka třeba vidíte, že zase ty investoři ožívají více, nebo je to víceméně, co se týče poptávek investorů tak nějak konstantní u vás? Radime, když tak zase první.

Radim DALÍK (Reality 11 Humpolec) 

Tak tady je to poměrně jednoduchý, tady prostě to všechno skončilo válku na Ukrajině, když to začalo v loňským roce. Tam prostě byla tlustá čára, po který se toho tady moc nedělo. A paradoxně zase teďka po Novém roce si troufám říct, že ten nárůst tam je jakoby obrovskej oproti roku 2022. To je úplně nesrovnatelný.

Vít KONOPA (Reality.iDNES.cz) 

Vidím, že Lenka přikyvuje, je to taky u vás?

Lenka MADĚRIČOVÁ (LM REAL) 

Je to stejný, je to stejný. I vlastně ten byt, co jsme navyšovali tu 4+1. Tam to teda chtěla paní pro, pro rodinu do budoucna. Jo, s tím, že je zajímala lokalita, ale ten nárůst těch investorů se výrazně zvětšil letos. Jo, kdy vlastně tou válkou, jak říkal, jak říkal Radim, tak se nám to taky zastavilo, že přestali, přestali chtít investovat. A teď myslím si, že nechtějí nechávat peníze na účtech ty lidi, jo.

Vít KONOPA (Reality.iDNES.cz) 

A tlačí teďka v tuhle tu chvíli nějak jako víc na ty ceny ty investoři? Jako mají k tomu v uvozovkách pocit, že mají ten mandát teďka?

Lenka MADĚRIČOVÁ (LM REAL) 

Ano, ano, říkají si už o cenu.

Vít KONOPA (Reality.iDNES.cz) 

Radime, u vás?

Radim DALÍK (Reality 11 Humpolec) 

Jo, jo, tak nabídky, nabídky dostáváme furt. Jakoby prakticky ten pokles tam je no. To je asi jasný. Zase říkám, prostě jsou tam věci, který jsou furt drahý prostě na tom trhu. A já koukám do těch nabídek denně prostě. Takže vím jakoby, co je drahý a co tam už půl roku leží a co tam prostě ležet bude, jo. Takže ty, co to nepochopili, že budou muset trošičku s cenou dolů, tak si myslím, že si ještě počkají.

Petr MAKOVSKÝ (Projekt Realiťák roku, Reality.iDnes.cz) 

Když neprodají teď, tak zlevní, no.

Radim DALÍK (Reality 11 Humpolec) 

Dopadne to tak stejně jako, nebo si ten prodej rozmyslí, ale to bude zlomek těch lidí, jo takže.

Petr MAKOVSKÝ (Projekt Realiťák roku, Reality.iDnes.cz) 

Ondro, ty jsi měl nějak i připravenou otázku na nějakej specifickej okres. Něco se ti tam nezdálo, mám pocit, když jsme se o tom bavili

Ondřej HON (CEMAP cenové mapy) 

To, kdybych se pamatoval.

Lenka MADĚRIČOVÁ (LM REAL) 

To byla ta Třebíč, nebyla?

Ondřej HON (CEMAP cenové mapy) 

Určitě Třebíč mě zajímala ano, ano, ano.

Petr MAKOVSKÝ (Projekt Realiťák roku, Reality.iDnes.cz) 

My jsme totiž ještě, my když jsme s Ondrou se bavili a měli jsme přípravu na to dnešní vysílání, tak jsme právě diskutovali a byla tam, bylo tam něco specifickýho. Ondra říkal, že se na to určitě musí zeptat.

Ondřej HON (CEMAP cenové mapy) 

Jo.

Petr MAKOVSKÝ (Projekt Realiťák roku, Reality.iDnes.cz) 

Tak jenom, aby to, aby to nezapadlo samozřejmě jo, byla by to škoda.

Ondřej HON (CEMAP cenové mapy) 

Možná bych se zeptal na Havlíčkův Brod. Když se dívám vlastně na ty. Tak oproti třeba jiným okresům v republice, tam spíš ta cena kontinuálně roste a řekněme, v poslední době se zastavila, že prakticky tam nedošlo k nějaké korekci toho trhu jako všude jinde. Radim kýve, tak předpokládám, že má odpověď na to.

