2.8.2023 10:51

Analýza vývoje realitního trhu v Ústeckém kraji s TOP realitními makléři a kancelářemi projektu

Analýza vývoje realitního trhu v Ústeckém kraji s TOP realitními makléři a kancelářemi projektu

Vítáme vás u našeho dalšího dílu Analýzy vývoje realitního trhu, tentokrát v Ústeckém kraji a okresech za účasti nejlepších realitních kanceláří v projektu Realitka roku v roce 2022 a nejlepších realitních makléřů projektu Realiťák roku 2022 a i částečně roku 2023.

 

Graf č.1: Vývoj poptávky po bytech v Ústeckém kraji dle ověřených exluzivních dat projektu Realiťák roku ve spolupráci CEMAP - cenové mapy a portálu Reality.iDNES.cz

 

Graf č.2: Vývoj poptávanosti domů v Ústeckém kraji dle ověřených exluzivních dat projektu Realiťák roku ve spolupráci CEMAP - cenové mapy a portálu Reality.iDNES.cz

 

Graf č.3: Vývoj hledanosti bytů v Ústeckém kraji dle ověřených exluzivních dat projektu Realiťák roku ve spolupráci CEMAP - cenové mapy a portálu Reality.iDNES.cz

 

Graf č.4: Vývoj hledanosti domů v Ústeckém kraj dle ověřených exluzivních dat projektu Realiťák roku ve spolupráci CEMAP - cenové mapy a portálu Reality.iDNES.cz

 

Graf č.5: Vývoj trhu s byty v Ústeckém kraji - leden 2020 - květen 2023 dle ověřených exluzivních dat projektu Realiťák roku ve spolupráci CEMAP - cenové mapy a portálu Reality.iDNES.cz

 

Graf č.6: Vývoj cen bytů dle okresů v Ústeckém kraji - leden 2020 - květen 2023 dle ověřených exluzivních dat projektu Realiťák roku ve spolupráci CEMAP - cenové mapy a portálu Reality.iDNES.cz

 

Graf č.7: Vývoj nabídky bytů v okresech Ústeckého kraje - leden 2020 - květen 2023 dle ověřených exluzivních dat projektu Realiťák roku ve spolupráci CEMAP - cenové mapy a portálu Reality.iDNES.cz

Petr MAKOVSKÝ (generální ředitel Reality iDNES) 

Dobrý den, dámy a pánové, vítám vás u našeho dalšího dílu analýzy vývoje realitního trhu, tentokrát v Ústeckém kraji a jeho okresech za účasti nejlepších realitních kanceláří projektu Realitka roku v roce 2022 a nejlepších realitních makléřů projektu Realiťák roku 2022 a i šestého ročníku, to znamená roku 2023. Jsem velmi rád, že naše dnešní pozvání přijal pan Tomáš John z RK Premia. Dobrý den.

Tomáš JOHN (realitní makléř, RK Premia) 

Dobrý den. Zdravím vás.

Petr MAKOVSKÝ (generální ředitel Reality iDNES) 

Pan Josef Hůďa z M&M Reality Chomutov. Dobrý den.

Josef HŮĎA (realitní makléř, M&M Reality Chomutov) 

Dobrý den.

Petr MAKOVSKÝ (generální ředitel Reality iDNES) 

Marie Černá z Mapa reality. Dobrý den.

Marie ČERNÁ (realitní makléřka, Mapa reality) 

Dobrý den.

Petr MAKOVSKÝ (generální ředitel Reality iDNES) 

A David Drobný z Andis reality. Dobrý den.

David DROBNÝ (realitní makléř, Andis reality) 

Dobrý den.

Petr MAKOVSKÝ (generální ředitel Reality iDNES) 

Zároveň bych chtěl přivítat i Ondru Hona z CeMap - cenové mapy, která ve spolupráci s projektem Realiťák roku a z Reality iDNES připravuje pro toto vysílání data a může i komentovat. Ahoj, Ondro.

Ondřej HON (CeMap - cenové mapy) 

Ahoj, dobrý den.

Petr MAKOVSKÝ (generální ředitel Reality iDNES) 

Dneska se budeme věnovat Ústeckému kraji, který je zajímavý nejenom z hlediska vývoje cen, ale i dalších ukazatelů. A možná zase jako pokaždé na začátku, Ondro, řekni nám, jakým způsobem, z čeho vychází data, na které se potom budeme koukat společně.

Ondřej HON (CeMap - cenové mapy) 

Super. Takže dneska si ukážeme, jak se vyvíjí trh nabídkových cen nebo nabídky obecně s byty, primárně nám jde o 1-3pokojové byty, vyjma samozřejmě nějakých jako nových projektů, díváme se na ceny, díváme se na velikost nabídky a díváme se na velikost slev na nabídce. Nově jsme pro toto vysílání vlastně přidali i grafy, jak se nám rozevírají nebo nerozevírají nůžky mezi levnýma a drahýma nabídkama v jednotlivých okresech.

