7.3.2024 10:56

Analýza vývoje realitního trhu v Moravskoslezském kraji - únor 2024

Analýza vývoje realitního trhu v Moravskoslezském kraji - únor 2024

V tomto článku a videu se podíváme na aktuální situaci na realitním trhu v Moravskoslezském kraji. Experti Petr Makovský, Nela Lesňáková Matušková a Petra Nováková spolu s Ondřejem Honem diskutují o tom, jak se vyvíjí ceny nemovitostí, jaká je nabídka a poptávka po bytech a domech, a jak na trh ovlivňují úrokové sazby a ekonomická situace.

Analýza vývoje realitního trhu v jednotlivých krajích a okresech - Moravskoslezský kraj - únor 2024

Grafy ve videu jsou ověřené exluzivní data projektu Realiťák roku ve spolupráci CEMAP - cenové mapy a portálu Reality.iDNES.cz spolu s Ministerstvem pro místní rozvoj

Analýza vývoje realitního trhu v Moravskoslezském kraji na začátku roku 2024

V rozhovoru se diskutovalo o aktuálním stavu a vývoji realitního trhu v Moravskoslezském kraji, se zaměřením na Ostravu a Karvinou. Hlavními tématy byly změny v nabídce nemovitostí, zájmu kupujících, a očekávání pro rok 2024. Experti Petr Makovský, Nela Lesňáková Matušková a Petra Nováková spolu s Ondřejem Honem také diskutují o tom, jak se vyvíjí ceny nemovitostí, jaká je nabídka a poptávka po bytech a domech, a jak na trh ovlivňují úrokové sazby a ekonomická situace. 

Nabídka a poptávka

  • Ostrava zaznamenala růst cen a zvýšený zájem o nemovitosti, zejména byty. Nabídka nemovitostí k lednu 2024 se srovnala s lednem 2021, což naznačuje pokles nabídky v předchozích letech. Trh se zdá být obratkovější, s novými nemovitostmi přicházejícími na trh.

  • Karviná zažila podobný trend, s tím, že v prosinci došlo k "vyprodeji krámku", ale od ledna se situace obrátila a na trh přichází nové nemovitosti. Zájem je zejména o byty, přičemž rodinné domy zůstávají za očekáváním, s větším zájmem očekávaným na jaře.

Ceny a financování

  • Investoři a kupující se adaptují na vyšší ceny a úrokové sazby, s tím, že někteří lidé preferují prodej svých menších bytů a přechod do nájmu s očekáváním nižších úrokových sazeb v budoucnosti.

  • Rodinné domy v obou lokalitách čelí většímu tlaku na ceny a delší době prodeje, což je dáno kombinací vyšších úrokových sazeb a nákladů na energie.

Očekávání pro rok 2024

  • Očekává se, že trh se bude nadále oživovat, s nadějí na stabilizaci a možný pokles úrokových sazeb, které by mohly podpořit větší aktivitu na trhu, zejména u rodinných domů.

  • Investoři i kupující se zdají být připraveni na dynamický rok, s tím, že investoři projevují zvýšený zájem o větší byty a potenciálně i rodinné domy.

Závěr

Diskuse odhalila smíšené pocity na trhu, s optimismem směřujícím do roku 2024. Trh s byty v Moravskoslezském kraji, zejména v Ostravě a Karviné, se zdá být živější, zatímco trh s rodinnými domy stále čeká na svůj obrat. Celkově se očekává, že se trh bude dále stabilizovat a nabízet příležitosti pro investory i koncové kupující.

 

Komletní přepis videa:

Analýza vývoje realitního trhu Moravskoslezský kraj

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel Reality.iDNES.cz)

Dobrý den, dámy a pánové, vítám vás u našeho dalšího dílu Analýzy vývoje realitního trhu, tentokrát v Moravskoslezském kraji a jeho okresech. Vítám naše dva dnešní hosty, Nelu Lesňákovou Matuškovou, z Děláme reality srdcem, dobrý den, ahoj, Nelo.

Nela Lesňáková Matušková (realitní makléřka, Děláme reality srdcem)

Zdravím vás, ahoj.

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel Reality.iDNES.cz)

A Petru Novákovou z Qary, ahoj, Petro.

Petra Nováková (realitní makléřka, QARA)

Ahoj, dobrý den.

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel Reality.iDNES.cz)

Zároveň vítám i Ondru Hona, který se oproti minule k nám připojil, takže to stihnul a Ondra Hon bude ten, který vás dnešním vysíláním celým provede. Ahoj, Ondro.