Radim DALÍK (Reality 11 Humpolec) 

No, je to poměrně jakoby zase silná lokalita, no. Je tam, je tam fakt jako hlad i celkově prostě po těch nemovitostech. Furt se tam, furt se tam něco obchoduje. My jakoby, co jsme tam kdy řešili, tak jsme nikdy neměli úplně problém prodat, jo. Neříkám, že tam dělám 20 věcí ročně. Ale prostě prodávali jsme tam nějaký pozemky, prodávali jsme tam nějaký byty. A tam prostě ta kupní síla paradoxně je. Já nevím, jestli to je prostě napojení zase jakoby na východní Čechy a podobně. Je to takový zajímavý uzel dopravní jo. Tam, když prostě jedete v pátek ve tři odpoledne. Tak to město je prostě plný aut. Tam všichni projíždí jo. Je to, je to zase specifikum prostě, no. Je to o tom, jak jsem mluvil před chvílí, kdyby to bylo 20 kilometrů vedle, tak to prostě podle mě takový není, no. 

Ondřej HON (CEMAP cenové mapy) 

To je zajímavé, že tam ani v tom roce 2020, 2021 nedošlo k nějakýmu jako výraznému nárůstu oproti vlastně celý republice.

Radim DALÍK (Reality 11 Humpolec) 

Tam asi zase by to bylo otázka nějaký nabídky konkrétní jo. Tam prostě vím, že tam nějaký zase, co tam nějaký třeba developerský projekty řešej jo. Nemuselo to tam toho být tolik. Já jsem si to teda úplně neporovnával zpětně, ale říkám, je to podle mě asi otázkou nějaký nabídky, jo. Otázka, kolik toho tam bylo v té chvíli, jo.

Ondřej HON (CEMAP cenové mapy) 

Jo, jo, jo, jenom tím jsem chtěl říct, že vlastně kontinuálně roste, řekněme, stabilně, jo. To znamená nějak, jak všude jinde v republice se to vyhouplo extrémně nahoru, pak se to zkorigovalo. Tak tady se to spíš pozastavilo. A nutno samozřejmě podotknout, že je to relativně i oproti republikovému průměru levná lokalita.

Petr MAKOVSKÝ (Projekt Realiťák roku, Reality.iDnes.cz) 

Víťo, nebo pánové, chcete se ještě na nakonec něco zeptat?

Vít KONOPA (Reality.iDNES.cz) 

Já bych ještě měl otázku, jestli můžu?

Petr MAKOVSKÝ (Projekt Realiťák roku, Reality.iDnes.cz) 

No jasně, můžeš.

Vít KONOPA (Reality.iDNES.cz) 

Já jsem takový zvídavý. Mě by tam zajímalo, jak jste primárně v tom asi loňském roce, kdy vlastně nastal ten čas za vás, jako za profesionály, když jste vlastně upravili ty ceny nebo začali upravovat ceny těch nemovitostí. A jak dlouho třeba trvalo, než v uvozovkách ta informace a to, že to tak bude, to doputovalo i k těm vašim klientům, pro které prodáváte? Jaké tam vlastně bylo rozmezí? Kdy jste s tím začali vy a kdy už jako se líp dalo jednat s většinou těch klientů, protože chápali, že ta karta se obrátila trochu. Radime, jestli zase můžu od vás.

Radim DALÍK (Reality 11 Humpolec) 

Určitě, tak já jsem to, my jsme to tady řešili takovým způsobem, že nějak jsme chtěli reagovat v průběhu léta. Samozřejmě někdo na to slyšel, někdo na to neslyšel. Relativně prostě jaro na nás bylo brzy. My jsme prakticky asi sami ani nevěděli, jak to přesně je. Jo, pak bylo takový to realiťácký klišé, hele teď je léto prostě. Teď se to neobchoduje, všichni jsou pryč, mají jiný starosti a tak dále, jo. Takže prostě, já nevím, přelom srpen, září se to začínalo nějak intenzivně řešit. A pak už to bylo zase od člověka ke člověku. No, s někým prostě jsme se relativně domluvili, s někým ne a s někým jsme se rozloučili, no. Ale nemůžu říct, že bysme jakoby třeba 80 % jsem v tý době překlopili prostě, jo, nebo snížili prostě nějakým způsobem plošně. To se určitě jakoby nedařilo. My zase jakoby, já jsem tady na menším, menším regionu, tak jakoby se tady trošičku pereme i s konkurencí. Takže s některýma lidma to je prostě práce na delší čas, no.

