Analýza vývoje realitního trhu v Olomuckém kraji s TOP realitními makléři a kancelářemi projektu

Analýza vývoje realitního trhu v Olomuckém kraji s TOP realitními makléři a kancelářemi projektu

Dobrý den dámy a pánové, vítám vás u našeho dalšího dílu pořadu srovnání a přehled a analýza vývoje realitního trhu, tentokrát v Olomouckém kraji a jeho okresech. Za účasti nejlepších realitních kanceláří projektu Realitka roku v roce 2022 a nejlepších realitních makléřů projektu Realiťák roku 2022. Dnes mými hosty společně s Ondrou Honem z Cemap, cenové mapy budou Adam Šimoník z Adam Šimoník reality a Pavel Beregsázi z Era Real Patria. Jako standardně se k nám i připojil Vít Konopa z reality iDNES.

 

Graf č. 1: Vývoj poptávky po bytech v Olomouckém kraji  (ověřená exluzivní data projektu Realiťák roku ve spolupráci s CEMAP - cenové mapy a portálu Reality.iDNES.cz)

 

Graf č. 2: Vývoj poptávanosti domů v Olomouckém kraji  (ověřená exluzivní data projektu Realiťák roku ve spolupráci s CEMAP - cenové mapy a portálu Reality.iDNES.cz)

 

Graf č. 3: Vývoj hledanosti bytů v Olomouckém kraji  (ověřená exluzivní data projektu Realiťák roku ve spolupráci s CEMAP - cenové mapy a portálu Reality.iDNES.cz)

 

Graf č. 4: Vývoj hledanosti domů v olomouckém kraji  (ověřená exluzivní data projektu Realiťák roku ve spolupráci s CEMAP - cenové mapy a portálu Reality.iDNES.cz)

 

Graf č. 5: Vývoj trhu s byty  (ověřená exluzivní data projektu Realiťák roku ve spolupráci s CEMAP - cenové mapy a portálu Reality.iDNES.cz)

 

Graf č. 6: vývoj cen bytů dle okresů  (ověřená exluzivní data projektu Realiťák roku ve spolupráci s CEMAP - cenové mapy a portálu Reality.iDNES.cz)

 

Graf č. 6: Vývoj nabídky bytů v okresech  (ověřená exluzivní data projektu Realiťák roku ve spolupráci s CEMAP - cenové mapy a portálu Reality.iDNES.cz)

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel reality iDNES) 

Dobrý den dámy a pánové, vítám vás u našeho dalšího dílu pořadu srovnání a přehled a analýza vývoje realitního trhu, tentokrát v Olomouckém kraji a jeho okresech. Za účasti nejlepších realitních kanceláří projektu Realitka roku v roce 2022 a nejlepších realitních makléřů projektu Realiťák roku 2022. Dnes mými hosty společně s Ondrou Honem z Cemap, cenové mapy budou Adam Šimoník z Adam Šimoník reality a Pavel Beregsázi z Era Real Patria. Jako standardně se k nám i připojil Vít Konopa z reality iDNES. Cz dobrý den pánové.

Ondřej Hon (CEMAP - cenové mapy) 

Dobrý den. 

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel reality iDNES) 

Olomoucký kraj je další z krajů, ve kterém toto vysílání máme. Ondro, možná leží na tebe otázka, co víme o Olomouckém kraji a jak to tam vypadá s nemovitostma?

Ondřej Hon (CEMAP - cenové mapy) 

Tak standardně jako v každém jiném vysílání jsme vlastně porovnávali nebo sledujeme to, co se děje na tom trhu. Obecně to znamená nabídkovém, sledujeme počty nabídek, počty slev, myslím si, že pánové nám řeknou specifika Olomouckého kraje, který je jeden z těch vlastně menších v republice a prakticky ten trh v Olomouckém kraji primárně určuje město Olomouc, ale to si asi to si asi řekne v následujících diskuzích.

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel reality iDNES) 

Super super děkuji. Pánové vy v Olomouckém kraji působíte velmi dlouhou dobu. Jste zkušenými makléři. Pavel ještě o trošičku dýl než Adam. Jak vy vnímáte váš kraj a vaše okresy, kde působíte ve srovnání, když prodáváte jinde? Jsou tam nějaká specifika, dá se to tak říct. Adame, ty prodáváš i v Praze někdy občas.