Ondřej Hon (CEMAP - cenové mapy)

Ahoj, dobrý den.

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel Reality.iDNES.cz)

A dávám rovnou ti slovo.

Ondřej Hon (CEMAP - cenové mapy)

Výborně, děkuji, dobrý den. Tak dnes se opět podíváme na to, jak se nám vyvíjí trh, tentokrát v Moravskoslezském kraji. Podíváme se na vývoj nabídky na dobu nabízení a zeptáme se samozřejmě tedy přítomných dam, jak to vidí v praxi, jak nám začal rok 2024, od kterého všichni očekávají, že se realitní trh nějakým způsobem odrazí, odrazí ode dna. Tak já bych možná začal, začnu první otázkou. Petro, poprosím, když tak tebe rovnou o odpověď. Ty působíš primárně v Ostravě, Ostrava jako asi nejvýrazněji mění vlastně svoje ceny v Moravskoslezském kraji, a to tak, že jako roste. Jak to vnímáš ty?

Petra Nováková (realitní makléřka, QARA)

Vnímám to tak, že opravdu roste, že ten zájem je větší o nemovitosti a hlavně se to ukazuje u bytů. A díky tomu, že, nebo zdá se mi podle toho monitoringu, takže nemovitosti, nemovitostí je méně na trhu oproti loňskému roku. Pomalinku to ubývá a je větší zájem.

Ondřej Hon (CEMAP - cenové mapy)

Výborně. Já jenom doplním vlastně nemovitosti. Od vlastně leden 2024 se skoro srovnaly s lednem 2021, to znamená výrazně oproti dvěma předchozím letům klesly. To znamená, že ten trh se vyprodává, anebo se třeba ještě nevzpamatoval po těch Vánocích, protože každoročně o Vánocích klesá nabídka, protože lidi pozastavujou vlastně ty prodeje a v lednu to tak nějak jako většinou dávají zpátky na trh. A není to třeba tím, že tentokrát jako čekají, co bude, a ta nabídka se neobjevuje, anebo naopak spíš jako je to víc obratkové zboží už zase.

Petra Nováková (realitní makléřka, QARA)

Už začíná být víc obratkové zboží.

Ondřej Hon (CEMAP - cenové mapy)

Jo, super. Děkuji. Nelo, prosím tě, jak to vypadá v Karviné?

Nela Lesňáková Matušková (realitní makléřka, Děláme reality srdcem)

Já jsem trošku pociťovala, že jsme v prosinci vyprodali krámek, na jednu stranu mi to trošku vyhovovalo, že jsem mohla si odpočinout a věnovat se jiným věcem, ale teď od ledna během teď 14 dnů mám asi pět nových věcí. Lidé prostě chtějí dávat do nabídky. Nečekáme na jaro. U rodinných domů teda čekáme na jaro, tam teda vyčkáváme na lepší počasí, ale u těch bytů mi přijde, že se trošku nějak vzpamatovávají lidi. Nechají si poradit i s cenou, protože mi přijde, že ten minulý rok byl krapet propad s těmi cenami a nechávají si to víc vysvětlit. Zkoušíme vždycky trošičku nadsadit tu cenovku, jestli se někdo nám, v uvozovkách, jako chytne a trošku se vlastně i odráží tím, že jak nasadíme vyšší cenu a zjišťujeme, jaká je odezva, tak se nám prodlužujou ty doby realizací, že třeba tak, jak jsme měli během 14 dní, měsíce prodané, tak teď tak pozoruju měsíc a půl i třeba ke dvěma, jo, může být. Ale teď teda pozoruju, že znovu lidé, já teda cítím, že prosinec byl takový slabší, kraj ledna taky a hodně šly nájmy, to vždycky je v lednu po Novém roce, lidé se vzpamatujou, buď se zhádají o Vánocích, anebo prostě.. Takže nájmy vyprodané. A co se týče těch prodejů, tak teď teprve víc věcí do nabídky a realizujeme, co se prostě domluvilo, ale museli jsme trošku zlevňovat, jo, postupně. Nepozoruju, že by jsme šli nějak jako razantně nahoru, zkusili jsme, buď se to chytlo za tu cenu, anebo prostě vyjednávají lidi o nějakých drobných, v uvozovkách, třeba nějakých 50 000 Kč.