Petr MAKOVSKÝ (generální ředitel Reality iDNES) 

Prima, díky moc. Dnešními dnešními hosty jsou makléři, makléři a představitelé letních kanceláří Ústeckého kraje, převážně působící vlastně v rozmezí celého kraje, což je fajn, budeme se věnovat tím pádem celému. Já bych tam rovnou nasdílel první, první obrazovku, to znamená vývoj cen bytů dle jednotlivých okresů v rámci Ústeckého kraje. A možná jen na úvod zase, Ondro, poprosím tebe o nějaký krátký úvod a pak, jestli můžeš vyzvat jednotlivé hosty, aby se věnovali k... a okomentovali to.

Ondřej HON (CeMap - cenové mapy) 

Super. Takže na grafu vidíme, jak se vyvíjely ceny v jednotlivých okresech. Podle křivek jde vidět, že jsme se vrátili v cenách někdy rok, rok a půl, někde až 2 roky vlastně zpětně, to znamená, ten trh nám nějakým způsobem poklesl, v poslední době, až na pár výjimek, kde je vidět spíš nějaká stagnace toho trhu, respektive cen na tom trhu. Podotýkám, že se jedná vlastně o nabídkové ceny, to znamená, ty skutečně realizační jsou v těch okresech třeba až o nějakých 15 % ještě levnější podle kvality dané konkrétní nabídky. Máme vysledované, že ta finální sleva mezi tou nabídkou a tou finální rezervací je někde mezi 6-15 %. Tak já bych se možná zeptal, klidně vezmu to popořadě, Tomáši, jak to vnímáte vy, jak vnímáte ten trh? Jak se změnil vlastně za poslední 2 roky? Jak to probíhá poslední půlrok? Protože vlastně z trhu slyšíme, že od ledna už ten trh se začal nějakým způsobem vzpamatovávat tím, že ty ceny klesly, takže i se ty obchody rozhýbaly. Jak u vás, jak to probíhá?

Tomáš JOHN (realitní makléř, RK Premia) 

Loňský rok, kvartál poslední, vlastně tam byl úplnej útlum a mně přišlo, že hodně lidi řešili válku, řešili životní situaci nějakým způsobem, tam se to úplně zastavilo, se mi zdálo od ledna, jak bylo nový téma mediální volby, tak mně přijde, že ta válka se upozadila a lidi zase začli normálně chodit na prohlídky, ale musím říct, že neuděláme třeba na jedný nemovitosti 12, 13, 14 prohlídek tak, jak to bejvávalo před rokem, ale děláme 1-2 prohlídky a v podstatě je to ten finální kupující, který vesměs si řeknou o nějakou, o nějakou slevu, a jestli dostanu 3 lidi v jeden den na prohlídku, tak to je prostě (???), jako to nemá vůbec chybu a je to vlastně top nemovitost, jo, co se týče ceny, jo, a lokality je velmi zajímavá, takže tam to vidím tak, že lidi pořád kupujou, lidi budou vždycky řešit svojí životní potřebu, ale, bydlení myslím, ale dneska nám chodí více lidi, kteří chtějí opravdu koupit, těch turistů je minimálně, jo, nemají na to čas a prodáváme vesměs 1-2 prohlídky a podepisuje se.

Ondřej HON (CeMap - cenové mapy) 

Takže můžeme říct, že se to vrátilo někdy do stavu před covidem, nebo je to třeba horší, lepší, takže řekněme, že covid byl nějaká anomálie.

Tomáš JOHN (realitní makléř, RK Premia) 

Já musím, já tady, co vidím teda tyhle ty, ty ceny vaše za metr čtvereční, tak ty bych úplně nepodepsal. Co se týče Teplic, Ústí, Mostu, okolí, to, co my jako realizujeme, tak tam si myslím, že já jsem si shodou okolností taky udělal vlastně svojí nějakou analýzu a abych se dostal na nějaký konkrétní čísla a jsem tam teda trošku někde jinde, jsem na vyšších cenách teda za metr čtvereční. A určitě Teplice je takovej specifickej trh, kterej asi nemá obdoby v Ústeckém kraji, protože my fungujeme z nějakých tři čtvrtě, z nějakých 75 % fungujou tady družstevní byty a jenom těch 15 %, 20 % maximálně jsou ty osobka. A kdybych to úplně jako, ještě bych šel do hloubky, což mě teda překvapilo, že jsem se i na to připravil trošičku, abych věděl, tak máme tady z roku 21 nějakou statistiku pro ministerstvo pro místní rozvoj, kde vlastně nám tady ten teplickej, přímo teplickej trh, okres Teplice nám rozčlenil do procent, 37,5 % jsou družstevní byty, 5 % jsou osobní byty a 57,5 % jsou městský byty, což mně jako vůbec nepřijde tenhle ten poměr, že by odpovídal, ale jsou to relevantní čísla, který, který si můžete dohledat a my jsme opravdu trh specifickej tím, že máme tady družstevní byty a těch osobek tady máme málo, to znamená, i ty ceny jsou trošičku zkreslený, jo, a nemůžeme se na ty čísla dívat úplně přesně takhle, musíme to rozlišovat, rozlišujeme, jestli je to cihla, jestli je to panel, rozlišujeme lokality, jo, tam jsou diametrální rozdíly, když budu brát, tak jsme někde, jsme někde 40-50 000 za metr u osobního vlastnictví, jo, ale když budu brát, když budu brát družstevní byt, tak tam jsem někde 25-30 000 za metr, jo, dokonce pěkný nemovitosti, pěkný byty, jako opravdu luxusně udělaný, ty jsou někde na 35 tisících za metr, dokonce i 40 000 za metr družstevní byt, jo, tady u nás se úplně stírá vlastně rozdíl mezi osobkem a družstevkem. Teplice jsou takhle na to naučený a lidi jsou schopný za ten družstevní byt zaplatit nesmysl, z mýho pohledu teda jako realitního makléře nesmysl, ale my reflektujeme jenom tu poptávku. Takže asi tak. 