Adam ŠIMONÍK (Šimoník Reality) 

Já si myslím, že je docela evidentní, jak popadla nebo upadla ta poptávka, ten zájem kupujících v návaznosti na to, že nám spadl třeba hypoteční trh o 76 %. V průměru tady posledních pár kvartálů a myslím si, že je to podobné jako třeba ve srovnání s tou Prahou, kde opravdu těch můžeme říct secondhandových bytů, taková ta klasická 3 plus jednička v paneláku, tak nabídka ještě minulý rok touhle dobou jsme se bavili o zhruba do 20 kusů na trhu v rámci Olomouce a blízkého okolí, teď jich tam máme více jak 100. Což i napomáhá a těm kupujícím k tomu, aby měli větší výběr. A už to není o tom, že nemovitost prodáme za 14 dní a ještě se nám o ni poperou na první prohlídkový den přijde 8 lidí a pak se hádají o to, kdo dá více a vlastně ta strana prodávající má možnost výběru, kterou si vybrat nějakou tu nejvýhodnější nabídku. Teď chodíme na pár prohlídek týdně a snažíme se alespoň dostát korekce té ceny té inzerované tak, aby nedocházelo k nějakým markantním slevám.

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel reality iDNES) 

Děkuju. Pavle?

Pavel BEREGSÁZI (makléř Era Real Patria) 

V podstatě potvrdím to, co říkal Adam. Ten trh se výrazně změnil za ten poslední rok a u těch nabídek je to často hledání toho jednoho zájemce, který to koupí. Samozřejmě už to není nějak jak to bývalo dříve, takže se ta nemovitost prodala v podstatě za den nebo za týden a že jsme dělali ještě aukce a že se ceny navyšovali, tak teď je to spíše naopak spousta klientů. V podstatě zavolá na inzerát a už si dopředu stanoví podmínky, za kterých by to koupili, aniž by byli ještě na prohlídce, což se dřív jakože nestávalo, spíš měli strach, aby vůbec se tam dostali na tu prohlídku. No a jinak, co se týká těch cen, tak ty samozřejmě se změnily nabídka celkově narostla v Prostějově máme teďka v nabídce přes 130 bytů na prodej, což já si nepamatuju za svoji praxi, že by byla takhle ta nabídka naplněna. Jo, takže ta změna je výrazná.

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel reality iDNES) 

Děkuju za úvod. Pojďme se rovnou podívat na to, jakým způsobem se vyvíjí ceny, které projekt Realiťák roku připravuje ve spolupráci z CEMAP cenové mapy a reality iDNES. Já tam nasdílím nějakou tabulku, abychom se na ni mohli podívat a možná požádám Ondru o nějakej prvotní prvotní komentář.

Ondřej Hon (CEMAP - cenové mapy) 

Super děkuji. Jak jste nebo takhle co mě fascinovalo nebo zaujalo na Olomouckém kraji, konkrétně na Olomouci je vlastně to, že ty ceny se zastavily, bylo vidět, že ještě do nějakého března loňského roku se snažily růst. Pak vlastně začaly mírně padat, ale když to srovnáme vlastně prosinec prosinec, tak zůstaly téměř nezměněné. Ta změna byla, řekněme, pod jedno procento, jak to vnímáte pánové, říkali jste nebo Adam zmiňoval, že se snaží nedávat slevy. Je to o tom, že ten trh jakoby drží tu cenu, anebo třeba padá a k těm slevám dochází až při tom samotném prodeji, což samozřejmě v těch datech jde vidět až s nějakým zpožděním. Adame, jestli tě můžu poprosit?

Adam ŠIMONÍK (Šimoník Reality) 

Já si myslím, že tady co hraje velkou roli v rámci prodeje nemovitostí, jsou ty potřeby toho prodávajícího, pokud ten prodávající má nějakou větší potřebu prodat, může jich mít spoustu, z jakého důvodu prodáváme nemovitost, tak potom je to hlavně o správném nastavení ceny v návaznosti na enormní nabídku, která je opravdu rekordní za poslední pár let. Já samozřejmě, jak říkal i kolega z Prostějova opravdu ani já sám neeviduji takovouto velkou nabídku, tudíž ti klienti už nechodí na 1 byt a na místě se rozhodnou, ale spíše vám pak řeknou ještě se půjdu podívat tam. Počkejte mi, půjdu se podívat ještě támhle a pak to třeba opravdu týden, než dostanete tu zpětnou vazbu to, že v mezičase nemovitost koupí někdo jiný je možné, ale už to není takovým standardem, jak to bylo právě v minulém roce, kde opravdu nemovitost se prodávala do týdne.

Ondřej Hon (CEMAP - cenové mapy) 

A jak je to s těma slevama, dochází k těm slevám vlastně při.....