Ondřej Hon (CEMAP - cenové mapy)

Vlastně podle dat vidíme, že jednak nabídka se nám zúžila ne tak razantně teda jako v Ostravě, ale i v té Karviné je ta nabídka nižší. Ty jsi říkala, že lidi už nečekají na jaro a začínají vlastně jako prodávat. To znamená, chápu správně, že i tady se ta obrátkovost nějakým způsobem zvětšila, že se víc ty byty otáčejí?

Nela Lesňáková Matušková (realitní makléřka, Děláme reality srdcem)

Přijde mi, že je z čeho vybírat. Tak, jak mi přišlo, že jsme se v tom tak, jako kdyby hrabali, že tam nebylo úplně moc co, tak mi přijde, že teďka do nabídky, jako kdyby nasazujeme nové nemovitostí a jako přijde mi, že se to kolečko rozjíždí. Sice jsem to v lednu, ale máme to spíš tak konec ledna, začátek toho února, že začínáme dávat prostě nové kousky na prodej, a že jo, do krámku další věci.

Ondřej Hon (CEMAP - cenové mapy)

A jak se hýbe vlastně zájem? Vždycky se čeká na jaro, až vyleze to první sluníčko. Lidi pak jsou veselejší, mají lepší nákupní náladu, jo, je už to vlastně teďko znatelné?

Nela Lesňáková Matušková (realitní makléřka, Děláme reality srdcem)

Já teda jako nevím, jestli to jde trošinku i ruka v ruce.. mi přijde jako s úrokovými sazbami, protože vidím, že nám trošku se snižujou ty úrokové sazby, krapet, krapet, jo, ale lidé buď mají našetřené peníze a hlavně chci podotknout, ta Karviná je velmi investorský nebo investorská jako část té Moravy, Moravskoslezského kraje, tady jsou ty ceny prostě furt jako příznivé, jo, byť jdeme nahoru krapet, tak, nebo jdeme.. prostě furt mi přijdou tady ty cenovky, jak kdyby srandovní. Takže když to nekoupí nikdo pro sebe na bydlení přes nějakou hypotéku, tak prostě investor, investor potom sáhne. Nepozoruju, že by nám stály extra nějak ty nemovitosti, jenom spíš se trošku dohadujeme o té cenovce.

Ondřej Hon (CEMAP - cenové mapy)

Se možná jenom zeptám, ještě poslední dotaz a rovnou pak i na Petru ten stejný. Vlastně Karviná, jak jsi zmínila, tak je investorsky vlastně zajímavá lokalita, hodně, hodně investorů i, řekněme, z Prahy atd. tam nakupovalo i v době těch dvou let té nějaké, v uvozovkách krize, byť asi toho narovnání toho trhu, ne krize. Ta Karviná je ještě specifická vlastně v tom, že tam je spousta bytů v družstevním vlastnictví, ano, tam to úplně hypotečním úvěrem financovat nejde. Jak to vlastně vypadá? Kdo je dneska ten zákazník, že jo. Bavili jsme se ten rok - dva zpátky, že to jsou primárně ti investoři, kteří to nakupují, už se vrací do hry zpátky vlastně ten běžný spotřebitel, anebo pořád ten trh v Karviné táhne investor?

Nela Lesňáková Matušková (realitní makléřka, Děláme reality srdcem)

Řekla bych, že jakmile mám v nabídce byt v osobním vlastnictví, tak se spíše potýkám s lidmi, investory. Jo, prostě tím, že oni to mají na pronájem, tak nechtějí moc jako schvalování, souhlasy s bytovým družstvem, nechtějí tyhle ty obstrukce. Takže jdou spíše do těch osobních vlastnictví. A když to má někdo na bydlení, tak si i nechá vysvětlit, i kdyby ten vztah toho družstva a ty výhody, které jsou v tom družstvu, takže, ale není to.. větší zájem je o ty byty v tom osobním vlastnictví, ať už investoři nebo i ti soukromníci prostě chtějí být na tom katastru napsaní a nechtějí prostě se s nikým nějak domlouvat na nějakých případných pronájmech souhlasu s podnájmem. Takže celkově o ty osobní vlastnictví je větší zájem a jich je prostě třeba 30 % těch bytů v osobní vlastnictví a většina je teda družstevní, jo. Takže buď jim pak doporučujeme zatížit nějakou jinou nemovitost, nebo prostě úvěr ze stavebního spoření, ten je ale dražší tak o to procento, ale zase jsou trošičku levnější ceny u těch družstevních bytů, takže ono to se vyváží tou kupní cenou oproti třeba té úrokově sazbě.