Ondřej HON (CeMap - cenové mapy) 

Děkuji. K tomu ještě asi dojdeme. Proč ty nůžky jsou takhle rozevřený? Marie, jak to vnímáte vy z vašeho pohledu?

Marie ČERNÁ (realitní makléřka, Mapa reality) 

Jak já to vnímám, my jsme investiční město, co se týká Chomutov, Most, investoři přestali nakupovat ve velkým, ale najdou se tu investoři, kteří teďka nakupujou, ale tahají nám ty klienty strašně s cenou dolů, že prodávám byt v osobním vlastnictví 54 m², cena je tam 1 000 100, 850 to koupím, jo, když ty lidi prostě potřebujou akutně prodat, tak jdou na tuhle tu cenu a prodají to za těch 850. Ale co se týká za ty lidi, který by chtěli prodávat, tak radši to pronajmou a čekají na lepší dobu. Jinak otázka bydlení, lidi, kteří si berou hypotéku, tak nakupují domy, nakupují družstevní, osobní vlastnictví, ale to bylo k těm investičním.

Ondřej HON (CeMap - cenové mapy) 

No, a ten trh z vašeho pohledu teda se hýbe nebo rozhýbá nebo...?

Marie ČERNÁ (realitní makléřka, Mapa reality) 

Pořád se to hýbe, jako vlastně pořád, akorát už to není takový v míře. Těch investorů, investorů je míň a využívají toho.

Ondřej HON (CeMap - cenové mapy) 

Super. Děkuji. Josefe, jak to vnímáte vy ten stav toho trhu? Daří se prodávat? Jsou poptávky, klesla ta cena natolik, aby to lidi rozhýbalo k tomu nákupu?

Josef HŮĎA (realitní makléř, M&M Reality Chomutov) 

Já to vidím tak nějak obdobně, jako tady říkala Maruška, protože jsme ze stejného regionu, ale trošičku to vidím taky trošičku jinak, každý má ten svůj úhel jinej. Já pozoruju od začátku roku takový ten lepší trend, co se týče naší společnosti. Já bych řekl, že minulý měsíc už se to dostávalo do nějaký stabilní věci, ale je to spíš takový tím tlakem, kterej tlačí podle mě na investory. Dostali tu výhodu, nechci do toho tahat politiku, ale osobní názor je to, že stát těm normálním lidem, co pracujou v zaměstnání, hodil, hodil strašně velký vidle do nějakých koupí, byli připravení na koupě, hledali si svoje nemovitosti, úrokový sazby byly super a najednou, když začali bojovat i s těma investorama, což trošku zvrátilo ten trh, protože oni dokázali přeplácet ty investory, jak říkal kolega, na nesmysly. Můj osobní názor taky je, že spousta věcí bylo za nesmysl, ale tím, že tam byla ta konkurence tady těch normálních lidí, ty ceny se daly udržet, jo, jinak prodává se vesměs to, co se sleví, jak říkala Maruška, protože fakt jsme v tom stejným regionu a ti investoři většinou útočí, stejně. Je to o tom, kdy vám vyloženě na férovku řeknou, jestli mi tu slevu nedáte, tak já koupím barák tady vedle, jo, a takový ty podobný věci. Nicméně pokud je to správná lokalita, správný místo pořád prodáváme v aukcích, takže pořád některý nemovitosti se navýší na cenu, kterou bysme ani neřekli.

Ondřej HON (CeMap - cenové mapy) 

Super. Děkuji. Davide, váš pohled.

David DROBNÝ (realitní makléř, Andis reality) 