Adam ŠIMONÍK (Šimoník Reality) 

Standardně klienti, kteří mi volají už dopředu a sjednávající prohlídky, tak ti na těch prohlídkách nejsou upřednostnění, stále preferujeme klienty, kteří se nejdříve přijdou podívat a pak teprve dojednávají případnou nějakou korekci. Samozřejmě na základě nebudu tomu říkat argumentů, ale podmínek nebo respektive nějakých jejich podnětů. Není to o tom, že mi někdo zavolá, stává se mi to a jsou toho docela občas i nepříjemného, že mi někdo zavolá, nabídne mi o nemovitost půl milionu méně. Teď se mi to stalo. A pokud samozřejmě nesouhlasím, tak mě pošle někam, a to je to součástí naší práce, nicméně snažíme se primárně klienty dostat na prohlídku. Nemovitost jim odprezentovat, ať už prostřednictvím těch moderních technologií, 3D skeny atd. a v podstatě pak teprve na místě řešíme na základě čeho bysme měli, anebo proč vůbec nějakou slevu řešit. Samozřejmě pokud se snažíme se taky tam dostat těch lidí víc na ten 1 den, aby v případě, že někdo chce slevu, tak samozřejmě upřednostňujeme toho, kdo tu slevu nepotřebuje nebo nechce nebo nemá o ní zájem.

Ondřej Hon (CEMAP - cenové mapy) 

Jak je to u vás?

Pavel BEREGSÁZI (makléř Era Real Patria) 

Já v podstatě musím souhlasit s tím, co říkal Adam a ty slevy je to, jak kdy. Záleží samozřejmě i o tom nastavení prvotním. To je ceny nabídkové, záleží i na tom prodávajícím samotném a záleží také, jak dlouho ta nemovitost je třeba v nabídce. Pokud ta nemovitost je v nabídce chviličku, máme prvních pár prohlídek, tak ta sleva si myslím, že není úplně na místě, kór když o tu nemovitost je zájem a lidi na to volají. Samozřejmě jiná věc je, pokud je ta nemovitost v nabídce delší dobu 3 měsíce, přijde tam 1 zájemce za 14 dní za měsíc, tak samozřejmě se o tom dá jednat, ale je to vždycky hlavně i o tom majiteli, jestli je vůbec schůdný se k téhle diskusi jakože připojit. Jo teďka třeba dneska jsem rezervoval 1 byt. Byla tam první prohlídka. Zájemci měli zájem, ptali se na slevu, ale říkal jsem jim, bohužel jste první prohlídka za 2 dny mám tady další 3. Nemůžu vám tu slevu slíbit. To samé v podstatě mi potvrdila majitelka jo, takže záleží i tady na tom, jak dlouho ta nemovitost je v nabídce. A také jestli ta cena je nastavená správně. Já se snažím vždycky udělat nějaký průměr trhu podle toho tu cenu nějak nastavit, aby to bylo rozumné, aby to nebylo úplně přestřelené. Ale říkám, no vždycky je to i o tom majiteli, jestli mluví a přemýšlí stejnou řečí.

Ondřej Hon (CEMAP - cenové mapy) 

Takže takže oproti nabídkám k nějakým výrazným slevám v tuto chvíli zatím nedochází. Výjimečně teda jsem pochopil z vaší odpovědi. Dobře.

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel reality iDNES) 

Možná možná jenom, když porovnáte, pánové loňský rok nebo konec loňského roku a cenovou úroveň, která se na konci loňského roku dosáhla. Z vašeho pohledu makléřů, dostali jsme se cenově o rok zpátky o 2 roky zpátky nebo tam je nějaký nárůst z vaší zkušenosti, jak to vy cítíte jo, teď nekoukáme přímo na čísla, protože podle čísel je ta je ta situace meziročně dneska nulová. Ten nárůst nebo pokles, ale spíš z vašeho pohledu, protože vlastně ty čísla, které vidíme, jsou z nabídek, které na tom trhu jsou. Dá se to nějakým způsobem říct? 

Adam ŠIMONÍK (Šimoník Reality) 

Pokud to můžu porovnat, tak v rámci vlastně v průběhu, řekněme, začátek třetího možná konec třetího kvartálu toho roku minulého jsme se dostali na nějaký strop těch cen, které průměrně stoupaly a stoupaly. A ten nárůst cen se nám samozřejmě zastavil. Teď je to vlastně v jakési stagnaci ten průměrný nárůst určitě neočekáváme v průběhu příštího roku, spíše naopak dojde k nějaké zdravé korekci. Nechci přímo střílet procenta od boku, ale pokud bychom se třeba bavili o osmi procentech, je dost možné, že dojde k nějakému drobnému upravení těch cen, které jsou aktuální k těm, které budou příští rok. Zase je to ale spjaté s tou nadmírou té poptávky, která převyšuje na tou nabídkou. Obráceně. 