Ondřej Hon (CEMAP - cenové mapy)

Kdybys měla nějak kategorizovat ty klienty tak poměrově, kolik vlastně dneska dělá investor versus ten běžný kupující, ten běžný spotřebitel, někdo, kdo to kupuje pro sebe. Jestli můžeš vlastně jako říct aspoň pocitově?

Nela Lesňáková Matušková (realitní makléřka, Děláme reality srdcem)

Já nevím, jestli jsem úplně ten pravý člověk, protože já tím, že já jsem tady Karviňačka a převážně chci prodávat byty lidem na bydlení, prostě mám k tomu takový, když to můžu krapet ovlivnit, tak to chci prostě ovlivnit, ať nám tady bydlí prostě lidé ve vlastním bydlení, než prostě pronájmy se řešit jako investorsky. Takže když mám na výběr, tak radši prodám někomu, co to má pro vlastní bydlení než investorovi. Pokud na výběr prostě není, tak to prodáme investorovi, protože přece jenom jako majitel má konečné slovo a já ho můžu jenom trošku jako směřovat, jo, ale je to, nevím, jestli je to tak půl napůl, možná říct, přemýšlím, prostě co jsme poslední nemovitosti zobchodovali, možná i bych spíš řekla, že třeba 60 na 40, nevím. No, já většinu teda vybírám pro ty, pro ty majitele, aby to byla nová nemovitost než pro investora. Takže já radši prodávám těm.

Ondřej Hon (CEMAP - cenové mapy)

Takže chápu, specializuješ se na koncového zákazníka nebo na toho, kdo v tom bytě chce bydlet. Ale chápu teda z toho, že se vrací do hry a lidi chtějí vlastně nakupovat už vlastně v dnešním.

Nela Lesňáková Matušková (realitní makléřka, Děláme reality srdcem)

Jo.

Ondřej Hon (CEMAP - cenové mapy)

Petro, jak je to v Ostravě? Ostrava taky byla v posledních dvou letech velmi exponovaná, co se týče nákupů ze stran investorů. Jak je to vlastně teďko v poslední době, možná od začátku roku?

Petra Nováková (realitní makléřka, QARA)

Myslím si, že je to pořad stejné, aspoň u mě. Co tak sleduju, tak u těch menších bytů 1+1, 2+1, tak to jsou z 95 % investoři, kteří hledají investiční nemovitost, ale i u těch tří jedniček, které máme, tak i tam už je více teda lidí, kteří jsou ti koncoví, co jsou pro rodiny, ale i přesto je tam hodně lidí, kteří mají zájem o koupi investiční nemovitosti. Takže pořád převažuje ten trh těch investic.

Ondřej Hon (CEMAP - cenové mapy)

Jasně, a mění se nějak ten poměr? Zvedá se ten.. ty lidi pro vlastní bydlení nakupujou teďko více nebo ještě pořád se očekává, že ty sazby půjdou trošku níž a čekají?

Petra Nováková (realitní makléřka, QARA)

Myslím si, že ještě čekají, ještě pořád to je více fakt o těch investicích.

Ondřej Hon (CEMAP - cenové mapy)

Jo, to znamená, rozhýbali se investoři, nový rok, nové limity na nákupy nemovitosti a asi nějaká obava z toho, že ty nemovitosti půjdou nahoru, až úrokové sazby půjdou dolů. Vnímáš to takhle u těch svých klientů?

Petra Nováková (realitní makléřka, QARA)

Určitě, určitě. A překvapilo mě ale, že investoři začínají přemýšlet trošičku i nad koupí větších nemovitostí, že opravdu se nám to stává hodně i u těch tří jedniček, že nemovitosti lidé kupujou na investice. Což předtím nebylo vlastně, předtím se soustředili na ty 1+1, 2+1, na ty menší byty.

Ondřej Hon (CEMAP - cenové mapy)

A co je k tomu vede? Proč začali kupovat větší nemovitosti na investice?

Petra Nováková (realitní makléřka, QARA)

To nevím, to jsem se neptala. Netuším, netuším, co je vede. Možná, možná to, že opravdu těch nemovitostí je málo. A co mě třeba osobně hodně překvapilo, protože my jsme na podzim se nám poprvé podařilo vzbudit takový zájem, že jsme dělali i jednání o ceně i u větších nemovitostí a i přesto i investoři, kteří tam byli, tak šli do toho jednání o ceně a nebáli se prostě přihodit ještě nějakou částku jako kdyby vlastně navíc. Takže.

Ondřej Hon (CEMAP - cenové mapy)

Takže jste měli víc zájemců na byt a povedlo se vám ho prodat dráž, než byla inzerovaná cena?