Tak u nás je vlastně, já jsem z okresu Děčín a u nás byl problém ten, že hlavně kupovali u nás byty hlavně investoři, hlavně z Prahy, a to třeba dělalo, řeknu, největší portfolio třeba v oblasti nebo v době covidu, teďka, když to řeknu, ti investoři úplně zmizeli, takže já teďka, když to řeknu, už prodávám spíš tady místním, takže tam pociťuju asi velký úpadek, jo, že vlastně, když to řeknu, v minulosti jsem třeba 60-70 % nemovitostí prodával hlavně pražským investorům, dneska vlastně jich přijde minimum, jo, ale ty ceny na Děčínsku vlastně stouply právě díky té vysoké poptávce ze strany těch investorů, že, tak, že vlastně ani místní si nemohli ty nemovitosti dovolit, takže tady vznikl takovej, řeknu, nešvar, že ceny jsou vysoké, místní na ně nemají, hypotéky jsou nedostupné pro většinu lidí, takže vlastně tím pádem klesla ta poptávka, jo, hodně, jo, takže je to u nás jakoby tak nějak setrvalé a v podstatě prodává se jenom to, kde ti majitelé jsou trošku uvědomělí a reagujou na ten trh, na tu poptávku. A vlastně, když to řeknu, upraví se ta cena tak, aby byla zajímavější pro místní obyvatele, protože investoři už zájem teď nemají, jo, takže, takže spíš čekám zase na tu dobu, kdy budou trošku přívětivější úrokové sazby a zase ti investoři se vrátí do našeho kraje, ale zase to bude znamenat to, že ty ceny zase porostou nahoru. Takže teďka v podstatě, i když jsou ty hypotéky, řeknu, úplně ne dostupné a ty úrokové sazby jsou vysoké, tak často se setkávám s tím, že si někdo třeba koupí nemovitost třeba o milion korun levněji, než by si jí koupil před 2 lety. A tím pádem ušetří vlastně peníze i to, co zaplatí navíc na hypotéce, tak pořád se to vyplatí více, než v té době dřívější, takže to je asi ten trend. A co je zajímavý, že třeba u nás v našem okresu i klesá zájem pronájem nemovitostí, že to taky pociťuju, že vlastně v minulosti já jsem míval každý den třeba 15 poptávek na nemovitosti na pronájem a dneska třeba přijdou 3-4, takže, což je taky jako zajímavý trend, takže mně přijde to, že je to uzpůsobený tím, že ti, co řeknou mladí lidi, nebo prostě tihle ti nájemníci radši zůstávají třeba u rodičů nebo prostě nejdou na ten trh tolik, jako chodívali dříve, takže tam zase to proměnujou podle mě ty energie, no, že tím zamávaly, jo, ale jinak pociťujou taky pomalejší nástup poptávajících. Takže zase, když to srovnám třeba s koncem minulého roku, tak si myslím, že už je vidět, že, že se ten trh trošku vzpamatovává a očekávám, že srpen, září bude rekordní za mě.

Petr MAKOVSKÝ (generální ředitel Reality iDNES) 

Ono možná má to souvislost taky s tou velikostí nabídky, to, co je vlastně na trhu, to, co jste schopní jako realitní makléři nabrat a následně probrat. Já tam schválně nasdílím tabulku, která ukazuje vývoj nabídky bytů po jednotlivých okresech, jak se to vyvíjelo v rámci celého trhu, to znamená, protože ve spolupráci CeMap, s Rrealiťákem roku vlastně koukáme na kompletně celý trh toho, co se na tom trhu objeví, ať z hlediska, co je u realitních kanceláří, případně v inzerci samoprodejců. A je vidět, že někdy od listopadu 2022, kdy do té doby ta nabídka bytů v Ústeckém kraji neustále rostla díky těm věcem, které tam byly předtím, tak vlastně od listopadu ten nárůst se zastavil, v některých okresech už poklesl, v některých víceméně je nějakým způsobem stabilní. Mě by možná zajímala ta vaše reakce na to, kolik, jakým způsobem to, jak to vnímáte vy, jestli se vám daří nabírat nové nemovitosti, stejně jako se vám to dařilo na začátku, na začátku nebo v druhé polovině loňského roku, kdy do nabídky přišla velká, velká část těch nemovitostí, nebo jak to vlastně vnímají ti prodávající, jestli vlastně chtějí prodat. Možná zase začneme nejdřív Tomášem.

Tomáš JOHN (realitní makléř, RK Premia) 

Mně přijde, že prodávající mají problém teďko si sami prodat a využívají ve velký míře realitní kanceláře, že tím, že poskytujeme RK Premia vlastně kompletní servis, video prohlídky, už jedu 4 roky, jo, takže jsme v podstatě zavedená značka a jsme hodně vidět díky tý prezentaci a jsme silný v prezentaci a v prodeji, tak myslím si, že teď máme jako hodně práce, jo, ty záběry nejsou vůbec problém. Není problém si obhájit realitní odměnu a v podstatě fungujeme velmi dobře, jo, od ledna teďko si myslím, že jako se nezastavíme a ten trh, jak se rozjel, tak se rozjel i v těch náběrech, i v těch prodejích.

Petr MAKOVSKÝ (generální ředitel Reality iDNES) 

Maruško, jak je to u vás?

Marie ČERNÁ (realitní makléřka, Mapa reality) 

Já bych řekla, mám vlastně klienty, který vyčkávají na prodej s tím bytem na lepší dobu, někteří vyčkávat nemůžou, takže prodávají, takže to mám v nabídce. Pořád, vždycky, buď investor to táhne na nějakou tu cenu, která je adekvátní k dnešní době, anebo přijdou lidi, že se otevírá nová fabrika, jedou sem z Prahy, koupí si ten byt na hypotéku, ale zase mám víc prostoru, co se týká rodinných domů, rodinný domy pořád se prodávají jak ty dražší kvůli nějakým, jak bych to řekla, i ty levnější se prodávají, berou si hypotéku, ty dražší to trvá chvilku dýl, ale pořád prostě ten trh se nezastavil. A já si myslím, že když pominu investory, to wow, jak to nakupovali ve velkým, tak jinak to jede pořád jako dobře. Výběr těch nemovitostí jede pořád stejně, ale je míň na (???) na tý investiční nemovitosti. Oni vyčkávají na lepší dobu.