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel reality iDNES) 

Pavle, jak to vnímáte?

Pavel BEREGSÁZI (makléř Era Real Patria) 

Tak já, pokud to budu brát ze svého pohledu a z pohledu Prostějova jako takového, tak musím říct, že ty ceny jsou aktuálně, dá se říct o 20 % nižší, než byly třeba na začátku loňského roku. Aspoň, co se týká bytů, u těch domů je to takové těžko říci, jo, tam záleží na spoustu aspektů, ale obecně ty ceny šly taky dolů, ale záleží na tom, v jaké je to lokalitě. Co je to za dům, v jakém je to stavu, jestli je to novostavba, nebo jestli rekonstrukci no, tak tam ty rozdíly samozřejmě jsou volatilní, takže celkově vnímám, že ten pokles té cenové hladiny tady už je. Myslím si, že za poslední 2 měsíce ten propad byl, jakože procentuálně docela vysoký no. Takže takhle to vnímám v Prostějově.

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel reality iDNES) 

OK.

Vít KONOPA (ředitel Reality Idnes) 

Já bych se já bych se zeptal na množinu těch prodávajících, jestli, jestli se nějak změnila, jestli to takhle vnímáte na tom trhu a jestli je znát, že je víc tíží ekonomická situace, že potřebuji prodat. První třeba Adam jestli mohu.

Adam ŠIMONÍK (Šimoník Reality) 

Máme skupinu nových prodávajících, a to jsou klienti, kteří 5 let zpátky dostali zajímavý hypoteční úvěr. Byl to mladý pár a do toho přibylo jedno dítě a teď nás čeká fixace, kde z 1,69 jdeme na 6, odpadl nám 1 příjem v rodině. A začínáme zvažovat vlastně, co si můžeme opravdu dovolit a teď třeba řeším případ, kde mám takového klienta a řešení je takové, že se stěhují zpátky k rodičům do dvougeneračního bydlení. Rekonstruuji jedno patro a nemovitost prodáváme, protože se dostáváme na jakousi hranici toho, abysme mohli spokojeně žít a užít si ten život a neměli to slušně řečeno z ruky do pusy.

Vít KONOPA (ředitel Reality Idnes) 

Pavle. 

Pavel BEREGSÁZI (makléř Era Real Patria) 

Tak já si myslím říct, že tady těch případů, že by se lidi dostali, jak kdyby na tu hranici s tím s těmi výdaji, tak zatím nemám moc. Možná byl 1 maximálně 2. Spíše to portfolio těch klientů je tak nějak podobné, že někdo potřebuje prostě změnit lokalitu. Někdo potřebuje z většího do menšího a naopak, takže to portfolio bych řekl, že je podobné. Akorát těch lidí teďka, kteří chtějí prodat, se mi zdá, že je více, že možná to loni předloni to lidi tak nějak drželi a počítali s tím ještě, že ty ceny porostou, tak to odkládali. A teďka možná si řekli, že je ten čas, že by to mohli zrealizovat. Je možné ano, pardon.

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel reality iDNES) 

Promiň, pokračujte.

Pavel BEREGSÁZI (makléř Era Real Patria) 

Akorát jsem chtěl říct, že je samozřejmě možné, že v průběhu nějakého blízkého času těch klientů, kteří to potřebují řešit z toho finančního hlediska, bude asi více, protože budou dobíhat, jak říkal Adam ty hypotéky, energie byť jsou teďka zastropované, tak samozřejmě i tohle bude mít vliv. Takže myslím si, že těch klientů tady tohohle typu bude více.

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel reality iDNES) 

Ale vy jste říkal, že nabídku současnou nabídku bytů třeba v Prostějově jste nezažil ten nárůst velký. Proč si myslíte, že to tak je, protože na rovinu Prostějov a Olomouc patří k okresům, kde ten nárůst nabídky za celý loňský rok je možná úplně jeden z největších v rámci celé České republiky. Jo, když jsme porovnávali ostatní kraje ostatní okresy, tak Prostějov a Olomouc patří tam, kde ta nabídka se zvedla možná skoro nejvíc ze všech okresů. Proč zrovna tam, co těm dvou městům dvou okresům nejvíc chybělo, nebo že se tam ta nabídka objevila takhle rychle. Nejdřív Pavel ještě možná.

Pavel BEREGSÁZI (makléř Era Real Patria) 

Teď jste mě zaskočil. Ale.