Petra Nováková (realitní makléřka, QARA)

Přesně tak. U těch ostravských bytů se to téměř podařilo u každého bytu, který jsme prodali, teď podzim, leden.

Ondřej Hon (CEMAP - cenové mapy)

Takže už od podzimu víceméně se lidi (???).

Petra Nováková (realitní makléřka, QARA)

Říjen, listopad. Hm.

Ondřej Hon (CEMAP - cenové mapy)

To je zajímavé. Ostrava podle dat vlastně jako roste. Jenom možná se vrátím k té době nabízení, ta je, nevím, jestli jsi to říkala ty nebo Nela, ta je někde přes dva měsíce. Na druhou stranu tady říkáš, že vlastně se o ty byty perou. Jak to vlastně vnímáš, jak dlouho se to vlastně dneska prodává, ty nemovitosti?

Petra Nováková (realitní makléřka, QARA)

Ono hodně záleží asi i na lokalitě a o té původní začáteční ceně, kterou vlastně my nabízíme. Některé nemovitosti v těch vyhlášených lokalitách jsou rezervované do 14 dnů, tří týdnů od zveřejnění. A některé nemovitosti jsou trošičku delší, je to v průměru třeba ten měsíc, měsíc a půl na byt úplně bez problémů v Ostravě.

Ondřej Hon (CEMAP - cenové mapy)

Protože průměrově nám to vychází na nějakých 68 dní a vlastně ten nejnižší nebo nejrychlejší obrátkovost byla v roce 2021, a to bylo někde okolo 23 dnů. To znamená, že to tam muselo docela frčet vlastně v té Ostravě.

Petra Nováková (realitní makléřka, QARA)

Ale myslím si, že se to tam blíží, tady v Ostravě určitě, co se týče bytů. U rodinných domů je to trošičku pomalejší, ale tam už je to v závislosti na ceně i na případné jako kdyby hypotéce těch částkách, tak tam už je to na delší dobu. Ale co se týče bytů v Ostravě, tak ano.

Ondřej Hon (CEMAP - cenové mapy)

Možná se zeptám, souvisí to i s byty, vlastně před tím rokem - dvěma téměř nešly prodat domy v nějakém horším stavu a stejně tak byty, a to z důvodu nějakých cen stavebních materiálů, ty už se víceméně zastabilizovaly, respektive v mnohých případech výrazně klesly. Jak je to se zájmem o vlastně byty v původním stavu, potažmo domy v původním stavu?

Petra Nováková (realitní makléřka, QARA)

Myslím si, že co se týče bytů, tak investoři se hlavně ptají na to, v jakém stavu ten byt je. Pokud je opravdu v takovém, že je nutná nějaká rekonstrukce, tak to je samozřejmě trošičku horší případ, ale je to udržovaný byt i v původním stavu, tak tam problém není, ale co se týče domů, co já vnímám a co my máme i v nabídce domy, tak tam je to trošičku složitější, ať je to byt, ať je to novostavba, ať je to byt v původním stavu, tam v rámci těch začátečních cen, které jsou ty kupní ceny, tak tam to trvá opravdu hodně dlouho, než se najde ten vhodný kupec.

Ondřej Hon (CEMAP - cenové mapy)

Takže je tam velký tlak na tu vstupní cenu, na tu počáteční cenu, to znamená tu nabídkovou cenu, aby byla co nejnižší u těch horších stavů.

Petra Nováková (realitní makléřka, QARA)

Určitě.

Ondřej Hon (CEMAP - cenové mapy)

Nelo, jak je to, jak je to na Karvinsku u vás s těmi horšími byty, potažmo horšími domy?

Nela Lesňáková Matušková (realitní makléřka, Děláme reality srdcem)