Petr MAKOVSKÝ (generální ředitel Reality iDNES) 

Jasně. Děkuju. Co u Josefa?

Josef HŮĎA (realitní makléř, M&M Reality Chomutov) 

Ten trend se nemůže změnit, prostě nakupovat, prodávat se bude. Já osobně teď, moje osobní slovo, když mi někdo řekne, všiml sis, kolik bytů se prodává, teď řeknu v Klášterci, protože jsem nejblíž, nebo kolik se bytů prodává, tady jediný slovo, na který na to mám, tak přišla bída, jo, protože těch nabídek je tolik, pořád spousta těch klientů, teď by chtěli na poslední chvíli dostat ceny, který už jsou nereálný, u některých míst pořád jasně, ale ten trend je trošku jiný a ta cena šla dolů. Takže ti, co nechtějí změnit, bohužel zase vyčkávají, řeknou vám po měsíci, po dvou, že byste mohli zlevnit o 100, 200 000, ale u některých nemovitostí, těch 100, 200 000 už se mělo změnit před půlrokem, takže to nemá ten efekt, jo, a ty nemovitosti, který jsou správně nastavený, dá se tomu ten správný marketing, jak říkám, končí v aukcích, takže ten prodej, já bych řekl, že se to nabíjí a že po těch prázdninách to půjde do stejných kolejí, jestli nám tady vláda zase nevymyslí něco lepšího, co by trošičku ty lidi ještě víc srazilo k zemi.

Petr MAKOVSKÝ (generální ředitel Reality iDNES) 

Davide, vám se daří nabírat nemovitosti teďko?

David DROBNÝ (realitní makléř, Andis reality) 

Úplně bez problémů. Jako těch náběrů je hodně a já taky vlastně v podstatě fungujou jenom na doporučení, že nepotřebuju volat, nepotřebuje dělat nějaký lístečky a podobný věci, ale prostě já sám pociťuju o tom, že je to na nás, teďka na nás makléřích prostě, abysme pracovali hodně s těma klientama a vysvětlovali jim, jaká je situace a prostě ty ceny už nebudou takový. Teď rozhodně v následujícím půl roku nebudu takové, jaké byly v době covidu, takže, takže tam je potřeba naučit ty klienty, prostě informovat je a pracovat s těma cenama, dostat ty ceny na normální úroveň a tak, aby se prostě prodávalo a prodává se, přesně, lidi budou bydlet chtít pořád, takže se bude prodávat neustále, takže, ale je to jenom o tom, kdo bude prodávat, jo, budou prodávat ty lidi, kteří prostě mu budou reagovat na ten trh.

Petr MAKOVSKÝ (generální ředitel Reality iDNES) 

Jasně, rozumím tomu. Já vám ukážu ještě jeden zajímavej graf, který jste neviděli, což znamená, jakým způsobem dneska lidi v Ústeckém kraji vlastně hledají nemovitosti na internetu, co chtějí, je to rozdělený na byty, prodej, pronájem, když se podíváte do cca 20/ 21 ještě konec nebo druhá polovina roku 2021, tak v Ústeckém kraji lidi hledali skoro stejně prodejů jako pronájmů, ale prodejů bylo malinko víc a víceméně od konce roku 2021 až doteďka to velmi výrazně přerostlo o to, že na internetu hledají víc pronájmů než prodejů. Ten trend je, ten trend je v každém kraji trošičku jiný. U vás, u vás, u vás ten rozdíl tam začal být až takhle na konci. Čím to vidíte vy z hlediska vývoje toho celého? Je to o tom, že už lidi pochopili někteří, že vlastně na vlastní bydlení nedosáhnou, takže se musí koukat na pronájmy. Možná zase Tomášem.

Tomáš JOHN (realitní makléř, RK Premia) 

Je to tak, říkáš to úplně přesně, Petře, je to, je to tenhle ten trend, nedosáhnu na to, buďto ten nákup odložím, jo, protože je momentálně nedostupný pro mě a volím tu cestu nejjednodušších pronájmů, protože někde musím bydlet. A možná, že to je trend převzatej ze zahraničí, kterej už trošičku ta česká mentalita přijímá, protože Německo funguje takhle běžně, migrace za prací je běžná záležitost, 2 roky jsem žil ve Spojených státech, tam je to úplně běžná záležitost. A myslím si, že ta česká, teď ten Čech vlastně se dneska začíná přizpůsobovat tomu, co je vidět venku. Nebudu se vázat, cestuju, jsem mladý člověk a nevím, jestli za rok budu pracovat v Praze, anebo v Ostravě. Takže řeší to formou nájmu a odkládají se, odkládají se koupě. Mám spoustu lidí kolem sebe, který dneska v podstatě nemají zájem vůbec kupovat nemovitosti, jsou spokojený v nájmech a je to, je to divný, my na to nejsme zvyklí tady na severu, Praha na tom je úplně normálně, ale ten trend prostě tady jako jednoznačně, i ty čísla to ukazujou, že to tak je.