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel reality iDNES) 

Váš názor na to, jestli na to něco může vejít, protože nás to zajímá samozřejmě.

Pavel BEREGSÁZI (makléř Era Real Patria) 

Tak nedokážu to úplně vyhodnotit, co je tím důvodem. Možná jedna z věcí, že se tady v Prostějově hodně bytů stavělo v posledních letech, že se postavilo hodně novostaveb, takže třeba lidi pouštějí ty starší byty. Jo a možná spousta lidí se stěhuje třeba za prací v téhle těžší ekonomické situaci třeba do těch větších měst Brno Olomouc. Možná Praha atd. ale úplně jsem nad tím ještě nepřemýšlel. Proč tady tohle takhle je, ale ten nárůst je markantní, dá se říct, že před dvěma lety ta nabídka byla na desetině toho, co je teďka jasně, možná pětině ať nepřeháním.

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel reality iDNES) 

Adame. 

Adam ŠIMONÍK (Šimoník Reality) 

Jak říká Pavel, já s tím souhlasím, jedná se o jakousi migraci, migraci, jak těch prodávajících, tak i těch kupujících, protože napřed chceme jít do menšího pak s partnerem nebo partnerkou do většího. Pak chceme jít do rodinného domu s dětma a nakonec na stáří je třeba jdeme z toho rodinného domu zpátky do bytu, protože je jednodušší ho udržet a jednodušší se o něj starat. A je to asi jeden z dalších jako nějakých podnětů, proč nám tady vyskákalo tolik nových nabídek, jak jsem říkal teď, jenom, co se týče třeba těch standardních cyklů z jedniček paneláků, je jich tam 112 co jsem koukal naposledy. A standardně jsme jich tam měli v průběhu roku minulého nebo řekněme, začátkem minulého roku jich tam bylo do 20 a opravdu se to tam točilo, že přes těch 20 se dostat. Tam jsme se dostali až někdy třeba v květnu, že jich pak začalo přibývat 40, 60 bylo jich 80 někdy v listopadu. A teď po Novém roce jich tam opravdu jako hub po dešti a je to v podstatě dalším úkazem toho, že sice je zájem prodávat, ale odpadl nám jasný segment toho trhu těch hypotékářů, řekněme nebo kupujících z hypoték, jako kteří samozřejmě ještě dobíhají. Takoví ti, co měli pohotovostní úvěry předschválený úvěry, ale markantní část teďka kupujících je s hotovostí, kteří reagují na vyšší inflace, která nás čeká a nemovitost, která bude následně třeba pronajímaná, podrží jaksi tu možnost toho, že by byly vaše peníze znehodnoceny.

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel reality iDNES) 

Já tam mám než, já tam nasdílím ještě jednu tabulku v tuhle chvíli. To je tabulka, která mě se strašně je zajímavá. Je to celý pohled na celej Olomouc a vývoj cen bytů dle dispozic, jo, když se na to podíváme, tak vlastně do nějakého prosince, prosince roku 2021 se průměrná cena bytů v Olomouckém kraji, ať 1 jedniček nebo jednopokojových, dvojpokojových, třípokojových držela víceméně na stejné hladině. Od ledna 22 tam najednou byl velký nárůst jednopokojových bytů jako průměrné ceny. Na mě to jako člověka, který se na to kouká takhle z dálky, to vypadá, jako kdyby tam přibyl nějaký developerský projekt zaměřený na malé byty, který to výrazně zvednul. Muselo by jich být samozřejmě několik, protože jinak si to úplně neumím vysvětlit. Nedokážete pánové, popsat, proč by ty jednopokojové byty měli najednou, tak v roce 2022 vyskočit z hlediska cen.

Adam ŠIMONÍK (Šimoník Reality) 

Jestli můžu začít, tak určitě můj názor je na to takový, že v rámci investičního portfolia toho investora 1 kk v Olomouci teďka na developerských projektech, který se dokončily, se pohybují od 11 500 do 12 000 za nájemné bez služeb. Pokud bych jako investor skupoval tady ty moje 3 plus jedničky v paneláku, tak zde se bavíme o nájemném po rekonstrukci okolo 15 000, kde se bavíme potom o dalších nákladech spjaté s tou nemovitostí, což může být fond oprav další náklady. A pro toho investora je asi zajímavější, protože samozřejmě ty 1 kk a jedno pokojové byty mají menší metráž, takže celková cena za tu nemovitost je nižší, ale naopak nějaké to zúročení a výtěžnost té nemovitosti je mnohem zajímavější než skupovat 3+1 v panelu a pronajímat to rodinám. Navíc většina těch 1 kk dispozicí jsou novostavba, kde máme nízké náklady, je všechno nové bezproblémové, pokud se nejedná o nějaké technické prvky, ty nebudeme rozvádět. Jsou tady určitě i takové projekty. A v podstatě vycházíme z toho, že je to i zajímavější pro lidi, které toto skupují a mají to jako investiční příležitost.