U těch horších bytů nepozoruju, že by.. většinou po tom sáhne investor a ten si poradí s tou rekonstrukcí, jo. Jako nepozoruju, že by to úplně jako.. ano, samozřejmě lépe se prodává a více cenu šponujeme u bytu, který je pěkný po rekonstrukci, jednodušeji se prodává v uvozovkách, a je to prostě hezčí, zajímavější, víc lidí se na to ozve. A samozřejmě u těch původních stavů ta cenovka musí být prostě adekvátní tomu, pak se snažím trošku těm lidem jít naproti, že jim předávám třeba tři kontakty na nějakou stavební firmu nebo na nějakého prostě pána, který jim případně zrekonstruuje, trošku jim pomáhám v té komunikaci, aby necítili, že jsou prostě v tom sami, a že to je všechno jenom na nich, když to je pro nějaké starší lidi, tak jsem schopna jim to prostě dotáhnout nějak do konce i s tou rekonstrukcí. Takže nepozoruju, že by, ty byty mi přijdou, že jdou. U těch domků je to prostě, je to vykoupené tou cenou. Přijde mi, že nás tam tlačí, jo, i když je třeba daná, v uvozovkách, nějaká zajímavá cena, tak mi přijde, že i přesto si ti lidé řeknou ještě o cenu, o slevu, protože ví, že je tam jako kus ještě práce, no, té levné, jo, že to (???) ty stavební materiály. My sami s manželem chceme stavět a taky vlastně z nacenění původního, tak jsme skoro jednou tolik, jo, oproti třeba dvěma letům, jo, takže. Takže.

Ondřej Hon (CEMAP - cenové mapy)

Pardon.

Nela Lesňáková Matušková (realitní makléřka, Děláme reality srdcem)

Takže prostě i když je tam ještě teda přijatelná cena, tak i přesto prostě si řeknou o tu slevu, vidí zatím asi hromadu práce, i když by to někdo za ně řešil, ale i tu vysokou cenu.

Ondřej Hon (CEMAP - cenové mapy)

Dobře, děkuju.

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel Reality.iDNES.cz)

Můžu do toho skočit jenom? Já se jen chci zeptat na jednu věc, protože samozřejmě ten rozdíl mezi domy a byty i z hlediska cen, vývoje cen a z hlediska i vývoje nabídky a i délky nabízení je vlastně úplně odlišný. Ty byty podle čísel a podle toho, co jste říkali, tak vlastně letí relativně zajímavě dobře, pořád. Možná se to rozeběhlo víc. Z těch dat, který vidíme zase ohledně domů, tak tam je vlastně vidět nějaká ta stagnace, lidi, to vypadá, že to nechtějí, ceny klesají ještě, ještě pořád a budou klesat možná ještě nějaké další období. Z vaší praxe i v rámci Ostravy, případně Karviné, je to tak, že prostě o domy vlastně dneska není skoro zájem?

Nela Lesňáková Matušková (realitní makléřka, Děláme reality srdcem)

No, ani moc ne, přijde mi to, že to je stále prostě spojeno s těmi úrokovými sazbami. I když už krapet vidíme, že už jdou dolů. Teď už i úvěrář dělal za 4,9, což mi přijde výborné oproti 5,5 - 5,9, jak třeba bylo nedávno, ale zatím to nepozoruju prostě, že by to nějak pořád ty lidi rozhýbalo v nějakém závratném nakupování, jo. Je pravda, že i teďka, jako kdyby domky všechny odsouváme prostě na lepší počasí a budeme doufat, že ještě nám ty úrokové sazby krapet třeba v tom pomůžou a pojede to prostě líp, i když to bude vypadat prostě i ta prezentace prostě se sluníčkem a ti lidé se možná na jaře zase vzpamatujou po té zimě a budou chtít prostě vystrčit ten čumák na tu zahradu a vypustit ty děti prostě tak, že budou mít zájem si něco pořídit. Takže sama se i teďka s klienty domlouváme až třeba březen, duben, možná i květen, že by jsme se teprve do toho pustili a vsázíme na to, že to bude líp, než doposavad bylo, že věříme, že ještě ty úrokové sazby by nám mohli trošku pomoct, jo. Ještě jsem chtěla, mě jedna věc napadla, jak se Ondra ptal Petry vlastně, čím si myslí, že to je způsobené, že kupujou více ty větší byty ti investoři. Mě, jako mě i napadlo, protože já se sama potkávám s tím, že lidé třeba dobrovolně prodají svůj byt, protože cítí, že třeba byt teďka, že se trošku i ty cenovky nějak vzpamatovávají a radši to prodají a půjdou do nájmu a trošku jak kdyby, v uvozovkách, vyčkávají na tu úrokovou sazbu, že by šla níž a pořídí si prostě, až to půjde níž. Jenže to je zase ruku v ruce s těmi vyššími cenovkami, jo. Takže takhle mi třeba teďka dva lidi, úplně nevím, jestli to byla úplně jako nejšťastnější volba, jako rozhodnutí, to jejich řešení, ale takhle přemýšlejí, že vidí, jak to jde nahoru, tak to radši teďka prodat a schovat se do nájmu a počkat, než se to prostě třeba případně zlepší ty úrokové sazby a koupí si něco potom většího třeba později pro sebe. Takže si myslím, že ten investor to třeba i koupí, protože ty finance má a ti lidé mladí v dnešní době, aby třeba zafinancovali dva - tři miliony korun, tak s tou úrokovou sazbou je těžké, jo. Takže vlastně se schovají do nájmu po nějakou dobu, než se to třeba vzpamatuje trošku pro ně, v uvozovkách, vzpamatuje ten trh, aby dosáhli nebo se jim zlepšily finanční podmínky, jo. Tak to jenom k tomu dotazu Ondry.