Petr MAKOVSKÝ (generální ředitel Reality iDNES) 

Josefe, je tam nějaký ještě další důvod, nebo může tam být ještě nějaký jiný důvod, že ty lidi najednou přešli víc k pronájmu než k prodejům u vás v Ústeckém kraji? Protože ten váš kraj je trošičku specifický z hlediska celé České republiky právě i díky investorům, o kterých jsme se bavili, protože u vás na severu Moravy, možná dole někde Mostecko nebo Sokolovsko, tam bylo nejvíc těch investičních nákupů, ale z hlediska toho vlastního bydlení ten trh byl malinko jiný, že hledají víc najednou na pronájem, než na prodej.

Josef HŮĎA (realitní makléř, M&M Reality Chomutov) 

No, jak jsem říkal, no jo, to vidím tak, že oni nepochopili, oni se nepřizpůsobili, oni nedostali na vybranou. Pokud jste člověk, kterej prostě spadá do nějaký tý kategorie hypotéky a do toho se vejde a teď si hledáte to nejlepší, protože máte čas, ty nabídky tam trošičku i klesaly a najednou se stalo něco, co prostě se tady nikdy nestalo a nestalo se to v celý Evropě. Tady nikdo neřekne, ani analytici, proč my zrovna tady máme kolem 7 % úroky. Jestli mi někdo chce vysvětlit, že lidi se přizpůsobili trendu, který je někde v Evropě, tak tam jsou přece do 3 %, tak ten trend je taky úplně jinde, ty lidi na to prostě nemají a špatný je i to, že cena nájmu podle mě vystřelila zase vejš. A pro ně už je to, já bych řekl, že existenční problém pro některý, jo, není to tím, že by se odpoutali tou levnou hypotékou, dostali se vlastně ještě do většího tlaku, protože nájmy se zdražujou a levnej nájem dneska je velký problém sehnat.

Petr MAKOVSKÝ (generální ředitel Reality iDNES) 

Davide, váš komentář.

David DROBNÝ (realitní makléř, Andis reality) 

U nás je to hlavně o tom, že to nájemní bydlení podle mě jako roste z toho důvodu, že lidi hledají levnější bydlení, jo, takže oni třeba často bydlí v nájmu. A tím, že se jim zvýšily energie, že musí platit třeba větší zálohy na plyn, ti majitelé také většinou jako zdražili nájmy, jo, teď se všechno prodražuje, tak v podstatě taky na to oni reagují často zvýšením nájemného. Mně teďka, jakoby co mi chodí zájemci na prohlídky, na nájemní bydlení, tak často je to ten důvod ten, že hledají levnější nájem, hledají levnější služby a podobně, takže to je třeba, tam já zase vidím ten nárůst jako u nás, jo, kdy vlastně třeba mně sem na trh nechodí moc mladý lidi, což zase já si tak nějak jako odůvodňuji tím, že zatím zůstávají u rodičů třeba často, což dřív to bylo úplně jinak, já jsem měl dřív hodně poptávajících ze strany mladých, takže jsem obsazoval hodně ty první byty pro ně, a to teďka úplně zmizelo, protože teď mi chodí spíš, když to řeknu, lidi ve středním věku, kteří hledají, jak ušetřit, protože už prostě finančně na to nemají, tak jak sehnat levnější třeba nájemní bydlení.

Petr MAKOVSKÝ (generální ředitel Reality iDNES) 

Já se možná, než se zeptám Marušky, tak já tam schválně nasdílím ještě ten jeden graf, o kterém mluvil Ondra a podíváme se schválně na ty Teplice, protože ty mě, ty mě zaujaly s tím, že Tomáš říkal, že tam ty ceny jsou o trošku vyšší, než jsme ukazovali. Já jsem ty Teplice schválně tam pustil. Ondro, tvůj komentář teďko k tomu?

Ondřej HON (CeMap - cenové mapy) 

Tak ono víceméně to odpovídá tomu, co říkal Tomáš, proč ten průměr toho trhu je níž, je to, že tam je stále jako hodně levných nabídek, jo, to znamená levných bytů, ale zároveň jde vidět, že vzrostl i počet vlastně těch dražších bytů, jo, to znamená, že ty lepší byty se budou prodávat někde kolem těch 40 000 za metr, ty levnější, a je to samozřejmě na celý okres, jo, ne jenom na město Teplice, ty levnější pak jsou v té dolní polovině někde okolo těch 25 000 za metr, jo, to jsme pozorovali i v jiných okresech, že se nám ty nůžky vlastně těch nabídek začaly rozevírat. Nevím, jestli to je kvůli energiím, na to byste nám možná mohli odpovědět vy. Prakticky v mnoha okresech se stalo to, že jako ta cena se pohybovala v nějakém rozptylu, tak v některých okresech se nám ten rozptyl zvětšil, to znamená, je tam víc jako dražších nabídek a více levnějších nabídek. My samozřejmě tu cenu, kterou jsme si ukazovali na poprvé, to znamená v tom prvním grafu, tak jdeme někde jako středem. Možná, Tomáši, zeptám se vás, když začínáte vždycky, víte, proč to takhle jako může být? Proč vlastně se nám na tom trhu objevujou dražší a zároveň levnější nabídky ve velkém množství.