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel reality iDNES) 

Děkuju, Pavle.

Pavel BEREGSÁZI (makléř Era Real Patria) 

Já zase musím v podstatě souhlasit s Adamem. Ty dispozice 1kk, 1+1 malé dispozice bytu, většinou kupují lidi na investice. Málokdy se stane, že to někdo koupí, aby v tom bydlel s rodinou, takže v podstatě se jedná o typ typ lidí, kteří někam potřebují nebo chtějí posunout své peníze a mít je zainvestované, dá se říct, na nějakou jistotu myslím, že to i ovlivnil i fakt, že šli nahoru ceny nájmu, takže lidi si řekli v podstatě koupíme byt a budeme pronajímat. A v podstatě v téhle nejisté době budeme mít někde uložené peníze, takže je to celkově jak kdyby souhra těch aspektů, že jak jsem říkal, no, jak říkal Adam prostě investiční záměry, investiční byty a novostavby hlavně také a nízké náklady na ty malé novostavby nebo respektive byty v novostavbách.

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel reality iDNES) 

Ondro, jak si to vysvětluješ ty?

Ondřej Hon (CEMAP - cenové mapy) 

Takhle souhlasím s tím nebo souhlasím. Olomouc neznám ale, ale zpravidla to bývá tady těmi věcmi. To znamená, buďto se tam postaví nějaký nový projekt, který na tom relativně malém trhu to je schopný ovlivnit, když když tam developer postaví 100 200 bytů, tak tak to ten trh samozřejmě ovlivnit musí. A druhá věc je potom ta poptávka, která to zpravidla zpravidla ovlivňuje, a to, co říkají pánové, mi přijde logické. Samozřejmě neumím posoudit, jestli jestli to tak skutečně je nebo není, ale na těch datech jde vidět, že je 1 nebo jednopokojové, že jo, to může být 1 kákáčko, 1 jednička nebo garsonka utekli vlastně těm ostatním docela výrazně na to, že ta cena byla dost podobná ještě historicky. 

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel reality iDNES) 

Mě ještě zajímá 1 věc, protože od začátku roku my v rámci dat pozorujeme, že došlo, jak to říct, k malému oživení poptávek v rámci celé České republiky. Možná, když se podívám na některé kraje, tak tam je to méně výrazné než u ostatních. Jak to pozorujete na Prostějovsku a Olomoucku došlo, jak to říct, k oživení těch kupujících, které kteří víc poptávají, nebo to u vás je zatím ještě stejné jako to bylo. Kdo chce odpovídat může?

Pavel BEREGSÁZI (makléř Era Real Patria) 

Já teda začnu, dá se říct, že leden v podstatě teďko je takovej docela nezvyklej, že ti lidi se začali ozývat a dá se říct, že ten trh vypadá, že by mohl se zase nastartovat. A je to takové trošku nezvyklé na to, že většinou ty ledny nebo ty začátky těch roků bývaly často, jako že takové horší i v těch dobách, kdy ten trh byl docela živý, takže myslím si, že lidi asi už si na to nějak zvykli na tu situaci na tom trhu a že teďka začali přemýšlet trošku jinak. Zase začnou jako že tu poptávku oživovat a myslím si, že by to mohlo být zase lepší.

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel reality iDNES) 

Adame, cítíš něco u sebe v rámci Olomouce, že se něco stalo v průběhu Vánoc a po Vánocích. 

Adam ŠIMONÍK (Šimoník Reality) 

Tak co se stalo o Vánocích, je to, jak na straně prodávajících, tak na straně kupujících. My jsme máme tady takové nepsané pravidlo, že se stejně každý vidí pod tím vánočním stromečkem s kaprem v puse jsou svátky, lidi navštěvují rodiny a odkládají tady tohle v podstatě na ten leden, kde vstupují do nového roku. Mám spoustu nových předsevzetí zájmu nápadů a chci je realizovat, takže opravdu ten realitní trh v rámci prosince je slabší. Nicméně, co se týče ledna teďka prvních vlastně dvou týdnů, tak opravdu musím říct, že se něco děje, že reakce jsou. Jsou na různé nemovitosti, protože já se samozřejmě zabývám i pronájmy, tak je vidět, že je jakýsi zájem o ty nemovitosti lidé volají. Ptají se dostávají informace navíc plánujeme prohlídky a třeba i v tom prosinci lidé co reagovali, tak jsme se domluvili, že ty prohlídky budeme realizovat až v lednu, že jim nic neuteče, protože třeba v některých těch nemovitostech ti lidé bydlí a může to být zajímavé. Někomu prohlídku na Štědrý den, ale snažili jsme se trošku respektovat přání a nějaké soukromí těch našich klientů prodávajících, zvláště pokud v té nemovitosti bydlí.

