8.3.2022 10:00

Chcete prodávat nemovitosti? Připravte si peníze a čas

Chcete prodávat nemovitosti? Připravte si peníze a čas

Poslední roky byly realitní eldorádo. Nemovitostí málo, zájemců naopak hodně. Prakticky se prodalo cokoliv a často i za částky, které byly nadmíru vysoké. Schopný makléř si vydělal na výborné živobytí. Pokud vás to zaujalo a chcete se také stát makléřem, tak pro vás máme tipy, jak na to.

Před změnou pravidel v roce 2019 to bylo snadné. Kdo chtěl dělat realitního makléře, tak si došel na úřad a nechal si vystavit na tuto činnost živnostenský list. Byla to živnost volná, takže bez podmínek. Což se z dlouhodobého hlediska neosvědčilo, a proto přišla změna pravidel, která je navíc relativně přísná.

Připravte se na zkoušky

Pravidla jsou nastavena zvlášť pro realitní makléře podnikatele a zvlášť pro makléře, kteří pracují ve firmě. Rozdíly však nejsou významné. Pro podnikání je nutné mít vystudovanou vysokou školu a to právní, ekonomické či stavební obory. Pokud má podnikatel vystudovanou jinou vysokou školu, vyšší odbornou školu nebo střední školu, potřebuje tři roky praxe. V ostatních případech jsou potřeba makléřské zkoušky: Profesní kvalifikace realitního zprostředkovatele.

Podmínky pro makléře, kteří neprovozují v oboru vlastní živnost, jsou obdobné. Buď musí mít vystudovanou VŠ právního, ekonomického nebo stavebního zaměření, nebo jinou vysokou a rok praxe nebo střední školu s maturitou a tři roky praxe. Pokud uvedené podmínky nesplňují, musí složit zkoušky.

Pro již aktivní makléře se v podstatě nic neměnilo, většina splnila podmínku přes praxi. Pro nováčky je situace komplikovanější. Bez potřebné vystudované školy jsou prakticky nutné zkoušky. Což chvíli trvá, vyžadují studium – není to rozhodně triviální a není to zadarmo. Kurzy jsou samozřejmě placené.

Kdo umí, ten si vydělá

Dobrý makléř si dokáže vydělat výrazně nadprůměrné příjmy. Pokud pracuje na sebe, tak lze zhruba počítat se sumou okolo tří procent z ceny nemovitosti. S ohledem na aktuální ceny, kdy i levné byty stojí několik milionů korun, se provize mohou pohybovat i ve stovkách tisíc korun. Což je samozřejmě lákavé, přestože část z této sumy je potřeba odečíst na náklady. I tak jsou výdělky dobrých makléřů víc než slušné.

Jenže než se nováček k takovým výdělkům dostane, tak to nějakou chvíli trvá. A někdo se jich nemusí dočkat nikdy. Řekněme, že profesní kvalifikaci realitního zprostředkovatele jste už získali a máte tedy živnostenské oprávnění nebo můžete nastoupit do realitní kanceláře. Ale to je k prvnímu obchodu ještě hodně daleko. Musíte si najít klienty, musíte je přesvědčit, že mají prodávat nebo kupovat právě přes vás a musíte se naučit všechno zařizování, které se obchodu týká. A to se v kurzech nenaučíte.

Asi nejsnazší cestou je začít jako makléř v nějaké kanceláři, kde budete mít zázemí a kde vám pomohou. Je to v jejich zájmu, z vašich obchodů budou mít zisk. Začít rovnou na volné noze samozřejmě také jde, ale budete to zpočátku hodně složité. Připravte se, že v prvních měsících budete mít jen náklady a často žádný nebo malý zisk.

Připravte si raději pořádný finanční polštář

Pokud se tedy chcete do realitního byznysu vrhnout, tak si nejdřív naspořte, abyste měli pro první měsíce rezervu. Platí to i v případě, že kariéru začnete v realitní kanceláři. I tam bude základní mzda nízká a zajímavé peníze získáte, až začnete prodávat. Spočítejte si proto svoje životní náklady n měsíční provoz domácnosti, vynásobte takovou sumu alespoň šesti a raději přidejte něco navíc. Bez takového polštáře se vám bude kariéra realitního makléře začínat obtížně. U vlastního byznysu navíc připočtěte náklady na kancelář, vybavení a na další náklady, které určitě přijdou. Reálně budete potřebovat mít k dispozici stovky tisíc korun.

Navíc reálně zhodnoťte své komunikační schopnosti a ideálně se nechte vyzkoušet od někoho z praxe. Realitní makléř musí být výřečný a musí to umět s lidmi. Rozhodně se na něj nehodí někdo, kdo je nemluvný a introvertní. Leckdo vlastní komunikační schopnosti nedokáže objektivně posoudit. Ale i když zjistíte, že máte mezery a nedostatky, tak vězte, že skoro vše se dá naučit. Jsou na to různé speciální kurzy, ale ty logicky budou stát další peníze.

Začněte hledat spolupracovníky

A v neposlední řadě, když budete chtít podnikat na vlastní triko, tak si začněte dopředu shánět externí spolupracovníky. Budete zřejmě potřebovat grafika, fotografa, dekoratéra a také specialistu na reklamní kampaně na internetu. Opět si část či všechno můžete udělat vlastními silami, a pokud to vše zvládnete profesionálně, tak z vás bude realitní Ferda mravenec. Reálně však budete potřebovat pomoc.

Práce a příjmy realitního makléře jsou lákavé. Jenže to vše není zadarmo. Vyžaduje to počáteční investice a to jak finanční tak osobní. Navíc nikde není psáno, že zrovna vám se bude dařit a že se nezmění trh a příjmy razantně klesnou. Vlastně, pokud vás lákají jen ty příjmy, tak to raději ani nezkoušejte. Ta práce není snadná a vyžaduje víc než jen vidinu velkých peněz.