Ondřej Hon (CEMAP - cenové mapy)

Že to skupujou investoři na spekulaci vlastně tyhle nemovitosti?

Nela Lesňáková Matušková (realitní makléřka, Děláme reality srdcem)

Nevím, přijde mi to tak, protože jako potkávám mladé lidi a přemýšlejí nad tím prostě, co jsou vlastně reálně schopni teďka koupit, jo. Když je třeba jeden zaměstnaný, druhý je s dvěma dětmi na mateřské, tak prostě počítají a říkají si, že na jednu stranu chtějí prodat to malé, to, co mají a koupí si později a zatím teda půjdou do nájmu, byť i ten nájem prostě mi přijde, že jako taky pomaličku jako leze, leze nahoru, jo. Takže takhle jako přemýšlejí a čekají, až ten druhý se nějak vzpamatuje, půjde do toho zaměstnání a budou finančně na tom líp, aby si mohli pořídit vlastní bydlení větší. Takže zatím mi přijde, že i ten investor občas koupí něco většího a dáváme to do nájmu a hledáme nějakou mladou rodinu, jo. Ale neříkám, že to je nejlepší rozhodnutí kupovat jako velkou nemovitost, jako na investici, já to úplně investorům třeba nedoporučuju.

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel Reality.iDNES.cz)

Petro, Ostrava, Ostrava a domy. Kroutila jsi hlavou, že se neprodává, nebo jsi kroutila hlavou, že se prodává, a že nemám pravdu?

Petra Nováková (realitní makléřka, QARA)

Stojí to, ale já už to cítím jako delší dobu, už to cítím takové dva roky, že ti lidi.. První to bylo, jak ceny úrokových sazeb šly nahoru, že ty měsíční, měsíční splátky byly pro ně tak nepředstavitelné, tak neúnosné, že radši od přemýšlení o koupi rodinného domu upustili. A teď mi připadá, že to úplně jako stojí, že ať děláme, co děláme, tak prostě ten zájem není a není. Stojí to.

Nela Lesňáková Matušková (realitní makléřka, Děláme reality srdcem)

Navíc si myslím, že i ta energetická krize nebo krize, jak zdražuje, tak tomu jako vůbec nenasvědčuje. Zrovna včera jsem byla nabrat rodinný dům, a když jsme počítali, že ti lidé vlastně (???) splátkách, druhá věc je platba na elektřinu, na plyn a dům třeba není zateplený, tak řešení nějakých jako zateplení tepelných čerpadel, prostě, že ti lidé ve finále vyhodí 20 000 měsíčně a jako i s těmi majiteli to probírám, protože, aby si oni uvědomili, kolik je vlastně splátka, plus ty jejich náklady k tomu chodu toho domu. A kdo si v dnešní době vlastně sáhne na 20 - 30 000 prostě plateb bokem, kolik teda musí být ten jejich příjem a kolik tedy na Karviné se vlastně vydělává? Tady není, že každý si odnáší domů 40 000 a víc, aby prostě jim z rozpočtu byli schopni dát 30 000 bokem, jo, na nějaký chod na rodinném domu, jo.

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel Reality.iDNES.cz)

Ještě možná jedna věc od každé z vás. Máte spočítáno, kolik jste odmítli zakázek za poslední rok díky tomu, že jste se nedomluvili na podmínkách, na tom, že klienti chtěli prodat za draho? A vy jste řekli, to nemá smysl za tolik prodávat, ať si na tom v uvozovkách vyláme zuby někdo jiný. Máte to spočítané, stává se vám to?