Tomáš JOHN (realitní makléř, RK Premia) 

Neumím tohle to vyhodnotit, proč by to tak mělo být. Já se, za mě to bylo vždycky, vždycky byly levný nemovitosti. U nás je to členěný na nějakejch 8 lokalit, který jsou atraktivní, méně atraktivní, v těch nejlepších lokalitách jsem prodával loni byty, osobní vlastnictví za 60 000 m. V podstatě v tý lokalitě jsem tam nastolil nějakej rámec nejvyšší ceny, od který se všichni pak začali, nebo podle který se začali řídit, víceméně asi to byla možná i náhoda, koupili to investoři paradoxně, na což jsem vůbec necílil, protože ty ceny byly vysokánský, ale, na Teplice vysoký, ale neumím, neumím říct, proč se to takhle děje, proč ty nabídky jsou někde příliš, musí to být, musí to být odvislý od toho, že v podstatě dneska máme jednou tolik nemovitostí v nabídce, než to bylo, než to bylo třeba před rokem, jo, ta nabídka je vysoká a jestliže chce někdo prodat, tak musí prostě se přizpůsobit. Nevím, jak to dělají kolegové při náběru, ale, ale je dobrý přesně, co, já bych asi reagoval na kolegu, který říkal, že je potřeba prostě s těma lidma mluvit a vysvětlovat, vysvětlovat a nenabrat prostě všechno za nesmysl do nabídky, prostě nedohodnu se, třeba s 30 % lidí se vůbec nedohodnu a nejde to do nabídky, protože nejsem schopen splnit jejich ideály, jo, protože opravdu teď máme tady grafy nějakých nabídkových cen, ale ta realita pak z prodeje je někde jinde, v dobrých lokalitách se dá ještě navýšit kupní cena lehce, ale jinak všechno jsme vlastně pod nabídkovýma cenama. Dneska i vlastně lidi, kteří nejsou investoři, což si myslím, z Teplic teda úplně zmizeli, k tomu jsem se vůbec nevyjadřoval, že v Teplicích teďko si myslím, že vůbec nejsou investoři, investoři vyčkávají, s pár investorama, s kterýma jsem jednal, tak mi řekli, hele, já ještě počkám, ještě prostě nejsme na nějakým dně a kupujou víceméně lidi jenom pro vlastní bydlení, jo, z 99 % u mě, teda u naší kanceláře, co můžu říct, takže ty nůžky, proč se rozevírají, může být jedna příčina toho, že opravdu je přehršel, je z čeho vybírat. Pamatuju si, před rokem byla doba, kdy byly 3 byty 4+1 na celý Teplice, jo, dneska, když se podíváte na nabídky, tak jich tam máte skoro 40 jako, takže to je jenom 4 jedniček, čtyř jedničku, když jsem měl, tak to bylo, to bylo něco, to prostě jsem věděl, že okamžitě bude pryč, nedostatkový zboží. Dneska prostě je těch nemovitostí hodně v nabídce.

Ondřej HON (CeMap - cenové mapy) 

A nemůže to třeba souviset právě s energiema a kvalitou toho bytu, že vlastně ty, které nesplňujou dnešní nějaké jako standardy, tak jsou samozřejmě jako levnější a lidi víc na to dbají oproti třeba minulým dobám?

Ondřej HON (CeMap - cenové mapy) 

My máme družstevní byty, převážně tady jsou to panelové byty, tudíž máme dálkové vytápění a tam ty energie šly o 10 % nahoru, tam ty lidi to vůbec nezaznamenali. My nemáme problémy jako v jiných městech, Ostrava, co jsem viděl, že neměli prostě zasmluvněno a zdražila se energie a dálkového vytápění, u nás v podstatě dálkový vytápění je momentálně nejlevnější způsob dodávky tepla a ohřevu vody, a prostě, to zase u těch panelových domů vůbec, vůbec tohle to není, ty energie si myslím, že nebudou mít. U osobních vlastnictví tam, kde každý si individuálně nasmlouvává a volí způsob, tak tam to samozřejmě může hrát roli, a to je i u nájmů samozřejmě taky. Nájmy si myslím, že jsou ovlivněný tím, že lidi teďko nemigrujou, když jsou v nějakým, když jsou v nějakým, v nějakém nájmu, mají podepsanou nájemní smlouvu, tak nehledají momentálně změnu žádnou, pokud tam nejsou nějaký vážný vady na tom bytě nebo nějaký konflikty jiný, tak zůstávají a vyčkávají, protože kdyby změnili, změnili bydlení, tak rázem se jim tam promítnou i ty energie, který jsou, jim vystřelí, takže proto i zase ty lidi některý snad ještě vyčkávají s těma, i s tím měněním toho bydlení.

Ondřej HON (CeMap - cenové mapy) 

Děkuji. Marie, váš pohled na věc.

Marie ČERNÁ (realitní makléřka, Mapa reality) 

Já jsem vypadla asi na tu otázku ze začátku, co se týká poptávky nájemních bydlení.

Ondřej HON (CeMap - cenové mapy) 

Ne. Jak vnímáte vlastně ten rozdíl mezi, mezi levnýma a drahýma bytama? Proč vlastně poslední dobou se ty nůžky více rozevřely, jestli na to umíte odpovědět, nebo jak to vnímáte vy třeba ze své praxe, jestli se s tím potkáváte.