Vít KONOPA (Reality.iDNES.cz) 

A většina z nich, většina z nich po pochopila nakonec.

Radim DALÍK (Reality 11 Humpolec) 

Jo, tak ono to nakonec pochopí každej prostě jo, protože ono se nic jiného podle mě nestane.

Vít KONOPA (Reality.iDNES.cz) 

Ok a Lenko, jak u vás, vy jste říkala, že tam je všechno později u vás, tak jak to bylo tam?

Lenka MADĚRIČOVÁ (LM REAL) 

Já jsem měla štěstí, že jsem s těma klientama mohla pracovat, že jsem jim to vysvětlila vlastně, co se děje, protože jsem to měli vždycky hezky nachystaný. Už na začátku jsem prostě je upozornila na to, že ten trh je dneska takovej nestabilní, že se může stát prostě cokoliv. Takže se nám podařilo třeba na první prohlídkový den nebo jedinou zájemkyni s prodávajícími, kteří byli nakonec tři majitelé, což je vždycky, vždycky těžká dohoda, pokud tam je víc jak jeden. Tak s touhle tou. Tady s tím obchodním případem pracovat tak, že jsme se domluvili na ceně. A byl to vlastně poslední a jediný nájem, zájemce o tu nemovitost. Na druhou stranu asi záleží hodně na té motivaci těch lidí, kteří, kteří z nějakého důvodu prodávají. Pokud to na motivaci nemají. Pokud ještě chtěli chytit jenom tu vlnu toho stropu. A ten strop se změnil, tak oni neprodali. To už jsem se o tom zmiňovala, o tom bytě, kde jsem teda prohrála, protože pán motivaci nemá.

Vít KONOPA (Reality.iDNES.cz) 

Rozumím, rozumím. Už to pro ně prostě nebylo ekonomicky zajímavé, když zjistil, že ona je prostě někde jinde už.

Lenka MADĚRIČOVÁ (LM REAL) 

No, no, no, on to zkusil, jo, jestli se mu to ještě podaří, ale takže všechno se nám podařilo dokončit, vyjednat, vyjednat ty obchodní případy. Ale bylo to o té komunikaci a potom nastavení se na začátku v těch jednáních.

Vít KONOPA (Reality.iDNES.cz) 

Rozumím, ale určitě souhlasím, že primárně ta komunikace je tam samozřejmě to nejdůležitější, že s každým se ve výsledku dá dohodnout, když je k tomu, když je k tomu svolný. Já moc děkuju, předám se ještě slovo Petrovi a nepředám?

Petr MAKOVSKÝ (Projekt Realiťák roku, Reality.iDnes.cz) 

Ne, předáš mi slovo, jenom se už rozloučím, protože čas nám uplynul. Já moc poděkuju Lence. Děkuju moc, Lenka Maděričová, LM REAL děkujeme.

Lenka MADĚRIČOVÁ (LM REAL) 

Já taky děkuji. Těšilo mě.

Petr MAKOVSKÝ (Projekt Realiťák roku, Reality.iDnes.cz) 

A Radimovi Dalíkovi z Reality 11 Humpolec. Díky moc Radime.

Radim DALÍK (Reality 11 Humpolec) 

Díky moc.

Petr MAKOVSKÝ (Projekt Realiťák roku, Reality.iDnes.cz) 

Pánové, Ondro, Víťo, díky moc taky za váš čas. Mějte se krásně a doufejme, že se brzy potkáme osobně. Mějte se hezky a na shledanou.

Lenka MADĚRIČOVÁ (LM REAL) 

Na shledanou.

Ondřej HON (CEMAP cenové mapy) 

Děkujeme, mějte se.

Lenka MADĚRIČOVÁ (LM REAL) 

Děkujeme taky.

Vít KONOPA (Reality.iDNES.cz) 

Na shledanou.

Lenka MADĚRIČOVÁ (LM REAL) 

Na shledanou.