Nela Lesňáková Matušková (realitní makléřka, Děláme reality srdcem)

Já to jako spočítané nemám, ale jako neděje se mi to často. Jako řekla bych, že to snad bude na prstech jedné ruky, snad možná, jestli třeba tři lidi, ani si jako nevybavuju, že by jsme se fakt nějak nedomluvili. Většinou si to jako, spíš si jako vysvětlíme, uděláme, podíváme se na ty podobné inzeráty. Ukážu jim, co jsem minulé, minulé období, co jsem minulé období zobchodovala a řekneme si prostě a nechají si poradit nebo zkusíme jít s cenou a ve finále za měsíc jsme na tom, co jsem jim třeba navrhovala, jo. Takže spíš do toho jdeme, ale to jsou, to já řeším převážně ty byty na té Karviné. Takže tady rozdíl na té cenovce není třeba milion korun, jo, tady se bavíme o, v uvozovkách, o drobných, jo. 100, 200, maximálně 300 000. Takže minulý rok, jestli.. Teď se mi vybavil jeden klient, kterého teda, kterého jsem odmítla s tím, že jsme si jako navrhli, že případně, když bych do toho šla, že by mi uhradil například nějaký náklad, že to chce zkusit za tu vysokou cenu. Do toho nechtěl jít a nešla jsem ani já a vzal si to jiný makléř a udělal to tam do konce roku, že to tam bylo stále, jo, za tu jeho vysokou cenu. Takže jsem se ujistila v tom, že mi to nemusí být líto, že jsem to nenabrala.

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel Reality.iDNES.cz)

Petro?

Petra Nováková (realitní makléřka, QARA)

Souhlasím, taky teď přemýšlím nad tím, jestli se mi to v loňském roce stalo. Spočítané to osobně nemám. S většinou lidí, tak jako Nelka, se většinou domluvím. A teď si vybavím maximálně možná, že s dvěma lidmi jsme se nedomluvili, že měli tu cenu tak nepředstavitelnou, že jsme do toho nešli spolu.

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel Reality.iDNES.cz)

Super, já děkuju. Ondro, závěrečná otázka.

Ondřej Hon (CEMAP - cenové mapy)

Super. Tak slyšeli jsme tady pozitivní i negativní zprávy. Možná na závěr se zeptám, jak, jak vidíte ten rok, co nás čeká? Co očekáváte, že se v té realitní branži stane? Nebo jak doufáte, že to bude? Petro, klidně začni ty.

Petra Nováková (realitní makléřka, QARA)

Tak já doufám, že už se to bude začínat opět vracet do té fáze, jako to bylo v době před covidem a v době covidu, a že ten trh se oživí, že bude zajímavější, než byl poslední roky.

Ondřej Hon (CEMAP - cenové mapy)

Takže věříš tomu, že bude lepší?

Petra Nováková (realitní makléřka, QARA)

Věřím. A zatím to tomu nasvědčuje. Aspoň tady v Ostravě. Všechno kromě rodinných domů, no. Přála bych si i ty rodinné domy. Ale.

Ondřej Hon (CEMAP - cenové mapy)

Tak to je otázkou, no. Nelo, jak to vnímáš ty?

Nela Lesňáková Matušková (realitní makléřka, Děláme reality srdcem)

Já teda bych určitě byla pro, ať se nám trošičku zlepší úrokové sazby, aspoň kolem těch 4 %, ať ti lidé si dosáhnou na ty vlastní, na ty vlastní nemovitosti a ať nám to prostě jako odsejpá. Ale já mám teda plán, já potřebuju to zvednout minimálně nějakých 20 %, takže oproti loňsku, takže jestli jsem prodala 40, dejme tomu, nějakých bytů, tak bych to viděla o 20 %, tak nějakých 50. Takže mám co dělat, musím makat.

Ondřej Hon (CEMAP - cenové mapy)

Super, tak máme pozitivní vyhlídky. Snad to tak bude. Všechno nasvědčuje tomu, že by se ten trh mohl nějakým způsobem vrátit do normálu, tím nemyslím to, co bylo v době covidu, protože to zas bylo abnormální na, co se týče poptávky a nákupu, tak snad to tak bude a budu, budu vám držet pěsti, ať ten byznys šlape, ať se nemovitosti točí, ať klienti jsou spokojení.

Petra Nováková (realitní makléřka, QARA)

Děkujeme.

Nela Lesňáková Matušková (realitní makléřka, Děláme reality srdcem)

Děkujeme.

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel Reality.iDNES.cz)

Dámy, mějte se krásně, díky moc za vás čas, brzy na viděnou, s některými dříve, s některými možná později, ale určitě se uvidíme. Těšíme se na setkání a mějte se krásně, na shledanou.

Petra Nováková (realitní makléřka, QARA)

Děkujeme. Na shledanou.

Nela Lesňáková Matušková (realitní makléřka, Děláme reality srdcem)

Děkujeme. Na shledanou.