Marie ČERNÁ (realitní makléřka, Mapa reality) 

Tady určitě cenu hraje vždycky lokalita, jo, lokalita a vchod toho domu, protože v tom Chomutově vlastně je to specifický, takže tam je hrozně velký rozdíl v tý lokalitě cenový.

Ondřej HON (CeMap - cenové mapy) 

Super. Děkuji. Josefe, váš pohled na věc, vaše zkušenost z praxe?

Josef HŮĎA (realitní makléř, M&M Reality Chomutov) 

No, já bych, asi bych to fakt nesváděl na tu energii, protože to si myslím, že ta chvíle nás tep teprve čeká, ta teprve dorazí, ale, ale můj osobní názor je, že spíš jsou to ty investice, jo, myslím si, že ceny materiálů a takovýhle věci, protože když vemu zpátky, co bylo v tý době covidový, jak už všichni říkají, dneska, to je zajímavý, doba covidová, to se chytne dlouho a bude se to držet, tak vlastně ty materiály, každý kupoval zdemolovaný byty, materiály byly na pohodu, dalo se to pěkně levně zrekonstruovat a ten byt dostal tu správnou hodnotu. Dneska, kam se dostaly ty ceny, když vezmete blbá OSB deska, co stála 300 a stojí přes 1 000, tak ten člověk už si rozmýšlí, protože se jim stalo, že nakupovali, v tý době nakupovali nemovitosti, do toho mezitím půl roku, že jo, než se to trošku zrekonstruuje, dali do toho investici, a když se dostali na celkovou částku, zjistili, že ta doba se posunula někam, kde už ten byt nemá takovou hodnotu, jo, a buď se kupujou ty drahý, který jsou fakt vymazlený a ty, co jsou špatný, tak musejí jít dolů, protože ta investice do nich je dneska daleko vyšší, než byla před rokem, před půlrokem, jo, pořád se to, já vím, že ta situace je spíš o tom, jak se zvyšujou náklady, ale energie bych, ty si myslím, že přijdou 3 měsíce, půl roku a pak to bude mít ten dopad.

Ondřej HON (CeMap - cenové mapy) 

Děkuji. Davide, váš pohled na věc?

David DROBNÝ (realitní makléř, Andis reality) 

Tak u nás je to taky hlavně zejména těma lokalitama, jo, máme tady taky v Děčíně, řeknu, špičkový lokality, kde se ty ceny prodraží a potom jsou horší lokality, tak tam ty ceny jsou, ceny jsou nižší, jo, ale když to řeknu takhle, pořád i v našem okresu je prostě dostatek bonitních klientů, kteří si mohou dovolit koupit dražší nemovitosti v lepších lokalitách, ale je fakt, že už i oni hodně vybírají, už jdou třeba na prohlídky několika nemovitostí a opravdu dřív přesně v tý covidový době bych to prodal okamžitě takovou nemovitost, měl bych 10 zájemců a by se o to porvali, takže dneska ten trend je jiný, prostě ceny jsou vyšponovaný a teď je o tom dostat je trošku do normálu, což majitelé jako většinou na to moc neslyší, takže, takže je to spíš boj u nás, no, a ty ceny, třeba u nás na Děčínsku byly často, vlastně i v minulosti byly až moc vysoké, jo, na to, co tady mohli si naši jako občani dovolit, takže bylo to často uměle vyhnané a teď na to doplácíme, protože teď vlastně investoři zmizeli, majitelé chtějí ty ceny, co dostávali dříve a bohužel není kdo to koupit, nejsou kupující, takže, takže teď se musí to trošku zvrátit, no, všechno.

Petr MAKOVSKÝ (generální ředitel Reality iDNES) 

Díky moc. Čas nám akorát tak jako hezky, hezky, hezky doplynul. Já bych vám chtěl všem poděkovat za účast v dnešní diskuzi, protože byla velmi zajímavá, je vždycky zajímavé zjistit, co v těch jednotlivých krajích a jejich okresech je zajímavého, co se tam děje, i váš pohled na věc, protože každý realitní makléř to vnímá trošičku jinak. A samozřejmě závisí velmi na tom, v jakém místě, v jaké lokalitě sami působíte, a to se dneska krásně, krásně projevilo v rámci těch diskuzí, protože ten kraj byl krásně zastoupen celou dobu. Já bych vám chtěl popřát všechno do dalšího období, hlavně užijte si prázdniny, svátky, dovolenou, čeká nás na to čas, i když dneska zase v nějaký jiný diskuzi jsme se bavili o tom, že léto je nejlepší doba na to nabrat nemovitosti, ze který člověk může žít až do konce roku, to znamená, je na to, může být na to oboustranný pohled, ale je potřeba si i trošku odpočinout. Přeju všechno nejlepší, držte se, uvidíme se, doufám, velmi brzy i osobně. A přeji vám všechno ještě jednou nejlepší, mějte se krásně a zatím na shledanou.

David DROBNÝ (realitní makléř, Andis reality) 

Na shledanou.

Ondřej HON (CeMap - cenové mapy) 

Díky, na shledanou.

Tomáš JOHN (realitní makléř, RK Premia) 

Děkuji za pozvání, přeju, ať se daří i kolegům, hezký den.