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel reality iDNES) 

Ondro nebo Vítku něco nějaká otázka na závěr na pány.

Ondřej Hon (CEMAP - cenové mapy) 

Já jenom jako potvrdím to, co vlastně tady pánové říkali, protože i z těch dat jde vidět, že vlastně ten trh se od půlky prosince úplně zastavil, respektive začaly ty nabídky padat. Co se týče jako počtu, ne výrazně, ale třeba 10, 15 %, ale pozorujeme to víceméně každý rok vlastně v prosinci, kdy jsme si to právě vysvětlovali tak, že makléři nechtějí pracovat, protože stejně jako každý jiný člověk shání dárky, řeší Vánoce a prodávající kupující vlastně nechcou nic dělat nebo nechtějí, aby jim tam chodili lidi, anebo sháněli nemovitost vlastně před Vánocema, takže víceméně jenom ty data potvrzují to, co to, co jste tady říkali. A jsem hodně zvědavý, jak to bude v lednu i z pozice cen nebo z pohledu cen i z pohledu té nabídky, protože očekávám, že by se to někam mohlo pohnout.

Vít KONOPA (ředitel Reality Idnes) 

Já bych měl jednu specifickou otázku na Adama. Omlouvám se, Pavle. Zajímá mě, zajímá mě Olomouc z pohledu vlastně toho, že to je univerzitní město studentský město. Změnilo se nějak vlastně ten pohled vlastně těch studentů na to bydlení v rámci Olomouce, jak jakoby vlastně za covidu, tak teďka, když se změnila vlastně změnila doba ekonomika. Mění se to nějak z tohohle toho úhlu pohledu.

Adam ŠIMONÍK (Šimoník Reality) 

Děkuji za otázku, ono já jsem chtěl na to navázat právě ta informace, že Olomouc je studentským městem má velký vliv právě na tady ty ceny těch 1 kkáček, protože máme, já spolupracuji s univerzitou olomouckou a ať už co se týče studenty nebo lektory, které tady, ať už dlouhodobě nebo krátkodobě ubytujeme, tak pro ně tohle je tzv. ideální bydlení. Veškeré z těch developerských projektů, které byly realizovány v posledních dvou třech letech, tak jsou v podstatě v těsné blízkosti těch fakult. Což znamená, že pro studenta mám to skoro nízkonákladové, je to nové je to prezentovatelné. Mám to kousek pro sebe, je to tak akorát, pokud se chci učit, dá se tam bydlet i ve dvou a v podstatě je o hodně velký zájem o tento typ těch nemovitostí a v podstatě vycházíme z toho, že třeba, co se týče říjen nebo respektive ze srpen září, tak máme úplně vyprodáno a všechno nám vezmou studenti. Samozřejmě někteří pronajímatelé je nemají rádi, studenti, já mám studenty rád, protože víme jako nepsané pravidlo, že když neplatí student platí jeho rodiče. A v podstatě díky tomu se stávají jakousi takovou pevnou složkou a sílou na tom trhu v rámci těch pronájmů, protože opravdu jich přijede každý rok tisíce. Někteří zůstávají někteří to dostudují a jedou zase někam jinam, ale opravdu to období toho začátku, řekněme, toho, jejich studijního epochy tady tak v podstatě je velkým vlivem na trhu, co se týče těch pronájmů, což na to slyší ti investoři a vědí, že v podstatě, když mám studenta, přijde a bude tady třeba 3-5 let, tak je to značka ideál nájemce, který je takový nenáročný. A v podstatě platí a bydlí a to je to, co někteří ti naši investoři hledají.

Vít KONOPA (ředitel Reality Idnes) 

A pokračuje to teda tak, jako to bylo před covidem, tak prostě se to vrátilo do starých kolejí. 

Adam ŠIMONÍK (Šimoník Reality) 

Když byl covid, tak eviduji pár případů, kde v podstatě došlo k pronájmu bytu, pak se zjistilo, že celá fakulta pojede online, tak se jsme se domluvili na nějakém předčasném ukončení toho pronájmu. Nicméně i v době toho covidu tu studenti byli a klienti v podstatě měli zájem pronajímat ty byty, takže to fungovalo, ale že by zde došlo k nějakému velkému rozdílu, tak to si nemyslím.

Vít KONOPA (ředitel Reality Idnes) 

Díky. 

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel reality iDNES) 

Pánové chcete ještě něco na závěr všichni k olomouckému kraji a k nějakým predikcím vývoje vývoje cen, případně s hodnocením ještě toho loňského roku. Jak to vidíte vy?

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel reality iDNES) 

Není to povinnost, protože prostě samozřejmě křišťálovou kouli z nás nemá nikdo. Což je což je jasné a všechny tyhle ty věci jsou složité. Viděl jsem několik několik novinových článků, kde se přesně píše, v kterém kraji, o kolik procent co klesne. My jsme se o tom dneska bavili ještě s dalšími hosty, které jsem měl tady u nás, tam jsme se shodli na tom, že prodejní ceny, to znamená realizační ceny už moc klesat nebudou, že lehce ještě klesnou nabídkové, které to lehce doženou. Ale že ten nejlepší čas na prodej nebo koupi nemovitostí možná právě nastal, jo, že ten prostor pro to nakupovat za velmi rozumné ceny. Je možná teď bude leden únor, pak už investoři si spočítali to, že se už jim vyplatí vyplatí nemovitosti začít kupovat a ceny opět porostou nahoru. Co si o tom myslíte vy?

Adam ŠIMONÍK (Šimoník Reality) 

Tak jak bylo zmíněno tu křišťálovou kouli, tady nemáme, je tady jakýsi teďka byl nějaké nějaké ochlazení toho zájmu, co byly poslední 2 měsíce minulého roku, ale teď, jak jsme si řekli, zase evidujeme nějaký ten zájem o ty nemovitosti. Je to hodně o tom, jak kdo nastaví tu svoji cenu, komu ten prodávající svěří tu svoji nemovitost typy makléřů, kteří fungovali formou. Řekněte mi, kolik za to chcete já si k tomu něco přidám, tak ti to budou mít možná teďka trošku těžší. Je potřeba opravdu vycházet z reálných cen při prodeji té nemovitosti, nechat si zpracovat ten certifikovaný odhad, ať už od realitního makléře nebo případně třeba je teď jsem často řešil i soudní znalce při komplikovanějších projektech, které byly atypické, ale tam opravdu víme i já jako prodávající nebo zastupující prodávajícího víme, co je reálné a kam se můžeme dostat.

Ondřej Hon (CEMAP - cenové mapy) 

Já si obecně myslím, že tomu poklesu cen trošičku budou bránit i ty zvyšující se nájmy, že jo, protože když se podíváme zpětně, tak vlastně extrémně rostly ceny nemovitostí, ale nerostly vlastně nájemní ceny nebo respektive rostly plynule, řekněme, výrazně pomaleji, což se loni zase změnilo a nájmy o nějaké jako 20 30 %. Záleží samozřejmě na lokalitě vyrostly a tím pádem ty nůžky, které tam byly mezi tím vlastním nájemním bydlení se zase trošičku sevřely a i přesto, že ta nemovitost stojí víc peněz. Ta hypotéka je dražší, tak ten rozdíl mezi tím vlastním a tím nájemním bydlením už není tak extrémní, byť tam ještě je, a to samozřejmě ještě vůbec nezmiňuju ten fakt, že spousta lidí má přece jenom pořád nějaké jako svoje peníze, které je schopná dát do těch nemovitosti, že si myslím, netroufnu si říct, jestli to poroste nahoru. Nicméně si nemyslím, že to výrazně spadne. Ale bude asi záležet na lokalitě a město od města a samozřejmě i na nějakém sociálním vyžití v tom městě a ekonomické jako síle toho o té dané lokalitě.

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel reality iDNES) 

A typu samozřejmě.

Ondřej Hon (CEMAP - cenové mapy) 

A typu samozřejmě.

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel reality iDNES) 

Pánové, díky moc. Díky moc za dnešní setkání. Přeji mnoho úspěchů v roce 2023 držte se. Zdravím, jak do Olomouce, tak do Prostějova. Uvidíme se brzy na klubu. Minimálně možná s některými se uvidíme na plese. Doufám, že se všemi. Pak a pak na setkáním klubu sedmého 7. 2. v Praze mějte se krásně a krásný den všem. Na shledanou.

Pavel BEREGSÁZI (makléř Era Real Patria) 

Mějte se hezky. Hezky na shledanou.